Newyorška policija je aretirala Franka Jamesa, ki je osumljen strelskega napada na podzemni železnici v Brooklynu. 62-letnika so aretirali v East Villageu v New Yorku. "Dragi Newyorčani. Dobili smo ga. Dobili smo ga. Ne morem se dovolj zahvaliti moškim in ženskam newyorške policijske uprave, pa tudi zveznim agentom in naši državni policiji ter prvim posredovalcem" je ob naznanilu aretacije dejal newyorški župan Eric Adams.
Policija je medtem v podani izjavi dejala, da so moškega aretirali brez incidentov ter da ga bodo obtožili streljanja na podzemni železnici. Državni tožilec Breon Peace je dejal, da se bo Frank James soočil z več točkami obtožb, vključno z obtožbami o uporabi nevarnega orožja. Če bo obsojen, mu grozi kazen dosmrtnega zapora.
Da ga iščejo, je policija sicer potrdila že v torek zvečer, a so takrat navedli, da se želijo z njim pogovoriti glede najetega tovornjaka podjetja U-Haul, ki so ga povezali z napadom. Šef detektivov James Essig takrat sicer ni povedal, da ga sumijo napada. Vendar pa so se glede slednjega pojavili dvomi, saj so za informacije, ki bi privedle do njegove aretacije, ponudili nagrado 50.000 dolarjev.
Jamesa so identificirali po kreditni kartici, ki so jo našli na kraju zločina, kjer je strelec pustil za seboj torbo z dimno bombo, sekiro in pištolo, s katero je streljal. Policija je tovornjak našla nekaj kilometrov stran od kraja zločina.
S to kreditno kartico je bil v Philadelphii najet tovornjak U-Haul z registracijo iz Arizone. James naj bi se v Brooklyn pripeljal iz Philadelphie, ni pa še znano, kako je povezan z New Yorkom, ker ima naslova prebivališča v Philadelphii in Wisconsinu.
Policijska komisarka New Yorka Keechant Sewell je povedala, da je James na družbenih medijih pisal o brezdomcih in newyorškem županu Ericu Adamsu, zaradi česar so okrepili županovo varovanje.
Ameriški mediji prav tako poročajo, da naj bi James že leta 2019 prišel na radar FBI v Novi Mehiki zaradi možnih groženj, vendar ga po pogovoru niso aretirali. Sewellova je še povedala, da dogodka ne preiskujejo kot teroristični napad, vendar ničesar ne izključuje.
V bolnišnico je moralo 16 ljudi, od tega jih je bilo deset ustreljenih
Strelec je na vlaku proge N v Brooklynu zjutraj ob 8.30 po krajevnem času sredi konice pri postaji 36. ulica iz nahrbtnika potegnil dimno bombo in jo sprožil, nato pa začel streljati. Vlak je peljal naprej do naslednje postaje, kjer je zavladal kaos potem, ko so se odprla vrata.
Iz strelčevega vagona se je razvil gost dim, ranjenci so popadali na tla po platformi, ljudje so bežali na prosto, nekateri pa so pomagali ranjenim. V zmešnjavi se je poškodovalo še več ljudi. V bolnišnico jo moralo 16 ljudi, od tega jih je bilo deset ustreljenih, štirje so se zdravili zaradi dima, dve osebi pa sta bili v šoku.
Varnostne kamere na postaji 25. ulice niso delovale, vendar pa so strelca posneli potniki in priče, policija pa ima dovolj materiala, da ga prej ali slej ujame. Župan Adams je napovedal preiskavo podzemne železnice zaradi nedelujočih kamer.
Na Brooklyn se je po incidentu zgrnila armada policistov in gasilcev, več ulic je bilo povsem blokiranih, zaprli so šole. Nadaljeval se je namreč lov za strelcem, ki je bil zakrit s plinsko masko in oblečen v delavski jopič zelene barve.
Guvernerka New Yorka Kathy Hochul je meščane posvarila, naj bodo previdni, ker je osumljenec na begu in je nevaren. Z incidentom so seznanili tudi predsednika ZDA Joeja Bidna.
Gre za najodmevnejši primer nasilja na newyorški podzemni železnici v zadnjih letih, čeprav to po umiritvi pandemije covida-19 narašča. Najhujši strelski napad v newyorškem javnem prevozu se je zgodil decembra leta 1993, ko je na vlaku za Long Island strelec pobil šest ljudi, 19 pa ranil. Obvladali so ga potniki, obsojen pa je bil na šest dosmrtnih zapornih kazni.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.