Tujina

Odbor ZN: Vojne metode Izraela v Gazi ustrezajo značilnostim genocida

Gaza, 14. 11. 2024 19.08 | Posodobljeno pred 29 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
M.P., STA
Komentarji
0

Novo poročilo neprofitne organizacije Human Rights Watch izraelske oblasti obtožuje, da so od oktobra 2023 povzročile namerno in prisilno razseljevanje civilistov v Gazi. "S tem so odgovorni za vojne zločine in zločine proti človeštvu," so poudarili. Avtorica poročila je komentirala tudi trditve Izraela, da ščitijo civilno prebivalstvo: "Ne morejo govoriti tega, ko pa civiliste pobijajo celo na evakuacijskih poteh." Poseben odbor ZN, odgovoren za preiskavo izraelskih praks, ugotavlja podobno, opozarja pa tudi, da je Izrael v Gazi uporabil "več kot 25.000 ton eksploziva, kar je enakovredno dvema jedrskima bombama".

Izraelske oblasti so s svojimi dejanji poskrbele za prisilno razseljevanje prebivalcev v Gazi, s čimer so zagrešile zločine proti človeštvu in izvedle etnično čiščenje. Tako trdi novo poročilo, ki ga je organizacija Human Rights Watch zapisala na 154 straneh. Organizacija je v poročilu opisala uničenje, ki ga je povzročilo enoletno izraelsko bombardiranje Gaze, kar je več kot 90 odstotkov tamkajšnjega prebivalstva prisililo k razselitvi.

Raziskovalci so opravili več intervjujev z razseljenimi Palestinci ter analizirali satelitske posnetke, izraelske pozive k evakuaciji in izjave visokih izraelskih uradnikov, vključno z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem, poroča Euronews

Uničenje v Gazi
Uničenje v Gazi FOTO: Shutterstock

"Visoki uradniki v izraelski vladi in izraelskem vojnem kabinetu so že v začetku vojne večkrat izjavili, da nameravajo prisilno razseliti prebivalstvo. Vladni ministri so ob tem dejali tudi, da se bo ozemlje Gaze zmanjšalo," je dejala avtorica poročila Nadia Hardman.

Poročilo izpostavlja izraelske ukaze o evakuaciji, za katere so izraelske sile trdile, da naj bi zagotovile varnost palestinskih civilistov. Human Rights Watch pa ob tem poudarja, da IDF ob teh ukazih Palestincem ni zagotovil varnega prehoda in zatočišča.

'Ne morejo trditi, da varujejo civiliste, ko pa jih pobijajo celo na evakuacijski poteh'

"Izraelska vlada ne more trditi, da varuje Palestince, ko pa jih pobija tudi na evakuacijskih poteh, ko bombardira t. i. varna območja in jim onemogoča dostop do hrane, vode in sanitarij," je izpostavila Hardmanova. Dodala je, da gre tu za obsežno, sistematično in namerno prisilno razseljevanje ter del izraelske državne politike. "Izrael izvaja zločine zoper človeštvo in etnično čiščenje."

Minuli teden je častnik izraelskih obrambnih sil Itzik Cohen izraelskim novinarjem dejal, da "prebivalcem severnega območja Gaze ne nameravajo dovoliti vrnitve na svoje domove". Dodal je, da bodo humanitarni pomoči dovolili le dostop do juga Gaze, saj da na severu ni več civilistov.

Organizacija Human Rights Watch je v svojem poročilu podala več priporočil mednarodni skupnosti, vključno s ciljnimi sankcijami, prekinitvijo prenosa orožja in preiskavo mednarodnega kazenskega sodišča.

'Izrael je v Gazi uporabile več kot 25.000 ton eksploziva, kar je enakovredno dvema jedrskima bombama'

"Vojne metode, ki jih uporablja Izrael na območju Gaze, ustrezajo značilnostim genocida." Tako je danes v poročilu sporočil posebni odbor Združenih narodov, ki že desetletja preiskuje izraelske prakse, ki vplivajo na pravice na zasedenih palestinskih ozemljih. Odbor je Izrael obtožil, da stradanje prebivalstva uporablja kot metodo vojne, opozoril pa je tudi na "množične civilne žrtve in življenjsko nevarne razmere, ki so namerno vsiljene Palestincem".

"Z obleganjem Gaze, oviranjem dostopa humanitarne pomoči, ob ciljanih napadih in ubijanju civilistov in humanitarnih delavcev, Izrael kljub večkratnim pozivom ZN, zavezujočim ukazom haaškega Meddržavnega sodišča in resolucijam Varnostnega sveta, namerno povzroča smrt, lakoto in resne poškodbe," so zapisali pri odboru.

V poročilu je še predstavljeno, kako je izraelsko obsežno bombardiranje v Gazi zdesetkalo osnovne storitve in sprožilo okoljsko katastrofo s trajnimi vplivi na zdravje. Do februarja letos so izraelske sile na območju Gaze uporabile več kot 25.000 ton eksploziva, kar je "enakovredno dvema jedrskima bombama", poudarja poročilo.

Odbor je dejal, da je "globoko zaskrbljen zaradi uničenja civilne infrastrukture brez primere in visokega števila smrtnih žrtev v Gazi", kjer je bilo po objavljenih podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje od začetka vojne ubitih najmanj 43.736 ljudi, ranjenih pa 103.370. Visoko število smrtnih žrtev sproža resne pomisleke glede izraelske uporabe sistemov s pomočjo umetne inteligence v svojih vojaških operacijah, opozarja v poročilu.

ZDA: Obtožbe so neutemeljene

Odbor ZN je opozoril še na obveznosti drugih držav, da nujno ukrepajo za zaustavitev prelivanja krvi, ob tem pa dejal, da "druge države niso pripravljene poklicati Izraela na odgovornost in mu še naprej zagotavljajo vojaško in drugo podporo".

A po oceni ZDA so obtožbe odbora ZN na račun Izraela neutemeljene. Slednje je sporočil tiskovni predstavnik State Departmenta Vedant Patel, ki je dejal, da je to "nekaj, s čimer se nedvoumno ne strinjamo".

Združene države so sicer nedavno podale oceno, da Izrael ni onemogočil dostave humanitarne pomoči palestinskemu prebivalstvu. Ameriško obrambno ministrstvo je sporočilo tudi, da kljub ugotovitvam humanitarnih organizacij, ki so razmere na severu Gaze označile za izjemno slabe, ne bo prekinilo vojaške pomoči Izraelu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10