Med najbolj podobnimi sta si turška lira in kovanec za en evro. A kovanca se kljub navidezni podobnosti precej razlikujeta v vrednosti. Turška lira je namreč vredna le 0,05 evra.
Zelo pogosta prevara je tudi takšna s kovancem za dva evra. Ta je po velikosti in teži prav tako zelo podoben turškim liram. Podobnosti s kovancem za dva evra pa ima tudi tajski baht, ki ima z evrskim kovancem namreč identične dimenzije in isti rob, a njegova vrednost znaša le okoli 0,02 evra.
Hrvaška narodna banka (HNB) je zato objavila napotke, s katerimi si državljani lahko pomagajo pri zaznavanju lažnih in pravih evrskih kovancev. Državljani tako lahko kovance prepoznajo po 12 zvezdah, ki simbolizirajo zastavo Evropske unije, in po zemljevidu Evrope, ki sta na sprednji strani prikazana ob apoenu.
Poleg enotne, prve strani, ki je enaka na vseh evrokovancih, ne glede na državo, ki je izdala kovanec, pa imajo kovanci še zadnjo, nacionalno stran. Na tej strani vsaka država določi svojo specifiko. Država se lahko odloči, da bo imela na nacionalni strani več različnih nacionalnih motivov. Tako na hrvaških kovancih najdemo pet različnih motivov: šahovnico, zemljevid Hrvaške, prikaz živali kune, motiv portreta Nikole Tesle in motiv glagolice.
Na robu hrvaškega kovanca za dva evra pa se nahaja napis "O lepa, o sladka svoboda". Gre za stih, ki med Hrvati velja za enega najprepoznavnejših in najlepših stihov Himne svobode izpod peresa hrvaškega književnika iz 17. stoletja, Ivana Gundulića.
Najlažje se torej o pristnosti evrokovancev prepričamo tako, da pogledamo enotno evropsko stran, ki mora vsebovati motiv 12 zvezd, zemljevid Evrope in apoen, nacionalna stran pa mora vsebovati enega izmed določenih motivov, na kovancu za dva evra pa še napis na obrobju.
Hrvaška policija pa je državljane posvarila še zaradi lažnih bankovcev. Prejeli so namreč več prijav, ko prevaranti namesto pravih evrskih bankovcev uporabljajo replike. V nekaj primerih so storilci kot plačilno sredstvo uporabili replike bankovcev, ki se uporabljajo kot filmski rekviziti, na njih pa so napisi, kot sta Souvenir production in This is not legal, it is to be used for motion props, poroča STA.
"Državljani, bodite previdni in dobro poglejte vsak evrski bankovec," so sporočili s policije in pozvali državljane, naj prijavijo vsak sum o izvirnosti bankovcev. Spomnili so, da sta v obtoku dve seriji evrskih bankovcev, obe imata ime valute izpisano z različnimi črkami, na prvi strani bankovca pa so odtisnjene kratice naziva Evropske centralne banke (ECB), kjer je tudi podpis predsednika ECB. Vsak bankovec ima ob tem serijsko številko.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.