Kane Tanaka, najstarejša oseba na svetu, je ob svojem 119. rojstnem dnevu dejala, da je odločena, da bo rekord podaljšala še za eno leto. Tanaka, katere šibki točki sta gazirana pijača in čokolada, je mejnik v nedeljo praznovala z osebjem v domu za ostarele v prefekturi Fukuoka na jugozahodu Japonske.
Guinnessova knjiga rekordov je status najstarejše osebe Tanaki priznala marca 2019, ko je bila stara 116 let. A Japonka se ni ustavila pri tem. Ko je septembra 2020 dopolnila 117 let in 261 dni, je presegla tudi japonski starostni rekord vseh časov.
Kane Tanaka, ki se je rodila leta 1903 – tega leta sta brata Wright opravila svoj prvi polet z motorjem in je bila izvedena prva tekma Tour de France – in je preživela pet vladavin japonskega cesarstva, je svoj pogled zdaj že usmerila proti svojemu 120. rojstnemu dnevu, pravijo njeni družinski člani.
Ko je Tanaka postala najstarejša oseba na Japonskem, je dosežek proslavila s steklenico kokakole, svoje najljubše pijače, in fotografom pokazala znak miru. Ker zaradi epidemije covida-19 veljajo omejitve obiskov, so bili njeni stiki z družinskimi člani omejeni, a kot poročajo, je za komunikacijo z osebjem doma za ostarele uporabljala različne kretnje ter se navdušila nad ugankami in družabnimi igrami.
Tanaka je bila sedma od devetih bratov in sester. Poročila se je, ko je bila stara 19 let. Ko se je leta 1937 začela druga kitajsko-japonska vojna, v kateri sta se borila njen mož in najstarejši sin, je pomagala voditi družinsko trgovino z rezanci. Njen 62-letni vnuk Eidži je dejal, da želi čim prej osebno čestitati Tanaki. "Upam, da bo ostala zdrava in se zabavala vsak dan, medtem ko se stara," je dejal.
Tanaka, ki se je rodila šest mesecev pred Georgeem Orwellom, je le ena izmed mnogih japonskih stoletnikov, ki jih je vse več. Po oceni, objavljeni septembra, je japonsko ministrstvo za zdravje navedlo rekordnih 86.510 ljudi, starih sto let ali več, kar je 6.060 več kot leto prej. Veliko večino stoletnikov predstavljajo ženske, moški pa nekaj več kot 10.000, so sporočili z ministrstva. Ko so leta 1963 prvič izvedli letno raziskavo, je imela Japonska le 153 stoletnikov, vendar se je število do leta 1998 povečalo na več kot 10.000. Pričakovana življenjska doba na Japonskem, v eni najhitreje starajočih se družb na svetu, je prav tako rekordno visoka, 87,74 leta za ženske in 81,64 leta za moške.
Po drugi strani pa so bili poskusi, da bi dvignili nizko rodnost v državi, neuspešni, in število mladih se zmanjšuje. Vladni podatki kažejo, da je "novih" odraslih v novem letu 1,2 milijona – gre za tiste, ki dopolnijo 20 let – kar je za 40.000 manj kot lani in najnižje število, odkar vodijo evidenco, torej od leta 1968. Dvajsetletniki so v zadnjih dvanajstih letih namreč predstavljali manj kot odstotek prebivalstva države.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.