Takšna sodba je v skladu z iransko zakonodajo, po kateri se naklepni umor kaznuje s smrtjo, razen če družina žrtve odpusti morilcu, je pojasnil tiskovni predstavnik sodišča Massoud Setayeshi. Poleg Sajjada Heydarija je bil zaradi sodelovanja pri umoru na tri leta in devet mesecev obsojen tudi Monin svak.
Zaradi grozljivega umora so se v Iranu oglasili številni protestniki, ki so zahtevali spremembo omenjenega zakona. Ta naj bo narejena tako, da bo ustrezno kaznovala nasilje v družini in bolje zaščitila žrtev. Prav tako so se pojavili pozivi k dvigu najnižje zakonske starosti za otroke. Spodnja meja za poročanje deklet je trenutno določena pri 13 letih, vendar se lahko tudi mlajša dekleta zakonito poročijo, če dobijo soglasje sodišča in staršev.
Vlada je tako potrdila osnutek zakona, ki predvideva sankcioniranje različne oblik nasilja nad ženskami, vendar osnutek še čaka na odobritev parlamenta.
Mona je bila s Sajijadom poročena od svojega 12. leta dalje, pri njenih 14 pa je zakonski par dobil sina. Po poročanju turških medijev je Mona zaradi družinskega nasilja pobegnila v Turčijo in od svojega moža zahtevala ločitev. V Iran se je vrnila nekaj dni pred umorom, saj naj bi od svoje družine dobila zagotovila, da je na varnem.
Iranske državljane pa je podoben primer pretresel že leta 2020, ko je oče obglavil svojo 14-letno hčer Romino Ashrafi, ker naj bi od doma pobegnila s svojim fantom. Pred umorom se je Ashrafi posvetoval s svojim odvetnikom, saj je želel ugotoviti, kakšna kazen mu grozi. Obsojen je bil na devet let zapora, kar je leto manj od najvišje možne kazni.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.