Tujina

Moldavci tesno podprli vpis članstva v EU, Bruselj zaznal rusko vmešavanje

Kišinjev, 21. 10. 2024 08.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
N.Š., STA, N.L.
Komentarji
316

Moldavci so v nedeljo z izjemno majhno večino podprli približevanje EU - za vpis članstva v EU kot strateškega cilja v ustavo je po skoraj vseh preštetih glasovih glasovalo 50,4 odstotka volivcev. Predsednica Maia Sandu, ki se bo za nov mandat morala potegovati v drugem krogu, je za tako tesen izid okrivila vmešavanje Rusije, ki očitke zanika. Prav tako Bruselj, ki trdi, da so bile volitve in referendum tarča tujega vmešavanja in ustrahovanja brez primere.

Glede na zadnje objavljene rezultate osrednje volilne komisije je po 99,5 odstotka preštetih glasov za vpis članstva v EU kot cilja v ustavo glasovalo 50,4 odstotka volivcev, proti pa 49,6 odstotka. Vsega skupaj gre za razliko približno 12.000 glasov.

Gre za presenetljiv rezultat, saj naj bi bil glede na ankete pred glasovanjem uspeh referendumskega vprašanja zagotovljen. Ob postopnem kapljanju izidov je sprva celo kazalo, da bodo Moldavci približevanje EU v državi z 2,6 milijoni prebivalcev, ki meji na Romunijo in Ukrajino, zavrnili.

Proevropska predsednica Maia Sandu je ponoči, ko je še kazalo na neuspeh referenduma, navedla obtožbe tujega vmešavanja prek kriminalnih skupin. Kot trdi predsednica, obstajajo dokazi o 300.000 kupljenih glasovih, več deset milijonov evrov pa je bilo po njenih besedah porabljenih za laži in propagando.

Pri tem ni neposredno omenila nobene države, so se pa že pred volitvami pojavljala svarila pred vmešavanjem Rusije. Ta je danes pozvala Sandu, naj za to predstavi konkretne dokaze. "To so resne obtožbe. Če zaradi nekih kriminalnih skupin ni prejela glasov, mora predstaviti dokaze," je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.

Obenem je izrazil prepričanje, da so se na volitvah dogajale nepravilnosti, češ da veliko podatkov zbuja vprašanja. "Priča smo povečanju števila glasov za Sandu in usmeritev proti Evropski uniji, ki ga je težko pojasniti," je dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Bruselj: Glasovanje v Moldaviji tarča ruskega vmešavanja brez primere

"Ugotavljamo, da je bilo glasovanje tarča vmešavanja in ustrahovanja s strani Rusije in njenih posrednikov brez primere, katerih cilj je bilo destabilizirati demokratične procese v Moldaviji," je danes o nedeljskih predsedniških volitvah in referendumu o približevanju EU v Moldaviji povedal tiskovni predstavnik visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Peter Stano.

Poudaril je, da se tuje vmešavanje in manipuliranje informacij ni dogajalo samo nekaj dni pred glasovanjem, ampak gre za poskuse, ki trajajo že dlje časa.

Med primeri je tiskovni predstavnik Josepa Borrella in Evropske komisije navedel najnovejše obtožbe o kupovanju glasov, o katerih je govorila tudi moldavska predsednica, in obsežno rusko propagando v Moldaviji.

Vir informacij o vmešavanju so moldavske oblasti, pa tudi misija EU in diplomatska predstavništva držav članic v Moldaviji, je povedal Stano. "Imamo informacije iz prve roke," je dodal.

Glede učinkovitosti podpore EU Kišinjovu v boju proti dezinformacijam je poudaril, da se rusko vmešavanje včasih zdi uspešno, ker Moskva pri tem ne upošteva nobenih pravil, unija pa jih.

"Bravo, Republika Moldavija! Hvala za vaš pogum"

Referendum je veljal za velik mejnik, med nedavnim obiskom ga je pozdravila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

"Čestitke prebivalcem Moldavije in vam, Maia Sandu. Spet vam je uspelo! Moldavija je kljub hibridnim taktikam Rusije pokazala, da je neodvisna, močna in si želi evropske prihodnosti," je v objavi na omrežju X zapisala von der Leyen.

Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je medtem prav tako na omrežju X čestitala Moldaviji, potem ko so njeni prebivalci na referendumu podprli približevanje EU.

"Bravo, Republika Moldavija! Hvala za vaš pogum. Hvala Maia Sandu. Vaše vodstvo in pogum sta spremenila tok zgodovine. Europa este Moldova. Moldova este Europa. Našo prihodnost bomo pisali skupaj," je še dodala.

Odzvala sta se tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel in visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell.

"Pozdravljam proevropsko odločitev moldavskih državljanov na referendumu o EU kljub očitnemu zunanjemu vmešavanju. To je signal, ki potrjuje vašo zavezanost evropski poti in nadaljevanju potrebnih reform. EU je pripravljena podpreti Moldavijo in si prizadevati za zagotovitev naše skupne evropske prihodnosti," je Michel zapisal na omrežju X.

"Moldavske oblasti so uspešno izvedle volitve in ustavni referendum, čeprav so se soočile s hibridno vojno s strani Rusije. Zavezani smo, da bomo še naprej podpirali odpornost, varnost in demokracijo Moldavije na njeni poti do članstva v EU," pa je sporočil Borrell.

Pristopna pogajanja je Moldavija uradno začela junija letos, skupaj s sosednjo Ukrajino.

A po drugi strani ima Rusija v Moldaviji tradicionalno velik vpliv. Nenazadnje se je od nekdanje sovjetske republike kmalu po osamosvojitvi in dve leti trajajoči vojni z njeno pomočjo odcepila mednarodno nepriznana Pridnestrska republika na vzhodu, kjer živi veliko Rusov.

Največ glasov je prejela izrazito proevropsko usmerjena aktualna predsednica Maia Sandu.
Največ glasov je prejela izrazito proevropsko usmerjena aktualna predsednica Maia Sandu. FOTO: AP

Poleg referenduma tudi predsedniške volitve

Istočasno z referendumom so potekale tudi predsedniške volitve, na katerih je Sandu sicer uspelo zmagati z 42 odstotki glasov. Za vnovičen mandat se bo morala v drugem krogu 3. novembra pomeriti z nekdanjim tožilcem Alexandrom Stoianoglujem, ki ga podpirajo proruski socialisti in je osvojil podporo 26 odstotkov volivcev, kar je več od pričakovanega.

Sandu je pozneje sporočila, da je njen tabor na referendumu in prvem krogu predsedniških volitev "pravično zmagal v nepravičnem boju".

"Zmagali smo v prvi bitki v težkem boju, ki bo odločal o prihodnosti naše države," je dejala in prebivalce Moldavije pozvala, naj se udeležijo drugega kroga predsedniških volitev prihodnji mesec. "Slišali smo vas. Vemo, da moramo storiti več v boju proti korupciji," je dodala.

Kišinjov je junija letos začel pristopna pogajanja z EU, obenem pa ima Rusija v Moldaviji, eni najrevnejših držav v Evropi, tradicionalno velik vpliv.

Tuje vmešavanje? "Obstajajo dokazi o 300.000 kupljenih glasovih"

Sandu, nekdanja svetovalka pri Svetovni banki, je ob napovedi kandidature poudarila, da je poslanstvo njene generacije "demokratično in svobodno vključiti Moldavijo v evropsko družino" ter da se na pol poti ne morejo ustaviti.

Stoianoglo se medtem referenduma o približevanju EU ni udeležil. Njegova stranka socialistov sicer ne nasprotuje vstopu v EU, so pa Sandu očitali, da je referendum o tem razpisala istočasno zato, da bi povečala možnosti za ponovno izvolitev.

Sandu je v nočnem govoru v Kišinjevu za izid obtožila tuje vmešavanje. Kot trdi predsednica, obstajajo dokazi o 300.000 kupljenih glasovih, več deset milijonov evrov pa je bilo po njenih besedah porabljenih za laži in propagando.

Sandu je v preteklosti Moskvo že večkrat obtožila načrtovanja strmoglavljenja oblasti in nasploh vmešavanja v moldavske notranje zadeve.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (316)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

gozdar1
21. 10. 2024 20.47
+3
Pogrešam pripadnike volilne kmisije s kalašnikovkami kot je to pri bolj poštenih referendumih organiziranih s strani rusije.
Balki36
21. 10. 2024 20.23
-3
Ko bodo prisli glasovi iz tujine...bi utegnu bit rezulatat drugacen....ogromno jih zivi v rusiji...pa to
Balki36
21. 10. 2024 20.22
-3
Ni pa bruselj zaznal svojega in usa vmesavanja...pa to
marre
21. 10. 2024 20.21
+5
Pravilno so se odločili, navkljub Ruskemu podkupovanju in grobemu vmešavanju v notranje zadeve druge države.. Vsi prokremeljski boti tukaj, kateri halucinirate, kako bo sedaj Putler napadel še to državo, že to pove dosti o vas in vaši mentalni kapaciteti, ampak niti čez naslednjo Ukrajinsko vasico ne more.. Moldavci so se odločili kontra Kremlju in za EU in to bomo seveda spoštovali...
Slovener
21. 10. 2024 20.02
+0
Evropska unija se bo morala še pošteno naučiti kako se prodaja Demokracija. Največji strokovnjaki glede izvoza "Demokracije" so nedvomo Rusi, prec za njimi pa seveda Američani!
myomy
21. 10. 2024 19.53
-6
Moldavijo čaka usoda Ukrajine. Polovica tam živečih Rusev vsekakor ne bodo sprejeli NATA. EU ni popolnoma nič drugega, kot prisilno novačenje držav za vojaško agresivno zvezo, ki se imenuje NATO "North Atlantic Treaty Organization". Kaj ima Moldavija skupnega z Atlantikom?
marre
21. 10. 2024 20.20
+6
Tle se lepo vid kako nimaš blage veze o čem haluciniraš.. V Moldaviji trenutno žvi 4,06% Rusov. Se prav manj k pr nas recimo Srbov... Tku d nvm o kakšni polovici ti sanjaš knedl zabi.t ampak pač tipični kremeljski bot.. Nimaš pojma o realnosti ampak stalno nabijaš v skladu z prokremeljsko politiko..
myomy
21. 10. 2024 18.27
-5
"Bruselj zaznal rusko vmešavanje", lol. Tale je pa za dol past od smeha.
anatomija
21. 10. 2024 18.33
+3
Prilšleka , ki tako ponižujoče piše omenja prešerna in je nespoštljiv do najbolj znane kitice bi morali po hitrem postopku deportirati iz Slovenije za večno myomy 09. 10. 2024 20.28 "Živé naj vsi naródi, ki hrepené dočakat' dan, da koder sonce hodi, prepir iz svéta bo pregnan,da rojak prost bo vsak,ne vrag, le sosed bo mejak!" ..... tale je šele bil zadet, ko je tole pisal ...
myomy
21. 10. 2024 19.49
-2
Kwa teb ni jasn?! Nam Slovencem je poznano, da je Prešeren bil pijanec. Vam Kosovarjem pa očitno ne.
Zivo
21. 10. 2024 18.08
-3
V Rusiji živi preko 1 milijon Moldavcev in vsi navijajo za Rusijo.
nestabilen
21. 10. 2024 16.39
+7
Brusel zaznal Rusko vmesavanje,Rusi pa ze par let vejo za CIA v Moldovi.
Z O V
21. 10. 2024 16.09
+4
Sramota za EU, da niso več kovčkov ponudili 🤣🤣🤣
trdovrat
21. 10. 2024 15.59
+2
Berem naslov, pa si mislim ,ali so naši novinarčki res toliko premaknjeni, da so napisali "močno podprli"? Zgleda, da je uspelo pregoljufati za tisti mišji drekec razlike! Nikakor vam Moldavci nisem želel tega!
trdovrat
21. 10. 2024 16.03
+0
Prehitro sem preletel, pa vseeno Moldavci, prodali so vas hudiču za kanonfuter!
periot22
21. 10. 2024 15.35
+0
Slava Rusiji in stop nacistični Ameriki!!!!
periot22
21. 10. 2024 15.34
+0
Bruselj laže kot Amerika!
Heprk
21. 10. 2024 15.21
+1
dobrodosili v suzenjstvo in brez pravice glasu. lajdnova o vsem odloca
anatomija
21. 10. 2024 15.09
+1
Baja in ZOV že več kot pol ure ne komentirata. Čakata na nova navodila iz Kremlja . Prejšnja so pogorela
bla bla bla3
21. 10. 2024 17.09
-2
dokler ti gor blebetaš, sm jst jajćka praznu na Slovenki :D
anatomija
21. 10. 2024 18.16
+4
Desanka in Levanka Rukić nista slovenski imeni
anatomija
21. 10. 2024 15.04
-3
Čez 2 tedna pa še Kamala zmaga pa bo Putin izgubil še zadnjega aduta . Ostala mu bo samo še brezpogojna kapitulacija in s tem bo Rusija še bolj podobna Srbiji
txoxnxy
21. 10. 2024 14.55
+0
A so tudi po ulicah delil po 50 € kot v Ljubljani ? Dokazano ruski način za vplivanje na volilce .
Zaplešimo
21. 10. 2024 14.55
-3
EU bo itak kmal razpadla in propadla tako da ni.ajo kaj dosti študirat če se želijo izogniti katastrofi
Mici 270
21. 10. 2024 14.49
+5
živela Evropa...živela svoboda
anatomija
21. 10. 2024 14.45
+3
Je že prešteto večina glasov iz tujine, preštetih 99,46 % glasov. Rezultati kažejo, da je vpis evropske integracije v ustavo države podprlo 50,41 odstotka volivcev, proti pa 49,59 odstotka. Razlika med podporniki in nasprotniki je le 12.243 glasov. Bilo je le malenkost glasov za podporo Rusiji. Tudi iz volišč v Rusiji je bilo več kot polovica naklonjena EU
OvcjiPastir
21. 10. 2024 14.59
+2
50,46% proti 49,54% za EU. Če ne bi ruski kovčki prispeli, bi ta razlika bila veliko večja.