Tujina

Nemške milijarde za civilno zaščito: 110.000 poljskih postelj in popis zaklonišč

Berlin, 19. 05. 2026 08.30 pred 29 dnevi 2 min branja 33

Postelje

Po več letih zanemarjanja bodo Nemci v svojo civilno zaščito v naslednjih treh letih namenili kar deset milijard evrov. Popisali bodo tudi vsa zaklonišča, bunkerje in postaje podzemne železnice.

Civilna zaščita je namenjena zaščiti in oskrbi ljudi v času krize, a Nemčija tega trenutno očitno ni sposobna. Notranji minister Alexander Dobrindt zato načrtuje "pakt za civilno zaščito", ki bo vreden deset milijard evrov.

O obsežnih naložbah je minister govoril že lani, ko je izpostavil investicije v nove sirene, opozorilne sisteme za mobilne telefone, dodatna zavetišča, nakupe reševalnih in gasilskih vozil ter ostalo težko opremo.

Letos so načrti postali še bolj konkretni: do 2029 naj bi med drugim nabavili 1000 novih specialnih vozil in 110.000 poljskih postelj. Ustanovili bi tudi novo enoto za usklajevanje sodelovanja med vlado in nemško vojsko v primeru izrednih razmer.

Nemški bunker
Nemški bunker
FOTO: Shutterstock

Popisali naj bi tudi vsa zaklonišča in jih vnesli v digitalni sistem. Aplikacija za obveščanje v sili bi v primeru nevarnosti prikazala najhitrejšo pot do zaklonišča na katerikoli lokaciji, navaja Tagescchau.

S paktom želijo tudi poenotene standarde za reševalce po vsej državi v primerih napadov s kemičnim, biološkim ali jedrskim orožjem. O civilni zaščiti bi se več izobraževali tudi v šolah, izvedli bi tudi več koordiniranih vaj vseh služb.

Ministrstvo za notranje zadeve je sporočilo, da naj bi zvezna vlada obsežen sveženj investicij odobrila v sredo. 

Nemcem svetujejo osnovne zaloge tudi doma

Nemški zvezni urad za civilno zaščito in pomoč ob nesrečah je na svoji strani objavil tudi napotke za varnost v lastnem domu v primeru izrednih razmer. Priporoča zaloge hrane za vsaj 10 dni; če Nemci prostora nimajo, naj si zagotovijo zaloge za tri dni in po dva litra vode na osebo na dan za pitje in pripravo hrane. Pri roki naj bodo tudi komplet zdravil, luč in radio za dostop do informacij.

  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 2
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 3
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 4
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 5
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 6
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 7
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 8
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 9
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 10
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 11
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 12
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 13
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 14
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 15
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 16
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 17
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 18
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 19
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 20
KOMENTARJI33

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

brane70
20. 05. 2026 14.44
Pa kdo te bo napadel, paranojiki.
Nace Štremljasti
19. 05. 2026 15.06
kaj vse dela strah ane,švabi so jih že enkrat kar lepo fasal od Rusov ane,sicer pa jarso počeli med drugo vojno po Rusiji so jih še premalo dobili po beticah...
Wolfman
19. 05. 2026 12.53
Umiranje na obroke!
Jože50
19. 05. 2026 12.35
Kolikor vem zaklonišč v Sloveniji ni, razen za (elito) v kočevskem rogu,pravzaprav v kočevski reki če se ne motim.
Gustibus
19. 05. 2026 12.14
Nimam komentarja.
300 let do specialista
19. 05. 2026 12.05
Na to se pripravlja samo tisti, ki ve kaj ai je prislužil. Saj Ukronacijev imate v Deutschlandu sedaj na pretek, bodo fino sodelovali proti Vladu, ki je baje že na meji🤣🤣🤣🤣
Jon Bacek
19. 05. 2026 11.42
3.svetovna vojna prihaja !
brane70
20. 05. 2026 14.43
Anion6anion
19. 05. 2026 11.37
Česa jih je strah? Da jim netanjahu pošlje par raket na Nemčijo?
Petur
19. 05. 2026 11.04
Putin sledi dobro kje in kdo rovari,kje modeli spijo....ima pa na našo srečo veliko potrpljenje..
slayer2
19. 05. 2026 11.00
😂😂😂
galeon
19. 05. 2026 10.57
Tako so se leta 1941 pripravljal. Potem pa so jokal. Zgodovina se za neumne nemce ponavlja.
Lolita
19. 05. 2026 10.45
Oni nas res pripravljajo na neko sr...e
Zmaga Ukrajini .
19. 05. 2026 10.52
A zato, ker so pojstle naštimal v bunkerje??? A je s tabo vse v redu? A tablete si vzela?
slayer2
19. 05. 2026 11.01
Ti jih več kot očitno nisi!!!
the kop
19. 05. 2026 14.33
Bo treba ukriče prepusti Rusom in bo mir, ne vem zakaj se obremenjujemo z njimi!!
Heretik
19. 05. 2026 10.43
Kakšna zaklonišča pa so v Sloveniji? Verjetno vsa še iz časa Jugoslavije?
Anion6anion
19. 05. 2026 11.38
Najboljše zaklonišče je druga klet Cankarjevega doma , kjer se je leta 1991 skrival Janez Janša
wsharky
19. 05. 2026 10.41
ti nemci se tudi lastne sence bojijo, ne bojijo pa se spečih celic od tam spodaj ki bivajo pri njih in nosijo brade
NeXadileC
19. 05. 2026 10.40
Pri nas govorijo, pa obmolknejo...
FELINA
19. 05. 2026 10.29
a to zato k ukrajinc čedali globje tolče po moskvi? Psiho putin k ga bo obiskala matilda je res sposoben kej jedrska odvržt ?
Fery Zaka
19. 05. 2026 09.59
Strašenje ljudi in korupcijski posli. Idealno za politike, katerekoli.
Zmaga Ukrajini .
19. 05. 2026 09.55
Nemci se očitno znajo pripraviti. Temu se reče dobra, oz. delujoča oblast. Ne tako kot pri nas, kjer se ukvarjajo sami s sabo. Ne glede na politično opcijo, nemška država očitno dobro deluje. Četudi se bo morda izkazalo za nepotrebno, je vseeno bolje biti pripravljen na vse.
Minifa
19. 05. 2026 09.44
Nemci in FRANCOZI so jih dobro dobili od RUSOV po KURBUSU, očitno še premalo, ko so RUSI dovolili, da se Nemčija združi so spustili steklega psa z verige..RUSI sedaj občutijo tisti rek dobrota je sirota.
Zmaga Ukrajini .
19. 05. 2026 10.02
Zgleda si moral ti fino dobiti po "kurbusu", ker če bi poznal zgodovino, ne bi take pisaril. Mosskvići niti za burek niso imeli (kot vedno!), ko so jih Američani lepo oblekli, obuli, jih nafutrali in oborožili, da so se sploh lahko špilali vojake! Normalnim jasno kaj bi se zgodilo, če jih ne bi Američani oblekli, nafutrali in oborožili. Mosskviči nikoli niso bili kaj prida vojaki, ker so namesto pametne vojaške taktike vedno dajali prednost številčnosti. In prav zato so umirali milijoni. Tudi danes v Ukrajini ni nič drugače. Kanonfutr je dejansko to - kanonfutr, če razumeš. Zato imajo tudi v tej vojni nevzdržne izgube. Nobena normalna vojska nikoli ne bi dopustila, da bi vsak dan izgubila dva bataljona svojih ljudi. Tvoji mosskvići pač ne dajo veliko na življenje. Očitno. In potem boste spet čez mnoga leta prirejali parade in se tolkli po prsih, koliko mosskvićev je umrlo. Medtem ko svet vidi in ve, kako bedasto so bila zapravljena njihova življenja. Zato raje utihni s svojo bedno prezentacijo popolnega nepoznavanja.
zakotnik
19. 05. 2026 09.23
nemcem ocitno dve svetovni vojni zaceti z njihovo norostjo nista bili dovolj,bi radi se tretjo
dober dan
19. 05. 2026 09.26
Prosim bodi tiho o stvareh ki nimas pojma
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763