100.000-tonska letalonosilka, ki jo je ameriška mornarica prejela leta 2017, je na svojo nalogo izplula 2. maja 2023. USS Gerald R. Ford – ki jo je tiskovni predstavnik mornarice opisal kot najbolj prilagodljivo in smrtonosno bojno platformo na svetu, je najnovejša ameriška letalonosilka.
USS Ford je dolg 333 metrov, širok 78 metrov in visok 78 metrov. Ima 25 nadstropij in 100.000 ton izpodriva. Na njej je 4539 mornarjev in do 90 letal. Dosega hitrost prek 30 vozlov (56 kilometrov na uro).
Letalonosilka se je 7. oktobra odpravila proti vzhodnemu Sredozemlju, da bi s svojo prisotnostjo odvrnila konkurenčne akterje v regiji (Iran) od neposrednega vpletanja v izraelsko-palestinski konflikt. "Ta premik je bil odrejen, da bi Ford lahko prispeval k ameriškemu regionalnemu odvračanju in obrambi," so sporočili iz šeste flote. Poleg neposredne iranske grožnje na bližnjem vzhodu deluje več organiziranih skupin, ki delujejo pod pokroviteljstvom Teherana.
Z odhodom Forda na območju ostaja zgolj ena letalonosilka, poroča CNN. To je USS Eisenhower. In to v času, ko zaostrujejo razmere v Rdečem morju, kjer jemenski uporniki Hutiji – ki so prav tako blizu Iranu – napadajo "sovražne" tovorne ladje in ogrožajo trgovske poti. Hutiji so napade sprožili zaradi solidarnosti do Palestincev in invazije na Gazo, pogosta tarča pa so prav izraelska plovila.
Pred dnevi se je zgodil prvi večji incident, potem ko so Hutiji poskušali zaseči trgovsko ladjo, posredovali pa so ameriški helikopterji z letalonosilke USS Eisenhower in potopili tri čolne napadalcev, četrtemu pa je uspelo pobegniti.
Še pred omenjenim napadom so se v javnosti pojavile informacije, da ZDA pripravljajo vojaško operacijo proti Hutijem, ki pa je vsaj začasno padla v vodo, potem ko so sodelovanje v njej zavrnile ameriške zaveznice Velika Britanija, Nemčija in Francija.
Kljub temu je šesta flota sporočila, da tudi z odhodom Forda ameriška mornarica ohranja obsežne zmogljivosti tako v Sredozemlju kot na Bližnjem vzhodu. Ob tem so dejali, da amfibijska jurišna ladja USS Bataan, ki lahko nosi radarsko slabo vidne lovce F-35, kot tudi amfibijska desantna ladja USS Carter Hall in amfibijski transportni dok USS Mesa Verde delujejo skupaj v vzhodnem Sredozemlju. Ameriški rušilci z vodenimi izstrelki, vključno z nekaterimi, ki so v zadnjih tednih prestregli brezpilotna letala in rakete Hutijev, so prav tako v regiji, je sporočila šesta flota.
"Sodelujemo z zavezniki in partnerji, da okrepimo pomorsko varnost v regiji. Ministrstvo za obrambo bo še naprej uporabljalo svojo držo kolektivnih sil v regiji, da bi odvrnilo katerega koli državnega ali nedržavnega akterja od stopnjevanja te krize onkraj Gaze," so še zapisali v izjavi šeste flote, poroča CNN.
KOMENTARJI (207)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.