Odbor češkega senata za ustavna vprašanja je danes podprl uvedbo postopka po 66. členu češke ustave. "Zdravstveno stanje predsedniku države ne dovoljuje, da bi lahko opravljal svojo funkcijo in tudi napovedi so take, da se v nekaj tednih ne bo mogel vrniti k izvajanju svojih nalog," je po seji odbora dejal senator Zdenek Hraba.
Svojo odločitev so člani odbora oprli na zdravniško poročilo, ki ga je v ponedeljek objavil predsednik češkega senata Miloš Vistrcil in ki pravi, da predsednik ni sposoben opravljati svojih dolžnosti zaradi svojega zdravstvenega stanja, dolgoročne napovedi pa da so popolnoma nejasne.
Za uvedbo postopka po 66. členu češke ustave za prenos predsedniških pooblastil morata glasovati oba domova parlamenta, torej tako senat kot poslanska zbornica. Senat naj bi svoje glasovanje opravil 5. novembra, poslanska zbornica pa po ustanovni seji, ki je sklicana za 8. november. V obeh domovih parlamenta imajo zdaj večino opozicijske stranke, ki so do češkega predsednika Miloša Zemana kritične in bodo verjetno podprle odvzem predsedniških pooblastil.
Čeprav se je zaradi hospitalizacije Zemana tik po volitvah nekoliko zapletlo, saj bi moral predsednik formalno podeliti mandat za sestavo nove vlade, pa to pravzaprav ne vpliva na koalicijska pogajanja. Dve liberalno-konservativni zavezništvi se že pogajata o koaliciji, saj za to ne potrebujeta uradnega dovoljenja predsednika. V novem sklicu spodnjega doma parlamenta bi imeli 108 od skupno 200 poslanskih sedežev.
Vloga predsednika države bo pomembna postala šele, ko bo trenutna vlada pod vodstvom Andreja Babiša po ustanovni seji parlamenta odstopila. Predsednik republike bi moral ta odstop sprejeti, nato pa tudi zapriseči novega premierja in ministre. Če bodo Zemanu odvzeli predsedniška pooblastila, bo to lahko naredil predsednik novega sklica poslanske zbornice.
Babiš se je medtem že sprijaznil z volilnim rezultatom in je napovedal, da bo njegova stranka ANO odšla v opozicijo. Ob tem je obljubil, da pri prenosu oblasti ne bo povzročal nobenih težav. A po poročanju BBC je češki premier vodjo predsednikovega kabineta zdaj pozval, naj zaradi domnevne nepravilnosti pri izvajanju pooblastil bolnega predsednika nemudoma odstopi.
Zeman se trenutno zdravi na intenzivni negi v praški bolnišnici. Tja je bil sprejet dan po volitvah, kmalu po sestanku s poražencem volitev Babišem. V predsednikovem uradu sicer že več kot en teden zagotavljajo, da bolezen Zemana ne ovira pri izpolnjevanju ustavnih obveznosti.
Posebna pozornost je zdaj namenjena sestanku 14. oktobra, ko je višji pomočnik češkega predsednika Vratislav Minar predsednika spodnjega doma Radka Vondračka pospremil na obisk Zemana. Direktor bolnišnice tega krajšega obiska namreč ni odobril, Vondraček pa se je iz bolnišnice vrnil s pismom.
Policija je tako preiskavo usmerila v okoliščine tega srečanja. Preiskuje tudi možnost izvedbe "zločinov proti republiki", ki v češkem kazenskem zakoniku vključujejo kazniva dejanja, kot so državni udar, sabotaža in izdaja, ter očitke, da je podpis na pismu ponarejen.
Babiš je tako zdaj Minarja pozval k odstopu s položaja vodje predsednikovega urada, sicer da ga bo razrešil s predsedniškimi pooblastili, ki mu bodo podeljena, če bo parlament z uvedbo 66. člena Zemana razrešil. Ob tem je premier kritiziral tudi Vondračka, člana Babiševe stranke ANO, češ da ga je Minar uporabil kot "uporabnega bedaka".
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.