
Ruski predsednik Vladimir Putin je prespal razpravo med ameriškim predsednikom iz vrst demokratov Joejem Bidnom in republikanskim protikandidatom Donaldom Trumpom, so sporočili iz Kremlja.
"Mislim, da ne morete pričakovati, da bo ruski predsednik nastavil budilko, se zbudil zgodaj zjutraj in gledal razpravo Biden-Trump. Ta razprava za nas ni dogodek velikega pomena," je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Razprava se je začela ob 4. uri zjutraj po moskovskem času.
In medtem ko je Kremelj vsaj za javnost do debate ravnodušen, so jo toliko bolj pozorno spremljali ruski mediji. Državna tiskovna agencija RIA je tako preštela, kolikokrat so kandidati omenili ime "Vladimir Putin". Pri obeh kandidatih se je "števec" ustavil pri sedem. In Rusijo: Trump 16-krat, Biden pa niti enkrat.
Državni mediji so poročali tudi o rezultatih ankete CNN, ki kažejo, da dve tretjini ameriških volivcev verjame, da je Trump zmagal v razpravi. Več ruskih medijev je objavilo tudi zgodbe o Trumpovih komentarjih, da "Ukrajina izgublja vojno zaradi Bidna in njegovih neumnih odločitev".
Obregnili so se ob slabo prestavo aktualnega ameriškega predsenika in zapisali, da se je "kot je bilo pričakovano, nekajkrat narobe izrazil in jecljal". So pa povzeli tudi njegove komentarje, da se Kremelj ne bo ustavil pri osvajanju Ukrajine in da namerava "ponovno vzpostaviti tisto, kar je bilo del sovjetskega imperija".
A tokrat je rusko navdušenje nad Trumpom izrazito manjše kot je bilo, ko je kandidiral prvič. Ocenjujejo celo, da se njegova politika do Rusije ne bo tako zelo bistveno razlikovala od aktualne ameriške.
Niso pa med debato spali v Ukrajini. Za to državo je na ameripkih predsedniških volitvah na kocki skoraj toliko kot za ZDA.
Čeprav je morda utrujen in star, je Biden še vedno bolj predvidljiva oseba za Ukrajince, saj podpira zagotavljanje pomoči Kijevu, ki pomaga, da se zoperstavijo Kremlju, menijo pri Politicu.
Ko gre za Trumpa pa jih je nekoliko pomirilo vsaj to, da je Trump ultimat ruskega predsednika Vladimirja Putina Kijevu, naj se odreče regijam in razoroži kot pogoj za mir, označil za nesprejemljivega. Je pa Oleksander Merežko, vodja odbora za zunanje odnose ukrajinskega parlamenta, ocenil, da morda Trump še vedno živi v iluziji, da je rusko invazijo mogoče ustaviti z dogovorom s Putinom.
"Če bo postal predsednik, se bo ta iluzija hitro razblinila, ko bo spoznal, da Putina ne zanimajo dogovori, zanima ga le ena stvar - uničenje ukrajinske državnosti," je dejal Merežko.
Medtem ko v Ukrajini vlada precejšnja zaskrbljenost, če bi se Biden moral posloviti s položaja, kijevski uradniki menijo, da bi lahko Trump sprva poskušal pripeljati Ukrajino in Rusijo za pogajalsko mizo. "Ko pa bo ugotovil, da je to nerealno, bo še naprej pomagal Ukrajini in morda celo povečal pomoč," je dodal Merežko.
Dmitro Burakov, novinar in ekonomist iz Ukrajine pa je ocenil, da potrebujejo ameriškega predsednika, ki bo poteknil drzne poteze - pa naj bo kdor koli že. "Mora si prizadevati za zmago Ukrajine, ne pa se bati, kaj bi se zgodilo, če bi Rusija izgubila vojno."
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.