Več kot 40 pripadnikov Hrvaške gorske reševalne službe (HGSS) od zgodnjega jutra išče 40-letnega državljana Poljske, ki je od včeraj pogrešan. Odšel je v gorovje Biokovo nad Makarsko, soprogi se je nazadnje okoli 15. ure javil z grebena Svetega Ilije, ko ji je poslal tudi nekaj fotografij. A ker ga kasneje ni več mogla doklicati, je o tem obvestila in zaprosila za pomoč pristojne službe, poroča 24sata.
Gorski reševalci iz Makarske so ga pričeli iskati že sinoči, danes zjutraj so se jim pridružili še kolegi iz Splita in Dubrovnika. Na pomoč je prišel tudi helikopter hrvaškega vojnega letalstva in zračne obrambe, ki teren pregleduje iz zraka in reševalce prevaža na vrh gorovja. Pomagajo si tudi z droni.
"Moški se je na Biokovo napotil sam, kolikor nam je znano, je ob odhodu s seboj imel dovolj vode. A včeraj je bil izredno soparen in težak dan in zato nismo prepričani, da bi imel še dovolj tekočine. Moški je sicer aktiven športnik, ukvarja se s tekom, zato upamo, da je močan in vzdržljiv," je dejal eden od gorskih reševalcev Ante Jukić.
Proti večeru je področje Biokova zajelo močno neurje, teren pa velja za enega najzahtevnejših na Hrvaškem – poln je prepadnih sten in v glavnem nizkega rastlinja. "Kamorkoli se obrnete, je pred vami pet ur hoje," pravi Jukić.
Poleg terena pa tako reševalcem kot pogrešanemu Poljaku na roko ne gredo niti visoke temperature – termometer se je danes na tem območju namreč povzpel na vrtoglavih 35 stopinj Celzija.
40-letni poljski turist je z družino dopustoval v Breli, je pojasnil načelnik HGSS iz Makarske Ante Kukavica. Včeraj se je napotil proti vrhu Svetega Ilija, ki leži na nadmorski višini okoli 1640 metrov. Gre za enega najzahtevnejših vzponov, pot namreč otežujejo številni ostri vrhovi in prepadne stene. Po podatkih, s katerimi razpolagajo reševalci, se je iz Brele odpravil proti Bukovcu, Ščirovcu, vračal pa naj bi se po poti Motika–Veliko Brdo. Ženi je preko mobilnega telefona zadnje fotografije poslal z lokacije pod vrhom, od takrat pa se ni več javljal, niti ni odgovarjal na pozive. Po podatkih pristojnih, je bil oblečen v športne hlače, belo majico, mordro-belo kapo, na roki je imel športno uro. Vse, ki bi ga videli, ali karkoli vedeli o njem, prosijo, da jih o tem obvestijo.
Včeraj se je na tem območju razbesnelo močno neurje, reševalci pa zdaj predpostavljajo, da bi lahko vreme botrovalo njegovemu izginotju. Kot poroča 24sata, je na tem gorskem vrhu zgrajena kapela v čast svetemu Iliji, ki ga poznamo kot preroka, ki zapoveduje grmenju in padavinam. Nevihte na tem območju so namreč poznane po še posebej močnih neurjih, kakršno je bilo tudi petkovo.
Teren zahteven tudi za najbolj izkušene planince
"Na žalost so vsako leto iskalno-reševalne akcije, kot je ta, na Biokovu pogostejše. Nekatere se končajo tudi s smrtjo. To je letos že šesta takšna akcija HGSS Makarska. In ne glede na to, koliko opozarjamo na vse nevarnosti in izzive, ki jih s seboj prinaša vzpon na Biokovo, to očitno še zmeraj ni dovolj za tuje turiste, ki ne glede na to, kako so izkušeni, ne poznajo te lepe, a surove planine," pravijo v gorski reševalni službi.
"Tudi za najizkušenejše planince je Biokovo zahtevno, vzpon na sv. Ilijo v povprečju traja štiri ure. Mi, ki goro poznamo 'v dušo', se na pot vedno dobro pripravimo," pa so za hrvaški medij povedali domači alpinisti. Kot so še dodali na HGSS, se tisti, ki je ne poznajo, ne bi smeli lotevati takšnih planinskih izzivov. "Še posebej ne sami, brez izkušenega vodnika. Tudi alpinisti, ki se pogosto odpravijo na to goro, namreč dobro vedo, kako zahtevna je," še svarijo.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.