Državni zakonodajalci v Tennesseeju so v torek sprejeli zakon, ki dovoljuje, da so učitelji in šolsko osebje oboroženi, poroča CNN. Glede na povzetek predlog zakona učiteljem in drugemu šolskemu osebju dovoljuje, da na šolskem območju nosijo prikrito pištolo, vendar pa morajo ob tem izpolnjevati določene pogoje.
Pogoji, pod katerimi lahko šolsko osebje nosi prikrito pištolo:
– pridobitev dovoljenja za nošenje orožja,
– pisno dovoljenje predstojnika, ravnatelja in vodje ustreznega organa pregona,
– vsakoletno 40-urno osnovno usposabljanje za "šolsko policijo" in 40 ur posebnega usposabljanja za mirovne uradnike, ki ga je odobrila komisija in je specifična za šolsko policijo (na stroške učitelja),
– potrdilo o nekaznovanosti
– psihološki pregled, ki ga izvede zdravstveni delavec z licenco iz Tennesseeja.
Kot kaže, se s predlogom zakona niso strinjali vsi, saj je bilo po glasovanju v sobi slišati vzklike: "Kri bo na vaših rokah."
Zdaj je predlog zakona na mizi republikanskega guvernerja Billa Leeja. Če nanj ne vloži veta, bo zakon začel veljati ne glede na to, ali ga bo podpisal ali ne.
Predlog zakona je dvignil precej prahu
Zaradi predloga zakona je nerazrešena problematika orožja v ZDA znova v središču pozornosti. Razprava o oboroževanju učiteljev je vsenacionalna, saj se množična streljanja ne dogajajo le v ameriških šolah, ampak tudi na paradah, festivalih, v cerkvah in drugih ustanovah.
Kot poroča Gun Violence Archive, je bilo zgolj v letošnjem letu zaradi incidentov z orožjem ubitih 436 otrok. Marca lani so v streljanju v zasebni osnovni šoli v Nashvillu umrli trije otroci in trije odrasli. Strelca, 28-letnega nekdanjega študenta, je policija ustrelila in ubila.
34 zveznih držav sicer učiteljem in širši javnosti prepoveduje nošenje v orožja v šolah, še poroča CNN. Vendar pa v skladu s predlogom zakona starši sploh ne bi nujno vedeli ali bili obveščeni o tem, ali je učitelj njihovega otroka oborožen. Številnim se zdi sporna prav ta točka zakona. "Učiteljica v tej zvezni državi na svojo mizo ne sme postaviti mavrične zastave, vendar pa lahko v šolo prinese orožje," je dejala senatorka iz demokratske stranke Raumesh Akbari.
Republikanski državni senator Paul Bailey, sopredlagatelj zakona, pa je skušal poudariti, da je glede zakona "veliko napačnih informacij" in da zakon od nobenega učitelja ne zahteva, da ima med službo pri sebi pištolo. "Ta predlog zakona je popolnoma permisiven," je dejal. "Preprosto daje šoli ali uslužbencu možnost izbire."
Dodal je, da predlog zakona "ne dovoljuje odprtega nošenja orožja", torej, da bi bilo orožje komur koli vidno, hkrati "ne dovoljuje nošenja pištol na stadionih, v telovadnicah ali dvoranah, ki jih obiščejo šole, prav tako ne na morebitnih sestankih, na katerih bi se razpravljalo o disciplinskih zadevah".
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.