Boris Jefimovič Nemcov je bil umorjen 27. februarja 2015 ob 23.31 med prečkanjem mostu Bolšoj Moskvoretski v bližini kremeljskega obzidja in Rdečega trga. Bil je v spremstvu svojega dekleta, ukrajinske manekenke Ane Duritske, ki je bila tudi edina priča dogodka. Le dva dni pozneje bi se moral udeležiti shoda proti ruskemu vpletanju v konflikt med Kijevom in uporniki na vzhodu. V tistem času je v Rusiji prav tako naraščalo nezadovoljstvo zaradi finančne krize.
Kot je po njegovi smrti poročal BBC, si je Nemcov več let prizadeval za združitev razklane ruske opozicije okrog nasprotovanja vojni. "Če podpirate zaustavitev ruske vojne proti Ukrajini in če ste za zaustavitev Putinove agresije, pridite na spomladanski marš 1. marca," je le nekaj dni pred smrtjo pozval nasprotnike oblasti na množični protest.
Nemcov je sicer v dnevih pred smrtjo večkrat povedal, da so ljudje v njegovi okolici zaskrbljeni za njegovo varnost. A čeprav je priznal, da ga je strah, je novinarki The New Timesa Jevgeniji Albac dejal, da vendarle misli, da ga kot nekdanjega člana ruske vlade nihče ne bo poskušal umoriti.
Po njegovem umoru so v Kremlju obljubili preiskavo. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je novinarjem dejal, da je bil "Putin obveščen o krutem umoru, ki je bil po vsem sodeč naročen". Vse več implikacij pa je kazalo na to, da naj bi bil v umor Nemcova vpleten čečenski voditelj Ramazan Kadirov. Nemcov namreč ni varčeval s kritikami na njegov račun, prav tako pa je Putina skupaj z nekaterimi vidnejšimi obrazi obtožil, da z zlivanjem ogromnih subvencij in naložb v Republiko Čečenijo ogroža rusko nacionalno varnost in ustvarja tempirano bombo na Kavkazu.
Opozicija je za umor obtožila ljudi iz kroga Kadirova, strelec pa naj bi bil nekdanji uslužbenec varnostne službe čečenskega voditelja. Junija 2017 je moskovsko sodišče obtožilo pet Čečenov, ki so se z neimenovanim naročnikom dogovorili, da bodo politika umorili za 15 milijonov rubljev (190.000 evrov).
Ruska novinarka Ksenija Sobčak je povedala, da je Nemcov pred umorom pripravljal poročilo o prisotnosti ruske vojske v vzhodni Ukrajini, čeprav je Moskva to zanikala. Kasneje se je izkazalo, da je več posameznih enot ruske vojske vstopilo v Donbas, si nadelo uniforme lokalnih milic in okrepilo položaje samooklicanih republik Doneck in Lugansk. Da je Nemcov raziskoval rusko vpletenost v ukrajinski konflikt, je potrdila tudi Albacova.
Opozicijski aktivist Maksim Kac je za The New York Times glede domnevne Putinove vpletenosti v umor povedal, da "tudi, če Putin ni naročil umora Nemcova, je zanj odgovoren, saj je sprožil sovraštvo, histerijo in jezo med ljudmi".
"Vojni moramo reči ne, ustaviti moramo to norost"
Ob obletnici umora Nemcova so po spletu zakrožili izseki iz njegovega govora na demonstracijah marca 2014 proti ruski aneksiji Krima ter vpletanju v vojno v Ukrajini.
Nemcov je takrat med drugim dejal:
"Kaj bo na koncu Putin dobil, povejte mi. Dobil bo Ukrajino za sovražnika /.../ Ljudje me sprašujejo, zakaj si prišel na ta protest, protest za mir in svobodo. Zakaj? Odgovarjam jim: 'Zato, ker sem patriot, zato, ker sem proti vojni. Ne želim si krst z ruskimi vojaki, ki se bodo vračale v Moskvo, Jaroslav, Nižni Novgorod. Ne želim si, da bi naše matere, žene in otroci jokali. Verjamem, da se nimamo pravice vesti na ta način v odnosu do prijateljske države. To je zloba, predrznost, in kar je najpomembneje, to škoduje Rusiji.
Razmišljal sem dolgo časa o argumentih, ki jih ima Putin, da se tako vede. Najenostavnejši odgovor je, da je bolan človek. On je mentalno zelo bolan človek. Serbski Institut (moskovska psihiatrična klinika), Kasčenko, zdravniki, redarji, injekcije od jutra do večera – to je to, kar potrebuje. In potem sem pomislil: Ne, on ni bolan človek. On je tudi ciničen in zaničljiv /.../ Želi si prek okupacije Krima priti do večne oblasti nad nami. Vojni moramo reči ne. Ustaviti moramo to norost. Reči moramo 'Rusija in Ukrajina brez Putina!' In nenazadnje: slava Rusiji in slava Ukrajini. Rusija bo svobodna. Hvala vam."
Kot je na družbenem omrežju zapisal svetovalec ukrajinskega notranjega ministra Anton Geraščenko, bi "morda zgodovina ubrala drugačno pot, če bi bil Nemcov še vedno živ".
Jelcinov ljubljenec, podpredsednik vlade v času gospodarskega kolapsa in svetovalec ukrajinskega predsednika
Boris Nemcov je bil po poklicu sicer fizik, se je v politiko aktivno vključil leta 1989, ko je kandidiral na volitvah kot neodvisni kandidat. Že takrat je promoviral večstrankarsko demokracijo in privatizacijo. Za poslanca je bil izvoljen leto kasneje na volitvah v Vrhovni sovjet Ruske republike, prav tako kot neodvisni kandidat. Po izvolitvi je sodeloval v odborih parlamenta, ki so snovali kmetijsko reformo in liberalizacijo zunanje trgovine. V tem obdobju je zaradi svojih pogledov navdušil Borisa Jelcina. Nemcov je med oktobrskimi nemiri leta 1991 Jelcina močno zagovarjal, ta pa ga je v zameno za podporo imenoval za guvernerja regije Nižni Novgorod. Leta 1995 je bil na to mesto tudi neposredno izvoljen.
Njegov mandat so zaznamovali eksperimenti s prostim trgom v kaotičnih razmerah privatizacije in izginjanja družbene lastnine. Nemcov je svoj program celo imenoval "Laboratorij za reforme". Njegove reforme so javno pohvalili številni politiki na Zahodu, predvsem Margaret Tatcher, ki je Nemcova in Nižni Novgorod obiskala leta 1993. Nemcovu so pri njegovem eksperimentu pomagale številne zahodne organizacije in agencije, je za The New York Times zapisal novinar Serge Schmemann. V času izvajanja eksperimenta je v svoji regiji celo uvedel lokalno valuto čit, ki so jo nato lahko zamenjali v rublje. Sam je tudi večkrat povedal, da se želi zgledovati po Zahodu in "modernizirati Rusijo".
Leta 1993 je bil izvoljen v zgornji dom ruskega parlamenta, tri leta kasneje pa je Jelcinu predložil poziv z enim milijonom podpisov za končanje čečenske vojne. Leta 1997 je bil imenovan za prvega podpredsednika vlade. Na neki točki je Boris Jelcin Nemcova predstavil Billu Clintonu kot svojega naslednika. Dobro so mu kazale tudi javnomnenjske raziskave. Leta 1998 pa je doživel hud udarec, ko je prišlo do zloma na borzi vrednostnih papirjev, kar je sprožilo hudo ekonomsko krizo v državi. Zaradi tega je odstopila vlada, Nemcov pa se je kasneje za kratek čas vrnil na mesto podpredsednika vlade, dokler je Jelcin ni zaradi poglabljanja krize razpustil.
Po neuspehu na volitvah leta 2003 je odšel v gospodarstvo, kjer je postal predsednik sveta direktorjev naftne družbe Neftianoi in politični svetovalec ukrajinskega predsednika Viktorja Juščenka, ki se je na oblast povzpel v času oranžne revolucije leta 2005. Nemcov je dolga leta gojil tesno zavezništvo z delom ukrajinske politike, ki si je prizadevala za približevanje k zahodu.
KOMENTARJI (658)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.