Po glasovanju v parlamentu so Olafa Scholza obdali poslanci, ki so mu čestitali in predali šopke, med drugim je prejel tudi košaro jabolk.
Nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier ga je imenoval za kanclerja, Scholz pa je uradno prisegel v parlamentu. Pri tem pa v prisegi ni izrekel dodatka "naj mi Bog pomaga". Čeprav je Scholz odraščal v protestantski veri, je kasneje izstopil iz Cerkve. Pred njim se je temu stavku odrekel le še Gerhard Schröder.
"To bo dober začetek za našo državo. V vsakem primeru bom naredil vse, da bo tako," je ob predaji poslov povedal 63-letni Scholz. Angeli Merkel se je zahvalil za njeno delo. Spomnil je na številne krize, s katerimi se je morala soočiti in ocenil, da je med njima vedno vladalo zaupanje. To po njegovih besedah kaže na to, da je Nemčija močna in delujoča demokracija.
Merklova pa ga je pozvala, naj ima v mislih najboljše interese za Nemčijo. Opozorila ga je tudi, da je to težka služba. "Ampak če se lotiš z veseljem, je morda prevzemanje odgovornosti za to državo ena najlepših nalog," je dejala.
Scholz je sicer deveti kancler Nemčije in četrti socialdemokratski kancler za Willyjem Brandtom, Helmutom Schmidtom in Gerhardom Schröderjem. Od ustanovitve leta 1949 so Nemčijo 52 let vodili kanclerji iz vrst konservativne unije, socialdemokrati pa so bili na čelu vlade 20 let.
Skupno je glas danes oddalo 707 poslancev, 395 jih je bilo za, 303 proti, šest se jih je vzdržalo, trije glasovi so bili neveljavni. Nova, bolj leva koalicija ima v parlamentu sicer 416 poslancev, za potrditev Scholza bi potrebovali najmanj 369 od skupno 736 glasov. Sejo je z balkona za goste spremljala tudi Merklova. Po pozdravu predsednice parlamenta Bärbel Bas je požela dolg in bučen aplavz.
Glasovanje o novemu kanclerju je sledilo le dan po podpisu 177 strani dolgega koalicijskega sporazuma. Pred tem so člani vseh treh strank prepričljivo potrdili koalicijski dogovor, s katerim Nemčija prvič na zvezni ravni dobiva t. i. koalicijo semaforja.
Ena osrednjih točk koalicijske pogodbe je boj proti podnebnim spremembam, med drugim z opustitvijo premoga do leta 2030 in doseganjem ogljične nevtralnosti do leta 2045. A ena od prvih nalog, s katerimi se bo morala soočiti nova nemška vlada, je pandemija covida-19, pri čemer se omenja tudi možnost uvedbe obveznega cepljenja.
Glede ministrstev so se v koalicijski pogodbi dogovorili, da ima SPD kanclerja in šest ministrstev, med drugim za notranje zadeve, zdravje, obrambo ter delo in socialne zadeve. Zeleni so si izborili pet ministrstev, med drugim zunanje ter ministrstvo za gospodarstvo in podnebno politiko. Liberalci bodo vodili štiri ministrstva, vključno s finančnim.
Scholz je danes že napovedal svoje prve obiske v tujini. V petek ga bo najprej v Parizu sprejel francoski predsednik Emmanuel Macron, kasneje pa se bo v Bruslju srečal s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom. Zvečer se bo srečal tudi z generalnim sekretarjem zveze Nato Jensom Stoltenbergom.
Podoben program ima tudi nova zunanja ministrica Annalena Baerbock, ki se bo v četrtek v Parizu srečala s francoskim kolegom Jean-Yves Le Drianom. Še isti dan bo odpotovala v Bruselj, kjer se bo sestala z visokim zunanjepolitičnim predstavnikom EU Josepom Borrellom in Stoltenbergom. V petek jo bo v Varšavi sprejel poljski zunanji minister Zbigniew Rau.
Iz Evrope in sveta se vrstijo čestitke Scholzu
Von der Leyenova je Scholzu v tvitu čestitala za izvolitev na položaj kanclerja in mu zaželela dober začetek ter nadaljnje zaupanja polno sodelovanje za močno Evropo. Kot je dodala, se veseli skorajšnjega srečanja v Bruslju. Podobno se sodelovanja "za močno in suvereno Evropo" veseli predsednik Evropskega sveta Charles Michel, ki se je obenem zahvalil Merkovi za vsa leta sodelovanja. Predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli pa je ob čestitkah Scholzu in njegovi vladi zaželel srečo pri spopadanju z velikimi izzivi, ki stojijo pred Nemčijo in Evropo.
Francoski predsednik Macron se je najprej z video posnetkom zahvalil Merklovi za njeno evropsko delovanje. "Hvala, da nisi pozabila lekcij zgodovine, da si toliko naredila za nas in z nami za napredek Evrope," je ob tem sporočil v tvitu. Kasneje se je obrnil še na Scholza in zapisal, da bodo nadaljevanje pisali skupaj. "Za Francoze, za Nemce, za Evropejce," je zapisal in dodal, da se vidita v petek.
S čestitkami se na Scholza obračajo tudi drugi evropski voditelji, med drugim novi avstrijski kancler Karl Nehammer, ki se veseli poglabljanja odnosov med državama, in nizozemski premier Mark Rutte, ki je Scholzu zaželel uspeha, z dobrimi željami za prihodnost pa se je spomnil tudi Merklove. Kot je zapisal v tvitu, se mu zdi njen odhod kot konec neke dobe.
Čestitke je Scholz že prejel tudi iz Kitajske. Tako kitajski predsednik Ši Džinping kot premier Li Kekjang sta mu čestitala v telefonskem pogovoru. Xi je državi opisal kot strateški partnerici, izrekel se je tudi za izgradnjo sodelovanja in izmenjave med državama, da bi odnose dvignili "na novo raven". Li pa je vezi med država označil za "najpomembnejše dvostranske odnose na svetu", poročanje kitajske državne televizije povzema nemška tiskovna agencija dpa.
Iz Kremlja so sporočili, da si ruski predsednik Vladimir Putin želi "konstruktivnih odnosov" z novim nemškim kanclerjem in upa v kontinuiteto v odnosih med državama. Želijo si, da bi nemška stran še naprej izhajala iz "razumevanja, da za rešitev najtežjih razlik ni alternative dialogu", je novinarjem dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Napovedal je še, da bo Putin Scholzu zagotovo poslal telegram s čestitkami.
Slovenski predsednik Borut Pahor pa je objavil fotografijo z Merklovo, ob kateri je zapisal: "Danes se je iz nemške, evropske in svetovne politike umaknila Angela Merkel. Sodelovala sva iskreno, zavzeto in medsebojno močno naklonjeno. Bilo mi je v čast, srečno Angela."
Tudi ameriški predsednik Joe Biden je v čestital Scholzu za prevzem položaja in se zahvalil Merklovi za dolga leta vodenja Nemčije. Zagotovil je, da bodo odnosi med ZDA in Nemčijo še naprej trdni. Bela hiša trenutno še nima v načrtu pogovora med Bidnom in Scholzom. Najbolj problematično vprašanje med državama je ruski plinovod Severni tok 2, ki pod Baltskim morjem povezuje Rusijo in Nemčije. Biden ima pooblastila za uvedbo sankcij proti Nemčiji, vendar se za ta korak ni odločil.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.