Predstavljajte si, da se na vašem pragu znajde na stotine gromozanskih paketov in nimate pojma, zakaj. Nikoli jih niste naročili, pa vendar pošiljke kar ne nehajo prihajati. In to že več kot eno leto. Tako zgodbo ali bolje rečeno kar pravo Amazonovo nočno moro ženske iz kalifornijskega San Joseja opisujejo pri ameriškem ABC7.
Zoprna situacija, v kateri se je znašla, je povezana s tujim spletnim prodajalcem, ki z uporabo njenega domačega naslova očitno krši Amazonovo politiko možnega vračila blaga. Popolnoma zbegana Američanka namreč ne more razumeti, zakaj se škatle, v katerih so prevleke za avtosedeže, kar ne nehajo pojavljati pred njeno hišo. 'Skrivnostni pohod pošiljk', kot so njene težave poimenovali ameriški mediji, je zasedel že več kot polovico njenega parkirišča. "Kar vidite tukaj, je le delček, saj sem zavrnila dostavo še veliko večje količine paketov od teh, ki so se dejansko znašli pri meni," je dejala.
Tudi kupci ostali brez denarja
V vsakem paketu je komplet prevlek za avtomobilske sedeže iz umetnega usnja kitajskega spletnega prodajalca z uporabniškim imenom Liusandedian. Ta v spletni trgovini Amazon oglašuje blagovno znamko Etkin, ki prodaja prevleke za sedeže, domnevno izdelane za različne znamke in modele limuzin in SUV-jev. A, kot je razvidno iz števila vrnjenih pošiljk, v mnogih primerih izdelek kupcem ne ustreza. Potrošniki se v komentarjih pod oglasom celo pritožujejo, da so bili prisiljeni pošiljanje v 'center za vračila' kriti iz lastnega žepa, ocene prodajalca pa kažejo, da pogosto ostanejo tudi brez denarja. "Zakaj še nisem prejel vračila denarja? Poslano je bilo preko UPS-a pred tremi tedni," je zapisal eden od njih. Nevedoč, da se vsa vrnjena roba zgolj kopiči v ženskini garaži. Spet druga potrošnica pa: "Vračilo tega artikla me bo stalo 124 dolarjev." In to blaga, za katerega je plačala najmanj 129 dolarjev (nekaj manj kot 110 evrov).
"Pogosto za vračilo zapravijo več kot 50 odstotkov kupnine," njihovo stisko razume tudi ženska, ki sicer ne želi biti imenovana. "Poleg tega pa še denarja ne dobijo povrnjenega."
Kot pravi, se je zaradi težav v preteklem letu že neštetokrat obrnila na spletnega trgovca Amazon, podala je tudi šest pritožb. In vsakič so ji zagotovili, da se bo to končalo. "Teh paketov ne boste več prejemali, oglasili se vam bomo v roku 24 do 48 ur," povzema odgovor Amazona. Ponudili so ji celo darilni bon za 100 dolarjev za nakupe na njihovi platformi.
A premaknilo se ni nič, iz meseca v mesec pošiljke še kar prihajajo. Popolnoma so zasičile dovoz, poštni predal in blokirale vhod v hišo, kar otežuje izhod njeni 88-letni invalidni mami. "Ko sva prišli domov, je bilo tako," pokaže na pakete, ki se gnetejo na njenem pragu. "Niti mame nisem mogla spraviti v hišo."
In da bi bilo vse skupaj še slabše, pravi, da je Amazon vso breme zdaj preložil na njena ramena. Svetovali so ji namreč, da pakete podari ali pa jih sama spravi nazaj do izvajalcev hitre pošte UPS-a in FedExa. Pri Amazonu so sicer za ABC zanikali, da bi jo spodbujali k vračanju škatel dostavnim službam. "Zakaj je moja odgovornost, da se tega znebim, če prodajalec ne upošteva vaših pravil?" je jezna.

V skladu z Amazonovo politiko poslovanja morajo mednarodni prodajalci bodisi navesti naslov v ZDA, kamor naj potrošniki pošljejo zavrnjeno blago, zagotoviti možnost brez vračila (kupnino dobijo povrnjeno, izdelka ne rabijo vračati) ali pa v roku dveh dni od podane zahteve za vračilo potrošniku posredovati posebno poštno nalepko, ki omogoča vnaprej plačano oddajo pošiljke dostavnim službam. Če se trgovci v tem času ne odzovejo, lahko Amazon potrošniku vrne znesek nakupa in ga zaračuna prodajalcu.
To v teoriji torej pomeni, da bi prodajalec Liusandedian izgubil ves izkupiček od prodaje ali pa kril povratno poštnino na Kitajsko. Kar bi ga – sodeč po vseh zavrnjenih pošiljkah pred vrati nemočne Američanke – precej udarilo po žepu.
Amazon sicer od tujih prodajalcev na svoji spletni tržnici zahteva, da na svojem profilu navedejo fizični poštni naslov, ne zapoveduje pa, da mora biti ta v ZDA. In v praksi razočarani kupci tako velikokrat ostanejo brez artikla, le z visokim računom v roki. "To je na tisoče dolarjev, ki so jih plačali zato, da so škatle poslali nazaj. A prispele so le do mojega praga," pripoveduje prebivalka San Joseja, medtem ko pokaže na drug kup paketov, ki presega višino njenega vrtnega žara.
Ocene prodajalca porazne
Tudi uporabniške ocene prodajalca Liusandediana na Amazonu so sicer porazne – več kot 40 odstotkov mu jih je namenilo eno zvezdico. Za razliko od drugih podjetij pa nima navedenih niti kontaktnih podatkov za primer, če se pri potrošnikih pojavi kakšna težava. Prav tako ni nikjer nobene spletne strani, ki bi sploh potrjevala obstoj tega prodajalca.
Ameriški novinarji so na Amazon zato naslovili vprašanja, kako mislijo težavo rešiti in ali obstaja kakšen postopek preverjanja, s katerim bi ugotovili, ali so podjetja, ki prodajajo na njihovi platformi, dejansko ta, za katera se izdajajo. Čeprav iz multinacionalke niso dobili neposrednega odgovora, pa so se jim zahvalili, da so jih opozorili na težavo. "Stranki smo se opravičili in z njo neposredno sodelujemo pri prevzemu morebitnih novih paketov. Hkrati smo naredili tudi prve korake k temu, da težavo trajno rešimo," so zapisali.
In končno, po letu čakanja, še nekaj dobrih novic za Kalifornijko. Podjetje je v sredo zjutraj že pričelo z odstranjevanjem vseh nakopičenih paketov na njeni posesti in obljubilo, da bo tovrstne poslovne prakse v prihodnje skušalo zatreti že v kali.
"Neskončno sem hvaležna, da ste tukaj. Ko sem se obrnila na vas in se mi je dejansko nekdo oglasil, sem se zjokala. Po letu dni, ko sem poskušala dobiti nekoga, ki bi me poslušal," je dejala novinarki Stephanie Sierra. "To je takšno olajšanje," je še zaključila.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.