Četrtkova slovesnost, ki jo vodi Putin, ki je ta teden nastopil svoj peti mandat, spominja na vojno žrtvovanje, ki je postalo najpomembnejši praznik. "Dan zmage združuje vse generacije," je dejal Putin v govoru na paradi na Rdečem trgu. "Naprej gremo, zanašajoč se na naše stoletne tradicije, in prepričani smo, da bomo skupaj zagotovili svobodno in varno prihodnost Rusije."
Ob tem je pozdravil pogum vojakov, ki se borijo v Ukrajini in si vzel čas, da kritizira Zahod. Dejal je, da "podpihujejo regionalno konflikte, medetnične in medverske spore ter skušajo omejiti suverena in neodvisna središča svetovnega razvoja". Seveda vojaška parada ne bi bila vojaška parada, če ne bi razkazali svoje jedrske moči. Ob vse večjih napetostih med Rusijo in Zahodom, ki so se zaradi Ukrajine povzpele na najvišjo raven od hladne vojne, je tako Putin odločno opozoril na rusko jedrsko moč. "Rusija bo storila vse, da bi preprečila globalno konfrontacijo, vendar ne bo dovolila, da bi nas kdo ogrožal. Naše strateške sile so v bojni pripravljenosti."
Parada sicer ni le priložnost za pompoznost in ponos, temveč tudi za propagando, saj se Kremelj nestrpno trudi najti vzporednice med zmago Rdeče armade leta 1945 in trenutnim konfliktom v Ukrajini, ki traja že tretje leto.
Parade se je udeležilo približno 9000 vojakov, od tega okoli 1000 vojakov, ki so se borili v Ukrajini. Putin, vojni veterani in drugi gostje parado spremljajo z osrednje tribune na Rdečem trgu, ob njih je tudi minister za obrambo, general vojske Sergej Šojgu. Paradi poveljuje vrhovni poveljnik kopenskih sil, general vojske Oleg Šaljukov.
Parado sestavljajo polki, bataljoni in čete oboroženih služb, paradne enote iz pehotnih šol Suvorov in mornariških šol Nakhimov, kadetske in vojaške glasbene šole, pripadniki mladinskega gibanja Mlada vojska, pripadnice vojaških služb, kozaki in združen vojaški orkester, piše Tass.
Na paradi je prisoten tudi tank T34 iz druge svetovne vojne, mnogi pa se sprašujejo, kje so vsi preostali tanki? Na paradi leta 2020 naj bi bilo prisotnih več kot 20 tankov, medtem ko je bil lani in letos prisoten le en tank. Letos je bilo tako na ogled še manj vojakov in vojaške opreme kot lani.
Tudi v drugih mestih po Rusiji potekajo slovesnosti in praznovanja, je potrdil Šojgu, pri čemer naj bi sodelovalo 150.000 ljudi, predstavili pa naj bi 2500 vrst orožja in vojaške opreme, piše CNBC.
Na seznamu gostov so beloruski predsednik Aleksander Lukašenko, voditelji Kazahstana, Tadžikistana, Turkmenistana, Uzbekistana in Kube ter uradniki iz drugih zavezniških držav. Rusko zunanje ministrstvo je pred parado sporočilo, da niso povabljene "neprijazne države".
Dan zmage
Sovjetska zveza je v vojni izgubila približno 27 milijonov ljudi. Nacistične enote so junija 1941 ob napadu na zahodni del Sovjetske zveze zavzele večji del ozemlja, nato pa so bile pregnane vse nazaj do Berlina, kjer se je nad uničeno prestolnico zavihtela zastava ZSSR s srpom in kladivom. Ogromno škodo, tako človeško kot v infrastrukturi, so utrpela mesta, kot so Stalingrad, Kursk in Putinov rojstni kraj Leningrad, zdaj imenovan Sankt Peterburg.
Odkar je Putin prišel na oblast zadnji dan leta 1999, je 9. maj postal pomemben del njegovega političnega programa, v katerem rad pokaže vojaško moč, piše AP. Kolone tankov se vsako leto popeljejo po Rdečem trgu, nad glavo rohnijo eskadrilje bojnih letal, medtem ko se mu veterani, odeti v številne medalje, pridružijo pri ogledu parade. Številni nosijo črno-oranžno pentljo svetega Jurija, ki je tradicionalno povezan z dnevom zmage.
Da je 71-letni Putin tako močno povezan z dnevom zmage, verjetno izvira tudi iz njegove družinske zgodovine, o kateri zelo pogosto govori. Kot pravi sam, je bil njegov oče med nacističnim obleganjem na fronti, kjer so ga hudo ranili. Putinov brat, Viktor, je umrl med obleganjem, ko je imel tri leta, bil pa je eden od več kot milijona prebivalcev Leningrada, ki so umrli med 872-dnevno blokado, večina od lakote.
Putin je več let na pohodu ob dnevu zmage s seboj nosil fotografijo svojega očeta, tako kot mnogi drugi, ki so počastili svoje bližnje vojne veterane, v tako imenovanem "nesmrtnem polku". Ti pohodi so bili prekinjeni med pandemijo covida-19 in pozneje znova zaradi varnostnih pomislekov po začetku vojne v Ukrajini.
Ko je 24. februarja 2022 Putin poslal vojsko v Ukrajino, se je skliceval ravno na drugo svetovno vojno, da bi upravičil svoja kruta dejanja, ki so jih Kijev in zahodni zavezniki obsodili kot neizzvano agresijo. Putin je kot glavni cilj Moskve takrat navedel "denacifikacijo" Ukrajine, vlado ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, ki je judovskega porekla in je v holokavstu izgubil sorodnike, pa označil za neonaciste. Ukrajinsko čaščenje nekaterih nacionalističnih voditeljev, ki so med drugo vojno sodelovali z nacisti, je skušal večkrat prikazati kot znak domnevnih simpatij Kijeva do nacistov in se ob tem redno skliceval na ukrajinske nacionalistične osebnosti, kot je Stepan Bandera, ki ga je leta 1959 v Münchnu ubil sovjetski vohun.
Zelenski: Ukrajinci se znova upirajo zlu, ki se je znova rodilo
"Pred osemdesetimi leti so se milijoni Ukrajincev borili, da bi za vedno premagali nacizem. Toda danes se Ukrajinci znova upirajo zlu, ki se je znova rodilo, se je vrnilo in nas želi znova uničiti," je dejal v video sporočilu, posnetem v sredo med njegovim obiskom v kraju Jahidne v severni ukrajinski regiji Černigov, prizorišču domnevnega ruskega vojnega zločina pred dvema letoma.
Marca 2022 so ruske sile v Jahidnu več kot 350 vaščanov, vključno z 80 otroki, za več tednov zaprle v klet šole. Po besedah Zelenskega je v času zaprtja umrlo deset ljudi, še 17 ljudi pa je bilo ubitih. Ukrajinska vojska je Jahidne osvobodila konec marca, je še dejal predsednik, ki v tem vidi znak, da se lahko zgodovina ponovi, tako kot v zmagi nad nacisti.
Ti dogodki po besedah Zelenskega tudi kažejo, kakšna je Rusija pod njenim predsednikom Putinom. "Če to ni nacizem, kaj je?" se je vprašal Zelenski v čustvenem govoru, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
KOMENTARJI (474)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.