Oblasti so Salmo al-Shehab zasliševale 265 dni, preden so jo pripeljale na specializirano kazensko sodišče. V tem času je bila zaprta v samici. Prvotno ji je sodišče zaradi tvitov, s katerimi je opozarjala na nepravilnosti vlade in pozivala k reformam, odredilo šestletno zaporno kazen. Borka za človekove pravice se je na razsodbo pritožila, sodišče pa je po pritožbi svojo kazen s šest zvišalo na 34 let, poroča CNN.
Javno tožilstvo je Al-Shehabovo obtožilo motenja javnega reda, spodkopavanja varnosti širše javnosti, ogrožanja stabilnosti države ter objavljanja lažnih govoric na Twitterju.
Al-Shehabova je sodišču povedala, da so jo oblasti brez predhodnega opozorila "porinile" v večmesečno preiskavo, med katero je bila zaprta v samici. Mati dveh otrok je sodišče prosila, naj pri razsodbi upoštevajo dejstvo, da je mati ter da skrbi za svojo bolno mater.
34-letnica je na Twitterju podpirala tudi svojo sestro, aktivistko Loujain al-Hathlou. Slednja je zaradi nasprotovanja zakonodaji, ki je do leta 2018 ženskam v Savdski Arabiji prepovedovala vožnjo, v zaporu preživela več kot 1000 dni.
Iz organizacije ALQST, kjer se borijo za spoštovanje človekovih pravic v Savdski Arabiji, so pozvali savdsko vlado, naj izpustijo Al-Shehabovo, od voditelja kralja Salmana pa zahtevali, da ščiti pravico do svobode govora.
Profil Salme al-Shehab ostaja aktiven, pripet pa ima tvit z napisom: "Svoboda zapornikom vesti in vsem zatiranim sveta".
Primer so začeli obravnavati tudi na ameriškem zunanjem ministrstvu. "Lahko trdim, da gre za pomembno zadevo, ki se tiče nas vseh. Svoboda govora z namenom ščitenja pravic žensk ne bi smela biti obsojena," je bil jasen predstavnik State Departmenta Ned Price.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.