Direktor naravnega rezervata Tyre Hassan Hamze je ocenil, da bo akcija čiščenja peščenih obal trajala najmanj 15 dni. "Začeli bomo z odstranjevanjem madežev katrana na obali v rezervatu, več sto prostovoljcev bo pomagalo pri čiščenju," je povedal.
Po njegovih ocenah bi lahko nafto na obalo naplavljalo še prihodnje tri mesece. Škoda je največja na jugu države, je pa madeže na obalo naplavilo tudi severneje, v bližini prestolnice Bejrut.
Iz mirovnih enot Združenih narodov Unifil, ki delujejo v državi, so sporočili, da preučujejo načine, kako bi lahko pomagali Libanonu pri odpravi posledic okoljske nesreče. "Lokalne oblasti so stopile v stik z Unifilom, ali lahko misija pomaga s svojimi sposobnostmi in opremo," je pojasnil tiskovni predstavnik misije Andrea Tenenti.
Ena najhujših ekoloških katastrof za Izrael
Naftni madež je povzročil hujšo škodo tudi na izraelskih obalah. V Izraelu se, kot opozarjajo strokovnjaki, spoprijemajo z eno najhujših ekoloških katastrof v državi. Prejšnji teden so preventivno zaprli svoje plaže, ko je morje po neurju nanje naplavilo katran. Na 160 kilometrov dolgem prizadetem obalnem pasu so našli številne poginule živali. Onesnaženje tako močno ogroža populacije živali na tem območju.
Tako so denimo sporočili, da so našli mladega poginulega kita, ki ga je naplavilo na eno od plaž. Ta je umrl zaradi zaužitja strupene črne tekočine, piše Sky News. Kot poročajo nevladne organizacije, so na območju opazili tudi številne poginule ribe in želve. Vzrok naftnega onesnaženja, ki ogroža morski ekosistem, še ni znan. Kot so sporočile izraelske oblasti, katastrofo in vir onesnaženja trenutno še preiskujejo. Izraelske oblasti sumijo, da je naftni madež za seboj pustila ladja.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.