Večina ločitev na Japonskem se sicer konča s "soglasno ločitvijo", ko obe strani podpišeta ločitev in sporazumno prekineta zakonsko zvezo. V tem primeru se lahko par svobodno odloča o skrbništvu in obiskih. Če pa gresta stranki na sodišče, sodnik dodeli skrbništvo le enemu od staršev. Ta sistem je naletel na kritike ločenih staršev, ki trdijo, da so se zaradi tega odtujili od svojih otrok.
Takšen primer je Minako Sato, ki je mama 10-letnemu sinu in petletni hčerki. Po ločitvi sta se z možem dogovorila, da ju lahko obiskuje za vikende. To je veljalo mesec dni, potem pa si je njen nekdanji mož nenadoma premislil. Nekega dne ji je povedal, da otrok ne bo več vozil k njej vsak vikend, saj ga je njegova mama prepričala, da Minako slabo vpliva na njuna otroka. Ko je želela vzpostaviti stik z otrokoma, je njena tašča poklicala policijo. Minako svojih otrok ni videla že dve leti, sodišče pa je skrbništvo prisodilo njenemu možu.
Odvetnik Akira Ueno je za BBC povedal, da ta sistem izvira iz časov pred drugo svetovno vojno in temelji na ideji, da so otroci 'lastnina gospodinjstva', pri čemer je glava gospodinjstva moški. "Torej če se žena loči, jo na koncu vržejo iz hiše, medtem ko otrok ostane pri očetu," pojasnjuje. To se je kasneje spremenilo, saj danes skrbništvo v večini primerov pripade materam.
Od leta 2026 pa bo zgodba drugačna, saj je država le sprejela zakonodajo, ki bo ločenim staršem dovoljevala deljeno skrbništvo, poroča BBC. Japonska je bila doslej tako edina država G7, ki ni priznavala pravnega koncepta skupnega skrbništva.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.