V skladu z dogovorom, doseženim v sredo, so obtoženi priznali krivdo po vseh točkah obtožnice, vključno z umorom skoraj 3000 ljudi. Tožilstvo je v zameno umaknilo zahtevo za smrtno kazen. Družine svojcev žrtev so bile do dogovora kritične, ostro so se odzvali tudi republikanci. In Austin je ta sporazum preklical.
"Glede na pomembnost odločitve o sklenitvi predsodnih sporazumov z obtoženci sem ugotovil, da moram odgovornost za takšno odločitev prevzeti jaz kot nadrejeni organ," je zapisal Austin v pismu brigadni generalki Susan Escallier.
Austin v memorandumu omenja pet obtoženih, s katerimi naj bi bil sklenjen dogovor, medtem ko je Pentagon v sredo v svojem sporočilu navajal tri – Halida Šejka Mohameda, Valida Mohameda Saliha Mubaraka Bin Ataša in Mustafo Ahmeda Adama al Havsavija. Austin omenja še Ramzija bin al Šiba and Alija Abdula Aziza Alija. Vsi so že desetletja v priporu v ameriškem vojaškem oporišču Guantanamo na Kubi brez sojenja.
Obtožnica jih bremeni zagotavljanja usposabljanja, finančne podpore in druge pomoči teroristom, ki so 11. septembra 2001 ugrabili potniška letala in se z njimi zaleteli v Svetovni trgovinski center in Pentagon ter strmoglavili na polje v Shanksvillu v Pensilvaniji. V napadih teroristične mreže Al Kaida, ki so sprožili ameriško vojno proti terorizmu ter invaziji na Afganistan in Irak, je v New Yorku, Virginiji in Pensilvaniji umrlo 2976 ljudi.
Halida Šejka Mohameda, ki velja za glavnega načrtovalca napada, so leta 2003 aretirali v Pakistanu, nato pa ga je zaslišala ameriška obveščevalna agencija CIA. Glede na poročilo ameriškega senata so ga med zaslišanji mučili.
Leta 2006 so ga premestili v zapor Guantanamo, kjer naj bi mu sodili pred vojaškim sodiščem. Vendar se je postopek proti njemu in številnim soobtožencem zavlekel za več let. In moški, ki so že desetletja v priporu, so večkrat trdili, da jih mučijo. Eden od njih je trdil, da je bil 183-krat podvržen simulaciji utapljanja, piše BBC.
Družine kritične do dogovora o sporazumu
Brett Eagleson, predsednik organizacije 9/11 Justice, ki zastopa preživele in sorodnike žrtev, je v začetku tega tedna za BBC povedal, da so družine "globoko zaskrbljene zaradi teh sporazumov o priznanju krivde".
Terry Strada, ki je v napadu izgubila moža in predseduje skupini Združene družine 11. septembra, je dejala, da je zelo zadovoljna, ker je Pentagon preklical sporazum o priznanju krivde. Če bodo moški po ponovnem sojenju spoznani za krive, bi sama zanje želela smrtno kazen, "ne zato, ker bi bi bila ona zlobna oseba, ampak ker taka kazen ustreza zločinu".
"Na ameriških tleh so umorili skoraj 3000 Američanov ... življenja so se tistega dne trajno spremenila," je dodala.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.