Tujina

Na Hrvaškem naselja še vedno ogrožata narasli Drava in Mura

Zagreb/Mursko Središće, 07. 08. 2023 10.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA, N.V.
Komentarji
0

Na severu Hrvaške in v okolici Zagreba se po obilnem deževju in zaradi poplavnega vala iz Slovenije še vedno spopadajo z naraslo Dravo, Muro in Savo. Razmere so najbolj kritične v Medžimurju, kjer dežurne službe poskušajo preprečiti poplavljanje hiš, Drava pa ogroža vasi v Podravini. Reka Sava je medtem nehala naraščati.

Najbolj kritično je stanje v Murskem Središču in Svetem Martinu ob meji s Slovenijo, potem ko je Mura v nedeljo zvečer znova dosegla rekorden vodostaj, Drava pa je imela velik dotok vode iz Slovenije in Avstrije.

Župan medžimurske županije Matija Posavec je za Hrvatski radio davi izpostavil, da vodostaj reke Mure pri Murskem Središču znaša 543 centimetrov, kar je največ v zgodovini meritev. Dodal je, da je Mura ogrožala okoli deset hiš, a večjih težav doslej niso imeli. Po njegovih besedah je nastala manjša materialna škoda, ki jo bodo hitro sanirali.

Posavec si je danes skupaj z županom Murskega Središča Draženom Srpakom ogledal poplavljeno območje in sporočil, da si še ne morejo popolnoma oddahniti, a lahko lažje zadihajo. Ponovil je, da voda ni prodrla do mestnih središč in da jim je uspelo obvarovati hiše.

Poveljnik civilne zaščite v Murskem Središču Rajko Bogdan je medtem ocenil, da bo vodostaj vode do torka za okoli meter nižji. Voda je po njegovih besedah poplavila eno klet, dve garaži in dve dvorišči ter en ranč.

Razmere so še vedno pod nadzorom tudi na območju koprivniško-križevniške županije. Poveljnik tamkajšnjega gasilskega društva Zvonimir Habijan je za hrvaško nacionalno televizijo HRT dejal, da voda ni poplavila naseljenih delov mest in gospodarskih objektov.

Rekorden vodostaj je s 587 centimetri na merilni postaji pri Botovu v regiji Podravina ob meji z Madžarsko že davi dosegla tudi Drava ter ponekod poplavila ceste in polja. Vodostaj reke Drave se je čez dan povzpel na 611 centimetrov. V naselju Novačka je reka prestopila nasip, dežurne službe pa hiše poskušajo zavarovati z vrečami s peskom, piše lokalni portal Glas Podravine. Ogroženo je tudi naselje Gabajeva Greda v neposredni bližini Drave, a voda še ni prestopila nasipa.

Portal še poroča, da je Drava preplavila tudi jezero Šoderica blizu krajev Botovo in Drnje. Voda je poplavila kamp ob jezeru, začela pa se je podirati tudi ena od hiš.

Zaradi poplavljanja Drave je za tovorna vozila že od jutra zaprt mejni prehod Zavrč, preusmerjajo pa jih na mejna prehoda Gruškovje in Središče ob Dravi, so sporočili iz Hrvatskega avtokluba.

Rekorden vodostaj je s 587 centimetri na merilni postaji pri Botovu dosegla tudi Drava ter ponekod poplavila ceste in polja. Zaradi poplavljanja reke so za tovorna vozila zaprli mejni prehod Zavrč (Dubrava Križovljanska), preusmerjajo pa jih na mejna prehoda Gruškovje (Macelj) in Središče ob Dravi (Trnovec), so davi sporočili iz Hrvatskog avtokluba.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V občini Drnje v koprivničko-križevaški županiji je Drava za najmanj pol metra presegla rekordni vodostaj, vrh vodnega vala pa pričakujejo ponoči. Več sto hiš varujejo pred poplavami, je po današnjem ogledu terena povedal direktor Hrvaških voda Zoran Đuroković.

"Rekorden vodostaj bo presegel prejšnji rekord iz leta 1972," je dejal Đuroković na novinarski konferenci po ogledu terena skupaj z direktorjem Uprave za civilno zaščito Damirjem Trutom. Najvišji vodostaj pričakujejo okoli polnoči, v Drnju pa varujejo okoli 20 objektov. Posebna pozornost bo namenjena stabilnosti nasipa, ki ščiti več sto hiš in okoli tisoč prebivalcev. V stiku z vodo je ducat objektov na nezavarovanem protipoplavnem območju.

Reka Sava, ki je v nedeljo zvečer na merilni postaji Rugvica dosegla 950 centimetrov, je medtem nehala naraščati. Po napovedih podjetja Hrvatske vode naj bi začela upadati že danes. 

Migranti v narasli Savi ob 5. uri zjutraj klicali na pomoč, rešili so jih policisti

V soboto okoli 5.30 so policisti Policijske postaje Zaprešić prejeli prijavo, da v Športni ulici v Drenju Brdovečkem več oseb kliče na pomoč. Policisti so se ob prihodu v Drenje Brdovečko odpravili do konca makadamske ceste v Športni ulici, ki se nahaja približno 200 metrov od zadnje naseljene hiše v naselju, ki jo prekinja narasla reka Sava, in na razdalji približno 100 metrov. 

V močvirnem rastlinju je gladina zaradi razlivanja reke iz struge hitro narasla, policisti pa so vstopili v naraslo reko, da bi ugotovili, kje se nahajajo osebe, ki potrebujejo pomoč. Pod vodstvom glasov, ki so klicali na pomoč, so našli ljudi na drugi strani rastlinja. Obkrožil jih je hitro naraščajoč vodostaj Save, policisti pa so takoj začeli z reševalno akcijo.

"Gre za območje, kjer je velika gmajna, vodostaj je bil visok in edini način, da bi ugotovili, kje so ljudje, je bila vzpostavitev glasovnega kontakta, kar nam je uspelo in na ta način smo bili vodeni do lokacije, kjer smo našli te osebe," je povedala policistka Dina, ki je sodelovala pri reševanju.

Reševanje je bilo sicer vse prej kot lahko. Gladina vode je bila v tistem trenutku med dvema in tremi metri, policisti pa so najprej poskušali zaplavati tako, da so se držali za veje in se prebijali do mesta, kjer so bili glasovi, a jim ni uspelo. 

Ko so se bili prisiljeni vrniti na začetek, so združili moči s članom gasilske enote DVD Brdovec, se s čolnom in potrebno reševalno opremo prebili skozi rastlinje ter opazili tri moške, obdane s hitro naraščajočo gladino vode, ki so se oprijemali bližnjih vej. Skupaj z gasilcem so se preveslali po nedostopnem terenu do treh mladeničev, jih potegnili iz vode in spravili v čoln na varno.

"Njihovo stanje je bilo evforično, ko so videli, da se jim bližamo, verjamem, da so v nas videli zadnjo rešitev pred naraslo vodo. Hvaležen sem, da se je vse tako končalo in da smo vsi skupaj iz te situacije prišli nepoškodovani," je povedal policist Marijan iz policijske postaje Zaprešić.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10