Tujina

Ob 30. obletnici genocida v Srebrenici pozivi k preprečevanju grozodejstev

New York/Strasbourg, 10. 07. 2025 19.12 | Posodobljeno pred enim dnevom

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je v sporočilu ob petkovem mednarodnem dnevu spomina na genocid v Srebrenici izpostavil, da ta dan ni le priložnost za razmislek, temveč tudi za poziv k budnosti in ukrepanju, da bo "nikoli več" resnično pomenilo nikoli več. V Svetu Evrope so pri tem izpostavili osrednjo vlogo civilne družbe. Ob dnevu spomina je ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon izpostavila, da moramo kot mednarodna skupnost in kot posamezniki storiti vse potrebno, da zaščitimo življenja in preprečimo, da se takšni zločini še kdaj ponovijo kjerkoli na svetu.

30. obletnica genocida v Srebrenici
30. obletnica genocida v Srebrenici FOTO: Bobo

Guterres je ob 30. obletnici genocida v Srebrenici, "najhujšega grozodejstva na evropskih tleh po drugi svetovni vojni", izpostavil, da se moramo v času, ko na veljavi pridobivajo sovražni govor, zanikanje in delitve, odločno zavzemati za resnico in pravico.

"Zaznati moramo zgodnje opozorilne znake in se odzvati, še preden pride do nasilja. Spoštovati moramo mednarodno pravo, braniti človekove pravice, ohraniti dostojanstvo vsakega posameznika ter vlagati v spravo in mir," je poudaril v sporočilu, ki so ga posredovali Združeni narodi.

Komisar Sveta Evrope za človekove pravice Michael O'Flaherty pa je ob pomenu spoštovanja žrtev genocida izpostavil tudi pomen upoštevanja in krepitve civilne družbe, da bi preprečili prihodnja grozodejstva in hude kršitve človekovih pravic. Spomnil je, da je pred genocidom v Srebrenici nanj opozarjala civilna družba, ki je niso poslušali. Bila je tudi tista, ki je po njem vztrajala pri pravici za žrtve in pri tem izpostavil združenje Mater Srebrenice.

Opozoril je, da je civilna družba, ki še vedno opozarja na grozeče grozote in usmerja družbo v boljšo in mirnejšo prihodnost, ogrožena in pod pritiskom. "Po vsej Evropi opažam, da je civilna družba potisnjena na rob, da je izpostavljena grožnjam in nasilju, da je zakonsko ali regulativno onemogočena pri opravljanju svojega dela", je opozoril. Pozval je, da se v spomin na žrtve v Srebrenici zavežemo, da bomo civilni družbi znova priznali osrednjo vlogo pri zagotavljanju varne in uspešne družbe, so sporočili iz njegovega urada.

V petek bo minilo 30 let, odkar so enote vojske Republike Srbske pod poveljstvom Ratka Mladića 11. julija 1995 zavzele Srebrenico, ki je bila takrat varovano območje Združenih narodov, in začele množične poboje Bošnjakov. Do 19. julija so jih pobile več kot 8000, večinoma moških in dečkov, okoli 25.000 žensk, otrok in starejših oseb pa so z avtobusi in tovornjaki prepeljali na območje pod nadzorom vojske BiH. Žrtvam se bodo poklonili v petek na osrednji slovesnosti v spominskem centru v Potočarih na vzhodu BiH.

Fajon ob 30. obletnici genocida v Srebrenici izpostavila pomen preprečevanja zločinov

V sporočilu za javnost, ki so ga posredovali z ministrstva za zunanje in evropske zadeve, je Fajon izpostavila, da je minilo 30 let od te velike tragedije, ko so bili storjeni vojni zločini in med njimi največji zločin genocid.

"Nič ne more spremeniti teh dejstev, nihče ne more izbrisati te strašne zgodovine. Njihovo trpljenje je naš skupni dolg. (...) Zanikanje genocida ter poveličevanje vojnih zločincev je nesprejemljivo in zavržno dejanje," je poudarila ministrica.

Na ministrstvu so ob tem izpostavili, da genocid ne bo nikoli pozabljen in da bo pomoč Slovenije preživelim vedno na voljo.

Poklon srebreniškim žrtvam je moralna obveznost. Srebreniška tragedija je opomin, kam lahko vodi militantni nacionalizem, sovražni populizem in retorika, ki temelji na ščuvanju proti drugim narodom, so izpostavili.

Dodali so, da si Slovenija kot članica Varnostnega sveta Združenih narodov vseskozi prizadeva za doseganje miru, zaščito ranljivih skupin in spoštovanje človekovih pravic ter vladavino prava. "Prizadevamo si za miroljubno sobivanje držav in narodov ter za Bosno in Hercegovino kot del Evropske unije, državo napredka in blaginje," so še izpostavili.

  • LEŽALNIK
  • HLADILNE TORBE
  • POKRIVALO
  • VOZIČEK
  • REGALI
  • STROJI ZA OBDELAVO TAL
  • VRTNA HIŠKE
  • NOSILCI
  • ČISTILNIKI ZA BAZEN
  • SENČNIKI
  • ŠOTORI
  • ŽARI
  • MONTAZNI BAZEN