Skupina inženirjev je s pomočjo enega najnaprednejših 3D-tiskalnikov na svetu ustvarila hišo na slabih 56 kvadratnih metrih, ki je razdeljena na dnevno sobo z odprto kuhinjo, spalnico, manjšo kopalnico in vhodni prostor.
Hiša prihodnosti, kot so jo poimenovali, je narejena iz žogic, ki so ustvarjene iz žagovine in organske plastike, pridelane iz koruze. Te tako imenovane palete se v tiskalniku stopijo in iz njih nastanejo posamezni deli prostorov. Še ena prednost gradnje z organskimi materiali pa je ta, da celoten proces tiskanja in gradnje skoraj ne proizvaja odpadkov.
Tiskanje je trajalo več mesecev, a proizvajalci zagotavljajo, da bo v bližnji prihodnosti hiša natisnjena in pripravljena za vselitev v dveh dneh. "Prepričan sem, da bomo čez pet let sposobni izdelati celotne stanovanjske objekte," zagotavlja vodja projekta Habib Dagher.
V okolici mesta Maine je sicer cena hiše, velike okoli 60 kvadratnih metrov, približno 275.000 evrov. Tisk in gradnja reciklirane hiše naj bi stala skoraj polovico manj, s tem pa nameravajo izboljšati stanovanjske razmere za osebe z nižjimi dohodki. Prva naročila so že prispela, naslednjih devet hiš pa bodo zgradili za ljudi v stiski in družine z nizkimi dohodki.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.