"Trenutno smo v Nigeriji priča najhujšim poplavam v zadnjih desetih letih," je dejal Matthias Schmale, humanitarni koordinator ZN za Nigerijo.
Nigerijo so doletele najhujše poplave v zadnjem desetletju, zaradi katerih je svoje domove moralo zapustiti 1,4 milijona ljudi. Prišlo je celo tako daleč, da so se ljudje povzpeli na strehe svojih avtov in poskušali zbežati.
Okoli 45.000 domov je "popolnoma poškodovanih", 76.000 hektarjev kmetijskih zemljišč je delno uničenih in 70.500 hektarjev kmetijskih zemljišč je popolnoma uničenih.
Prejšnji teden je 76 ljudi umrlo zaradi utopitve v jugovzhodni zvezni državi Anambra, ko se je njihov čoln prevrnil, ko so poskušali ubežati visokim poplavnim vodam. Pred tem so poročali, da je šest ljudi, vključno z dojenčkom, umrlo v sosednji severno-osrednji državi Kogi, kjer je bilo najbolj prizadeto okrožje Ibaji popolnoma potopljeno. V delih države Kogi in Anambre so se poplave dvignile tako visoko kot strehe.
"Poplave v zvezni državi Kogi so večje od vseh poplav kjer koli," je dejal guverner zvezne države Kogi Alhaji Yahaya Bello. Nigerijske oblasti so sporočile, da so poplave, ki jih je povzročilo močnejše deževje, kot običajno naraščale od začetka poletja in so se okrepile po izpustih vode iz jeza Lagdo v sosednjem Kamerunu.
"Razsežnost katastrofe je velikanska," je povedal Mustapha Habib Ahmed, generalni direktor Nacionalne agencije za upravljanje v izrednih razmerah.
Poplave v Nigeriji niso nova težava – so ena najpogostejših naravnih nesreč v državi. V deževnem obdobju, od marca do julija in od sredine avgusta do sredine oktobra na jugu ter od julija do oktobra na severu, večje reke pogosto prestopijo bregove ter porušijo jeze, kar povzroči poplave v številnih nigerijskih državah, med njimi Delta, Kogi, Anambra, Bayelsa, Adamawa in Niger.
Podsaharsko Afriko nesorazmerno prizadenejo podnebne spremembe in številna njena gospodarstva se že spopadajo z valovitimi učinki vojne med Rusijo in Ukrajino. Proizvajalci riža so opozorili, da bi lahko uničujoče poplave vplivale na cene v državi s približno 200 milijoni prebivalcev, kjer je uvoz riža prepovedan, da bi spodbudili lokalno proizvodnjo.
Svetovni program za hrano in Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo sta prejšnji mesec sporočila, da je Nigerija med šestimi državami, ki se soočajo z visokim tveganjem katastrofalne stopnje lakote.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.