Most so zgradili kot del avtocestnega projekta, ki bo povezoval sever Peruja z okrožjem El Estrecho na meji s Kolumbijo, skupaj približno 188 kilometrov novih cest.
Graditvi avtoceste od mostu naprej v največjem deževnem gozdu na svetu sicer ostro nasprotujejo domorodna plemena, ki se bojijo, da jim bodo na račun gradnje zasegli zemljišča, izsekali gozd in uničili vodne vire. Čez most je že začela potekati trgovina z mamili, na kar opozarjajo tamkajšnje skupnosti. "Mamila so začela prodirati v našo skupnost, mladi jih že uživajo, z graditvijo avtoceste pa se bo stanje še poslabšalo," opozarjajo v eni izmed skupnosti.
"Avtocesta nas bo ubila. Projekt moramo ustaviti zaradi naših otrok in da zaščitimo našo zemljo," je za AP povedala tudi ena izmed pripadnic prvotnih prebivalcev, ki živi v vasici Sucusari v perujski Amazoniji. Skupnost z okoli 180 prebivalci živi v slamnatih hiškah na tradicionalen način, preživljajo se z ribolovom, lovom in gojenjem sadja za tamkajšnji trg.
Trenutno gradbena dela za avtocesto res mirujejo, saj vlada izvaja študijo območja, vendar je 2,3 kilometra dolg most čez reko že zgrajen, tamkajšnji prebivalci pa opozarjajo, da se tudi pred gradnjo mostu z njimi niso posvetovali, niti jim niso predstavili, kje bo potekala cesta. Perujsko ministrstvo za promet sicer odgovarja, da je most del infrastrukturnega projekta za javne storitve, zato se jim v skladu z zakonodajo z domorodnimi plemeni ni treba posvetovati.

Projekt avtoceste je sicer najdražja in najdaljša avtocesta v perujski Amazoniji, je razvidno iz poročila nevladne organizacije za okolje. Avtocesta bo prečkala dve zavarovani območji na približno 8000 kvadratnih kilometrih.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.