Prvi je na posnetku evropskih voditeljev predsednik Evropskega sveta Charles Michel. "Evropa pomeni svobodo, strpnost, odprtost, raznolikost, spoštovanje, inovacije, ustvarjalnost, dinamičnost. Evropa je tudi solidarnost in enotnost," je sporočil s svojega balkona, kjer se je posnel.
Za njim je spregovoril hrvaški premier Andrej Plenković, katerega država trenutno predseduje EU, in izrazil prepričanje, da morajo Evropejci iz trenutne situacije zaradi covida-19 priti močnejši.
"Želimo, da Evropa pride iz krize zaradi pandemije močnejša. Nemčija bo prispevala svoj del za to," je dodala nemška kanclerka Angela Merkel, ki je naslednja na vrsti za predsedovanje povezavi.
"Upati si, iskati nove rešitve, združevati, misliti in delovati za prihodnost. To je evropski duh, ki ga potrebujemo," pa je dejal francoski predsednik Emmanuel Macron.
"V teh časih zdravstvene krize in trpljenja vidim Evropo kot našo skupno hišo, naš dom, naše pribežališče," je v španščini izpostavil španski premier Pedro Sanchez. Manjkal ni niti madžarski premier Viktor Orban. "Kdaj, če ne zdaj? Nikoli še ni bilo večje potrebe po sodelovanju med evropskimi državami kot danes. Srečno, Evropa," je dejal. "Kriza nas je naučila, da moramo iskati skupne rešitve. Le to je izhod iz krize," je dodala danska premierka Mette Frederiksen.
"Zame je Evropa domovina. Za moje starše je bila Evropa svoboda. Zame je Evropa svoboda in vladavina prava. Za moje otroke je Evropa prihodnost in svobodomiselnost. Za to se borim in naj živi Evropa," pa je izpostavila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
"Evropska unija je naša zavestna izbira. Izbira v želji po miru, svobodi in blaginji," pa je dejal slovenski premier Janez Janša.
Svoj govor pa je na Twitterju objavil tudi slovenski predsednik Borut Pahor in se s sporočilom "Več Evrope, več solidarnosti"pridružil praznovanju dneva Evrope.
Pahor: Evropska unija ni problem, ampak rešitev
"Vsi, ki verjamemo v nenadomestljivo vlogo Evropske unije pri zagotavljanju miru in varnosti. Vsi, ki verjamemo v njena prizadevanja za blaginjo vseh Evropejcev, za demokracijo, človekove pravice, vladavino prava, svobodo medijev. Vsi, ki verjamemo v čudovito raznolikost in sožitje naših narodnih in drugih identitet. Vsi, ki verjamemo v Evropo kot globalnega voditelja. Vsi mi praznujemo 9. maj dan Evrope kot naš skupen praznik," je dejal slovenski predsednik Borut Pahor.
Nadaljeval je, da je EU skoraj tričetrt stoletja uspela zagotoviti evropskimnarodom in državam mir in varnost. "V tem času pa so z razvojem EU rasla tudi druga visoka pričakovanja glede njenih dosežkov. Osebno menim, da so fenomenalni. Ni pa mogoče spregledati zastojev in njene nemoči, recimo v času migrantske krize in na začetku spopadanja z obstoječo pandemijo. To bi lahko pripeljalo do napačnega zaključka, da EU razen za ohranitev miru ne rabimo. To je velika in nevarna zmota. Še nikoli se nismo potrebovali en drugega tako kot sedaj in v teh globalnih razmerah. Zato pravim, Evropa ne sme iti nazaj, Evropa mora iti naprej. EU ni problem. EU je rešitev," je prepričan.
Spomnil je na svoje nagovore v različnih jezikih ostalih držav ob pandemiji novega koronavirusa, ki so bili po njegovih besedah "iskreno sporočilo našega prepričanja, da potrebujemo več solidarnosti in zato tudi več Evrope".
"Naše sporočilo ob dnevu Evrope je torej več Evrope, več solidarnosti. Z željo, da bi v sedanjih okoliščinah EU našla zalet za novo renesanso vam ob tem prazniku sporočam najbolj iskrene želje za našo lepo in uspešno skupno evropsko prihodnost," je zaključil svoje sporočilu ob današnjem dnevu Evrope, ko mineva 70 let od predstavitve Schumanove deklaracije, predloga političnega sodelovanja v Evropi za trajen mir med evropskimi narodi.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.