Tujina

'Seizmični signali kažejo, da je poškodba jezu posledica eksplozije'

Kijev, 09. 06. 2023 08.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Vzrok za porušitev jezu Kahovka v začetku tedna še vedno ni znan. Na plan so sicer prišli seizmični signali, zabeleženi v Romuniji, ki kažejo, da je v torek malo pred 3. uro prišlo do eksplozije. Norveška seizmična mreža, ki je analizirala signale, trdi, da čas in lokacija sovpadata s trenutkom, ko je bil jez poškodovan. Iz akumulacijskega jezera ukrajinska jedrska elektrarna v Zaporožju še vedno prejema vodo za hlajenje, je sporočila Mednarodna agencija za jedrsko energijo, čeprav je ukrajinski upravitelj jezu navajal, da je raven vode v jezeru trenutno prenizka za črpanje. Ukrajinska varnostna služba (SBU) je objavila zvočni posnetek, na katerem naj bi dva ruska vojaka priznala, da je za razstrelitev jezu Kahovka odgovorna Rusija.

SBU je na Telegramu objavil minuto in pol dolg zvočni posnetek telefonskega pogovora med dvema domnevnima ruskima vojakoma. Ta naj bi priznala, da je za razstrelitev jezu odgovorna Rusija, eksplozija pa naj bi bila večja od pričakovane, poroča britanski BBC.

Seizmični signali, zabeleženi v Bukovini v Romuniji, ki je 620 km oddaljena od Nove Kahovke, kažejo, da je v torek ob 2:54 prišlo do eksplozije. Signale je analizirala norveška seizmična mreža Norsar in sporočila, da čas in lokacija sovpadata s poškodbo na jezu, poroča BBC, ki navaja še trditve strokovnjakov, ki trdijo, da bi tako močne signale lahko ustvarila le velika količina eksplozija. 

Ukrajina in Rusija že od prvega dne za razstrelitev jezu obtožujeta druga drugo. Ukrajinska nacionalna varnostna služba je trdila tudi, da je prestregla telefonski pogovor dveh rusko govorečih moških, ki sta dejala, da je porušitev jezu posledica dejanja sabotažne skupine. Posnetki niso bili neodvisno preverjeni. 

Rusija je na očitke odgovorila, da je dogodek posledica ukrajinske sabotaže, s katero so želi Krimski polotok prikrajšati za pitno vodo. 

Jedrska elektrarna Zaporožje
Jedrska elektrarna Zaporožje FOTO: Profimedia

'Nuklearka v Zaporožju ne more več črpati vode za hlajenje',  IAEA trdi nasprotno"

Izvršni direktor ukrajinskega upravitelja jezu Ukrhidroenergo Igor Sirota je v četrtek opozoril, da je raven vode v akumulacijskem jezeru padla pod kritično točko 12,7 metra. Kot je pojasnil, nuklearka v Zaporožju sedaj iz jezera ne more več črpati vode, potrebne za hlajenje.

Nasprotno je sporočil generalni direktor IAEA Rafael Grossi, ki zatrjuje, da nuklearka še naprej črpa vodo za hlajenje iz akumulacijskega jezera. "Dosedanje analize kažejo, da bodo črpalke verjetno še vedno delovale, tudi če se gladina spusti na približno 11 metrov ali morda še nižje," je poudaril.

Ponovil je, da je osebje jedrske elektrarne že izvedlo ustrezne ukrepe za omejitev porabe vode. "Sedaj pa si prizadevajo preiti na alternativne vire oskrbe z vodo," je nadaljeval in kot eno od možnosti izpostavil ogromen bazen ob nuklearki, ki bi lahko več mesecev zagotavljal vodo za hlajenje.

Satelitske slike območij pred in med poplavami.
Satelitske slike območij pred in med poplavami. FOTO: AP

"Kljub temu so splošne razmere na področju jedrske varnosti še vedno negotove in potencialno nevarne. Prav tako še ni znan obseg škode na jezu ter kdaj in na kateri ravni se bo akumulacijsko jezero stabiliziralo," je še dodal.

Strokovnjaki IAEA v nuklearki so medtem zaprosili za dostop do mesta, kjer se meri raven vode v jezeru, Grossi pa namerava jedrsko elektrarno v Zaporožju obiskati prihodnji teden.

Krivdo za uničenje jezu Rusija in Ukrajina zvračata druga na drugo. Kijev trdi, da gre za teroristično dejanje Moskve in vojni zločin, medtem ko ruska stran govori o ukrajinski sabotaži.

Jez, dolg 3,2 kilometra in visok 30 metrov, so zgradili leta 1956 v sklopu hidroelektrarne. Njeno akumulacijsko jezero z 18 kubičnimi kilometri vode pa je pomembno za oskrbo največje evropske nuklearke v Zaporožju in tudi polotoka Krim, ki si ga je Rusija priključila leta 2014.

Ukrajina naj bi sprožila napade v regiji Zaporožje

Po navedbah ruskega obrambnega ministra Sergeja Šojguja so ruske sile v sredo zvečer po dve uri trajajoči bitki odbile ofenzivo ukrajinskih sil v regiji Zaporožje. Ob tem je tiskovni predstavnik ruskega polka Vostok pojasnil, da je bilo v spopadih v Zaporožju uničenih 13 ukrajinskih tankov, v regiji Doneck pa osem.

Ukrajinske sile naj bi v četrtek zvečer ob pomoči tankov, topništva in brezpilotnih letalnikov sprožile nove napade v Zaporožju, je poročal proruski vojaški bloger Vladimir Rogov in pojasnil, da intenzivni spopadi potekajo med mestoma Orihiv in Tomak, ruske sile pa naj bi zadrževale svoje položaje.

Mesto Tomak je po ocenah vojaških poznavalcev ključen cilj ukrajinskih sil. Z njegovim zavzetjem bi se jim namreč odprla pot proti Azovskemu morju, s čimer bi lahko razdelili ruske sile. To pa ne bi le oslabilo njihovih bojnih sposobnosti, temveč bi s tem prekinili tudi kopensko povezavo do polotoka Krima, ki ga je Rusija enostransko priključila leta 2014.

Ukrajinska stran spopadov v Zaporožju ni potrdila

Namestnica ukrajinskega obrambnega ministra Hana Maljar pa je v četrtek izjavila le, da so ruske sile v Zaporožju trenutno v fazi obrambe, poroča britanski BBC.

Ukrajino so medtem ponoči pretresli novi ruski zračni napadi. V mestu Zviahel v regiji Žitomir so napadi po navedbah lokalnih oblasti terjali eno smrtno žrtev, še trije so bili ranjeni. V napadu na mesto Uman v Čerkaški regiji pa je bilo ranjenih osem civilistov.

Ukrajinske letalske sile poročajo, da so v napadih, ki so trajali šest ur, skupno sestrelile štiri od šestih ruskih manevrirnih raket in 10 od 16 brezpilotnih letalnikov. 

Spopadi naj bi se nadaljevali tudi v ruski obmejni regiji Belgorod. V ukrajinskem obstreljevanju mesta Belgorod naj bi bili ranjeni trije civilisti, več stavb pa je bilo poškodovanih, trdi guverner regije Vjačeslav Gladkov. Kijev naj bi prav tako obstreljeval bližnje mesto Šebekino, kjer pa o žrtvah ne poročajo.

Dron naj bi poškodoval tudi stanovanjsko stavbo v mestu Voronež, pri čemer sta bili ranjeni dve osebi, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP na Telegramu zapisal guverner istoimenske ruske regije Aleksander Gusev.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni