Izpad računalniških sistemov je povzročil težave po vsem Lufthansinem omrežju. Medtem ko je mogoče informacijski sistem hitro zagnati, pa bo reševanje zračnega prometa oz. urnikov letov trajalo nekaj dlje časa.
Tiskovna agencija Reuters piše, da je bilo samo v Frankfurtu, ki velja za pomembno mednarodno vozlišče, po začasnih podatkih Fraporta odpovedanih več kot 200 letov. Začasni podatki FlightAware pa kažejo, da je bilo prestavljenih 105 letov. Fotografije in posnetki z več nemških letališč prikazujejo na tisoče čakajočih potnikov.
Glede na podatke na spletni strani ljubljanskega letališča sta bila odpovedana tudi današnja prihoda letal iz Münchna in Frankfurta na Brnik, pri čemer je bil slednji napovedan za zvečer, z Brnika pa naj bi letalo nazaj odletelo v četrtek zjutraj.
Do izpada informacijskega sistema je sicer prišlo zaradi gradbenih del na železniški progi v Frankfurtu. Nemški telekomunikacijski operater Deutsche Telekom je potrdil, da je bager v torek popoldne na globini petih metrov prerezal več optičnih kablov. V izjavi za javnost, ki jo povzema Reuters, pa so izpostavili še, da sta bila dva kabla ponoči že popravljena in da se sanacija nadaljuje.
Nemški državni železniški prevoznik Deutsche Bahn se je medtem opravičil prizadetim potnikom. Lufthansa je največji evropski letalski prevoznik. V lasti ima tudi letalske družbe Eurowings, Swiss, Brussels in Austrian Airlines.
Nemški organi so preučevali tudi, ali so napake povezane s hekerskim napadom, pa je za Bloomberg povedal vir, seznanjen z zadevo. Tiskovni predstavnik Lufthanse je pojasnil, da so težave vplivale na sisteme družbe, vključno s postopki prijave. Na letala družbe v zraku to ni vplivalo.
Fotografije in video posnetki z več nemških letališč prikazujejo kaos, na tisoče potnikov je čakalo na prijavo. Potniki so na družbenih omrežjih sporočali, da je družba zaradi neuspeha morala organizirati vkrcanje na letala s pisalom in papirjem ter da ni mogla digitalno obdelati potnikove prtljage. Lufthansa je v tvitu zapisala: "Trenutno so letalske družbe skupine Lufthansa prizadete zaradi izpada informacijske tehnologije. To povzroča zamude in odpovedi letov. Obžalujemo nevšečnosti, ki jih to povzroča našim potnikom."
Bloomberg News je poročal, da je Lufthansa prizemljila vse svoje lete, a družba za Reuters tega ni potrdila. "Še vedno so letala v zraku, ne bomo jih prizemljili," je dejal tiskovni predstavnik družbe. Nemška kontrola zračnega prometa je preusmerjala pristanke v Frankfurtu, Lufthansini glavni bazi, na druga nemška letališča, vključno z Nürnbergom, Kölnom in Düsseldorfom, je poročal Bloomberg.
Lufthansina skupina letalskih prevoznikov vključuje istoimensko znamko in nacionalne letalske prevoznike Austrian Airlines, Brussels Airlines in Swiss. Podjetje upravlja tudi z nizkocenovnim prevoznikom Eurowings in drugimi manjšimi znamkami. Skupaj ima skupina okoli 700 letal, s čimer je po velikosti flote največja evropska letalska družba.
Okvara informacijskega sistema se je zgodila dva dni pred načrtovanimi stavkami na sedmih nemških letališčih, ki naj bi povzročile velike motnje, vključno z morebitno varnostno konferenco v Münchnu, kjer naj bi se zbrali svetovni voditelji.
Skandinavska letalska družba SAS je sporočila, da jo je v torek zvečer prizadel kibernetski napad, in stranke pozvala, naj se vzdržijo uporabe njene aplikacije, a je kasneje sporočila, da je težavo odpravila. Neznani napadalci so decembra prerezali kable, ki pripadajo nemški javni železnici, kar je veljalo za drugo sabotažo proti Deutsche Bahn v dveh mesecih. Letalske družbe so v Združenih državah prejšnji mesec odpovedale več kot 1300 letov, več kot 10.000 pa jih je imelo zamudo zaradi okvare ključnega vladnega računalniškega sistema.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.