Tujina

Odzivi po smrti Tutuja: 'Velikan v boju proti apartheidu. Zelo te bomo pogrešali'

London / Pariz / Bruselj, 26. 12. 2021 15.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, T.V.
Komentarji
7

Številni tuji voditelji so se poklonili pokojnemu južnoafriškemu nadškofu in Nobelovemu nagrajencu Desmondu Tutuju, ki je umrl star 90 let. Spomnili so se ga kot velikega borca proti apartheidu, pa tudi kot izjemnega človeka, moralno instanco, ki ga je krasil izjemen smisel za humor.

Britanski premier Boris Johnson je dejal, da je "globoko užaloščen" ob smrti Tutuja, ki ga je označil za "ključno osebnost v boju proti apartheidu in v prizadevanjih za izgradnjo nove Južne Afrike". Spominjali se ga bomo po njegovem "duhovnem vodstvu in neustavljivo dobrem humorju," je poudaril. 

Da je globoko užaloščena, je sporočila tudi britanska kraljica Elizabeta II. Sporočila je, da je bil "človek, ki se je neutrudno zavzemal za človekove pravice v Južni Afriki in po svetu".

Pokojnemu južnoafriškemu borcu proti apartheidu se je poklonil tudi slovenski predsednik Borut Pahor. "Ves miroljubni svet žaluje ob smrti Nobelovega nagrajenca nadškofa Desmonda Tutuja, ki je tako veliko prispeval k odpravi apartheida v Južni Afriki in k spravi mavrične države," je zapisal.

Boj Desmonda Tutuja "za končanje apartheida in za spravo v Južni Afriki bo ostal v našem spominu", je sporočil francoski predsednik Emmanuel Macron ob smrti Tutuja, ikone boja proti apartheidu. Nobelov nagrajenec Tutu je svoje življenje posvetil človekovim pravicam in enakosti narodov, je zapisal Macron.

Nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier pa je poudaril, da je odšel "eden najbolj markantnih borcev proti apartheidu in za demokracijo in človekove pravice".

Žalost ob smrti Tutuja je izrazil tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel. "Človek, ki je posvetil svoje življenje svobodi z globoko zavezo človeškemu dostojanstvu. Velikan, ki se je postavil proti apartheidu. Zelo te bomo pogrešali," pa je na Twitterju sporočil Michel.

Tudi predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli je Nobelovega nagrajenca Tutuja označil za "velikana v boju proti apartheidu v Južni Afriki, pravi navdih".

Kot velikemu borcu proti apartheidu in nepravičnosti se je Tutuju poklonil avstrijski kancler Karl Nehammer. "Tutu je bil moralna instanca, njegova smrt je boleča izguba. Njegova prizadevanja, njegova beseda in dejanja bodo ostala nepozabna," je tvitnil.

Da je bil pokojnik "navdih za generacije ljudi po vsem svetu", je medtem poudaril generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres. Dodal je, da je bil "neomajen glas vseh, ki glasu nimajo".

Papež Frančišek je ob smrti nadškofa Tutuja izrazil veliko žalost in iskreno sožalje njegovi družini in bližnjim. V sožalni brzojavki je spomnil, da se je Tutu ob svojem služenju evangeliju zavzemal za rasno enakost in spravo v svoji rodni Južni Afriki.

Kenijski predsednik Uhuru Kenyatta je dejal, da je Tutu "navdihnil generacije afriških voditeljev, ki so sprejeli njegov nenasilni pristop v osvobodilnem boju".

Nadškof Cape Towna, Thabo Makgoba, je dejal, da bi bilo treba slaviti življenje Tutuja, ki ga je označil za "globoko duhovno osebo". Tutu je leta 1986 postal prvi temnopolti anglikanski nadškof Cape Towna.

Na smrt Tutuja so se odzvale številne mednarodne nevladne organizacije. Fundacija Nelsona Mandele ga je označila kot izjemnega človeka, misleca, vodjo in "pastirja". 

Mary Robinson, predsedujoča organizacije The Elders ("Starejši"), mednarodne skupine voditeljev, ki si prizadevajo za mir in človekove pravice, je sporočila, da so vsi globoko prizadeti ob izgubi Tutuja, ki je bil eden od ustanovnih članov te skupine. Kot so zapisali v izjavi, so "izgubili dragega prijatelja, čigar nalezljiv smeh in nagajiv smisel za humor sta jih vse navdušila in očarala".

Desmond Tutu je umrl danes v Cape Townu. Novico o njegovi smrti je sporočil južnoafriški predsednik Cyril Ramaphosa. Tutu je veljal za enega najbolj znamenitih južnoafriških borcev proti apartheidu ob Nelsonu Mandeli. Leta 1984 je za svoja prizadevanja prejel Nobelovo nagrado za mir.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

patogen
26. 12. 2021 19.53
-1
Tutu je sprevidel, da Južna Afrika, pred 40 leti četrta gospodarska sila sveta vse bolj postaja podobna svojim sosedom, Zimbabweju, Bocvani, Mozambiku itd. Razvoj v glavah traja tisočletja....
tali?ni tom
26. 12. 2021 18.13
+1
župnik je pozabil ljudem dopovedat da bo treba delat tudi ko bo beli šef odstranjen,in končalo se je kot se je! temni človek ni za delo,oziroma raje pleše,se bori za neke pravice,ropa in pobija tam doli,skratka vse samo delati ne! kaj je ratalo iz jar? propadla je skoraj do konca!
patogen
26. 12. 2021 19.54
-1
Težava z njimi, kot so mi povedali ljudje, ki so to iskusili je naslednja. Ko ima za pivo v žepu, bo šel na pivo. Pa pustil delo....
jps28
26. 12. 2021 17.23
+1
Zdaj jim je pa bolje, ko ni več aprhajda, JAR je obljubljena dežela.
Rosimaro
26. 12. 2021 16.34
+0
Kar prijavi se da boš zveličan
plotter123
26. 12. 2021 16.31
+0
Mi bi rabili enega takega da bi se SDS-ov APARTHAID končal.
jakec1575
26. 12. 2021 16.50
-2
pazi pkp10. predvolilno maltretiranje. kukavicja jajca. Neomejeno vladanje z odloki in astronomske kazni za protestnike.