Tujina

Most prostovoljcev: 'Potres je prinesel izbruh ljubezni, dobrote'

Petrinja, 03. 08. 2022 11.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
1

Mestni svet mesta Petrinja je na predlog Iniciative meščanov Petrinjsko Proljeće že maja sprejel sklep o spremembi imena mostu čez reko Petrinjčico. Most prostovoljcev so ga poimenovali zato, da bi se zahvalili vsem prostovoljcem, ki so nesebično pomagali po rušilnem potresu z epicentrom v Petrinji in magnitudo 6,2, ki je stresel tla konec leta 2020. Tudi Slovenija je sosedom v stiski priskočila na pomoč. Slovesno postavitev nove plošče ob mostu bodo organizirali 10. avgusta 2022.

Na strani Mesto Petrinja na družbenem omrežju so opisali misli pred postavitvijo plošče z novim imenom mostu. Most prostovoljcev bo spomin na težke čase, ki so jih zaradi rušilnega potresa doživljali tamkajšnji prebivalci, a hkrati spomin na nesebičnost in solidarnost ter zahvala vsem, ki so obupanim domačinom pomagali. "Spoštovani občanke in občani mesta Petrinja in dragi prostovoljci, naše malo mesto z velikim srcem je skozi svojo zgodovino doživelo številne stiske. Zadnja, ki nas je doletela, je bil rušilni potres, ki ga je prizadel morda najhuje doslej. Vendar nam je ta potres prinesel tudi izbruh ljubezni, dobrote, solidarnosti in nesebične pomoči. Kot se v življenju običajno zgodi, je stiska iz ljudi izvabila najboljše, nam poslala številne prijatelje, znane in neznane, ki so nam priskočili na pomoč. V mesto, ki nenehno trepeta, so prišli številni prostovoljci, ki so pomagali.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

To bo trajen spomin na nesebično ljubezen in solidarnost, ki sta nas prevzeli po potresu, ter znak naše globoke in trajne hvaležnosti vsakemu prostovoljcu, ki je pomagal našemu prizadetemu mestu in njegovim prebivalcem," so zapisali.

Slovesna postavitev nove plošče bo 10. avgusta 2022 ob 9.30. Predstavniki mesta Petrinja sporočajo, da so vabljeni vsi, ki s svojo prisotnostjo želijo povzdigniti to dejanje. "Spoštovani prostovoljci, ker vas je nemogoče formalno povabiti vsakega posebej, pošiljamo javno vabilo, s katerim vas vabimo, da osebno sprejmete to simbolično dejanje zahvale, ki vam ga izrekamo iz srca, in hkrati praznujte z nami dan mesta Petrinja in njenega zavetnika sv. Lovra," so strnili besede na družbenem omrežju.

Po potresu v Petrinji
Po potresu v Petrinji FOTO: Aljoša Kravanja

Spomnimo

Na Hrvaškem so se najprej 28. decembra, nato še močneje 29. decembra 2020, močno zatresla tla. Žarišče silovitega potresa z magnitudo 6,2 je bilo tri kilometre od mesta Petrinja oziroma okoli 46 kilometrov jugovzhodno od Zagreba, čutili smo ga tudi v Sloveniji. Mnogo stavb v središču Petrinje je bilo deloma ali v celoti porušenih. Na Hrvaškem je v potresu umrlo sedem ljudi, vsaj 26 je bilo ranjenih. Potresu so sledili številni popotresni sunki, od katerih je imel najmočnejši magnitudo 5,0.

Po potresu v Petrinji
Po potresu v Petrinji FOTO: Aljoša Kravanja

Hrvaški je na pomoč priskočilo več držav, med njimi tudi Slovenija

Uprava za zaščito in reševanje RS je organizirala akcijo in na Hrvaško poslala več tovornjakov pošiljk pomoči. "Gre za nastanitveno opremo za prebivalstvo, danes bomo poslali 10 raztegljivih šotorov s kompletom za ogrevanje in razsvetljavo, 100 terenskih postelj in 100 spalnih vreč," so 30. decembra pojasnili na upravi. 

Pomoč oziroma sredstva za prizadeto območje so zbirale tudi preverjene humanitarne organizacije, med drugim Rdeči križ in Slovenska karitas.

Organizirale so se tudi nekatere slovenske občine in na Hrvaško poslale materialno ter denarno pomoč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

slovenka62
03. 08. 2022 12.24
-1
Hiše naj rajši začnejo obnavljat!!