Zelenski je na družbenih omrežjih zapisal, da je skupaj z ženo Oleno prispel v skandinavsko državo na pogovore z vlado, političnimi strankami in švedsko kraljevo družino. "Z Oleno sva prispela na Švedsko. Zahvaljujem se vsem Švedom, ki podpirajo Ukrajino," je Zelenski zapisal na družbenih omrežjih. Povedal je, da se bo s švedskimi političnimi predstavniki pogovarjal o "partnerstvu, obrambnem sodelovanju, vključevanju v EU in skupni evroatlantski varnosti".
Do obiska ukrajinskega predsednika na Švedskem prihaja skoraj leto in pol po začetku ruske invazije na Ukrajino in v času, ko se Švedska trudi, da bi se uspešno pridružila Natu ter s tem sledila sosednji Finski, ki se je zavezništvu priključila julija.
Ob tem je prejšnji mesec na vrhu Nata v Vilni turški predsednik Recep Tayyip Erdogan oznanil, da bo Turčija opustila svoje nasprotovanje vstopu Švedske v Nato in s tem prižgala zeleno luč pristopnim prizadevanjem Stockholma. Oblasti v Moskvi tej potezi Švedske nasprotujejo in menijo, da bi skandinavska država z vstopom v Nato ogrozila varnost Rusije.
Putin obiskal ruske sile v Ukrajini
"Vladimir Putin je obiskal sedež posebne vojaške operativne skupine v Rostovu na Donu," so sporočili iz Kremlja. "Predsednik države je prisluhnil poročilom načelnika generalštaba ruskih oboroženih sil Valerija Gerasimova, poveljnikov in drugih visokih častnikov," so še zapisali.
V izjavi niso navedli podrobnosti o tem, kdaj je srečanje potekalo. Ruski državni mediji so sicer objavili posnetke, ki kažejo, da je bilo to ponoči. Tiskovna agencija RIA Novosti je objavila videoposnetek, na katerem Putin v temi stopi iz džipa, Gerasimov pa ga pozdravi s stiskom roke. Putin sicer redko potuje na območja, blizu katerih poteka ruska ofenziva v Ukrajini.
Rostov na Donu – mesto na jugu Rusije blizu meje z Ukrajino – je postal operativno središče ruskih oboroženih sil v Ukrajini.
Junija je bilo tudi prizorišče oboroženega upora plačancev skupine Wagner, ki so za kratek čas zavzeli vojaški štab v Rostovu, nato pa upor ustavili. Gerasimov, ki ga je bilo v zadnjih mesecih redko videti v javnosti, je bil tarča ostrih kritik vodje plačancev Wagnerja Jevgenija Prigožina zaradi napak Rusije v vojni.