
Koalicija Freedom Flotilla, ki si prizadeva za obnovitev dostave človekoljubne pomoči v Gazo, je za ameriški CNN dejala, da je bilo na ladji v času napada 30 ljudi. "V ladji je luknja, zato se plovilo potaplja," je danes zjutraj pojasnila Yasemin Acar, tiskovna predstavnica koalicije. Ladja je trenutno okoli 17 kilometrov od obale Malte, tarča napada pa so bili, kot trdi Acar, generatorji na sprednjem delu ladje.
Posadka je po napadu poslala SOS sporočila sosednjim državam, med njimi tudi Malti. Iz južnega Cipra so nato poslali majhen čoln.
Malteška vojska je potrdila, da je na ladji izbruhnil požar, ki so ga pogasili. Po njihovih informacijah na ladji ni nihče poškodovan. S plovila so rešili vseh 16 članov posadke in potnikov, med katerimi ni ranjencev, navaja malteška javna radiotelevizija TVM. Acarova podatkov o stanju še nima.
Na družbenih omrežjih so se pojavili tudi domnevni posnetki ladje v plamenih, sliši se tudi več eksplozij. Ali gre za posnetek ladje ob obali Malte, še ni mogoče z zagotovostjo potrditi.
FCC je za napad v mednarodnih vodah neposredno obtožila Izrael, ki pa navedb aktivistov ni komentiral.
Iz FCC so za ameriško televizijo CNN pojasnili, da je bilo plovilo na poti na Malto, kjer naj bi se nanj vkrcali prostovoljci iz 21 držav, med njimi tudi aktivistka Greta Thunberg. Švedinja, ki velja za obraz podnebnega gibanja, je namreč aktivna tudi v propalestinskih gibanjih, Izrael pa obtožuje izvajanja genocida v Gazi.

Izrael ni komentiral navedb o napadu na humanitarno ladjo. Izraelske sile so sicer v preteklosti že izvedle podoben napad, ko so njihove specialne enote leta 2010 južno od Turčije zasedle humanitarne ladje, namenjene za Gazo, in pri tem ubile deset ljudi.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.