Ob 2.27 po lokalnem času (in ob 14.27 po našem) je območje Nove Zelandije stresel potres. Epicenter je bil približno 180 kilometrov vzhodno od mesta Gisborne na Severnem otoku. Ameriški seizmološki urad (USGS) je sprva ocenil, da je bila moč potresa 6,9, nato pa spremenil magnitudo v 7,3.
Pristojne oblasti so prebivalce na območju 300 kilometrov okrog epicentra potresa opozarjale pred cunamijem, valovi naj bi dosegli višino do dveh metrov. Evakuiranih je bilo tudi nekaj prebivalcev, ki pa so se medtem že lahko vrnili na svoje domove, saj, kot so obvestile oblasti, nevarnosti ni bilo več. Kljub temu so številne prebivalce kasneje na nevarnost cunamija znova opozorile sirene.
Sledila sta še dva močnejša potresa (magnitudi 7,4 in 8,1), sicer globlje v oceanu, tokrat v bližini Kermadskih otokov. Zato na obali Nove Zelandije spet obstaja možnost cunamija, opozarjajo pristojni. Podobna opozorila preventivno podajajo tudi druge države na Pacifiku. Prvotne ocene dvigovanja gladine vode na bojah, s pomočjo katerih spremljajo pojav cunamijev, so pokazale, da je šlo za zmerno valovanje oziroma dvig gladine.
Na Havajih so prav tako izdali opozorilo za cunami, a so ga kasneje umaknili. Prav tako so pristojni ocenili, da ne bo posledic za zahodno obalo ZDA.
Po besedah novozelandske agencije za izredne razmere ljudje potresa lahko niso niti čutili, a so jih vseeno opozorili, naj se umaknejo na varno. "Ne odlašajte," so zapisali na Twitterju in dodali, da pa je še posebej nevarno na tistih območjih, kjer so potres čutili in je sunek trajal dlje kot minuto. "Pojdite na najvišjo točko ali čim dlje v notranjost," so opozorili.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.