V zadnjih 20 letih je v ZDA od opioidnih protibolečinskih tablet, kot sta fentanil in oxycontin, postalo odvisnih več milijonov ljudi, kar pol milijona teh posameznikov pa je umrlo zaradi predoziranja. Zvezni sodnik v Ohiu je odločil, da so farmacevtska podjetja kriva za pomoč pri povečanju krize. Giganti namreč niso ustrezno preverjali verodostojnosti receptov, zaradi česar so okrožji preplavile ogromne količine opioidnih tablet, poroča CNN.
V okrožje Trumbull je bilo tako med leti 2012 in 2016 distribuiranih več kot 80 milijonov protibolečinskih tablet, kar je okoli 400 tablet na prebivalca. V okrožju Lake pa je je bilo v istem času dostavljenih 61 milijonov tablet. Iz obeh okrožij poročajo o posledicah opioidne krize. Ta je namreč močno obremenila lokalne vire, socialne programe in pravne sisteme. Končna finančna škoda naj bi bila približno 2, 5 milijarde evrov, so ocenili tožilci.
Okrožje Lake bo tako od farmacevtskih podjetij prejelo odškodnino v višini dobrih 300 milijonov evrov, okrožje Trumbull pa približno 340 milijonov evrov. Kazen morajo izplačevati postopoma v obdobju 15 let. Na kratek rok pa je sodnik trem podjetjem odredil, da morajo plačati približno 85 milijonov evrov, s čimer se bodo poravnali stroški okrevanja prvih dveh let. Odločitev sodišča so pozdravili prebivalci in vladni predstavniki obeh okrožij. "Odločitev sodišča zaznamuje pričetek našega boja proti opioidni krizi," je dejal komisar okrožja Lake John John Hamercheck.
Farmacevtski velikani odgovornost zanikajo
Predstavniki podjetij Walgreens Boots Alliance, CVS in Walmart so obtožbe med sojenjem zanikali. Trdili so, da niso želeli preusmeriti distribucije tablet v nezakonito uporabo. Krivdo gre po njihovem mnenju pripisati zdravnikom, ki niso pravilno predpisovali tablet. Na odločitev sodišča se bodo vsa tri podjetja pritožila.
"Nikoli nismo proizvajali ali tržili opioidov, niti jih nismo distribuirali tovarnam tablet ali internetnim lekarnam, ki so spodbudile te krizi," so dejali predstavniki podjetja Walgreens Boots Alliance. Odločitev sodišča pa so označili za zgrešen poskus reševanja krize.
Proti proizvajalcem opioidov in lekarnam so posamezniki vložili več kot 3000 tožb v upanju, da bodo povrnili stroške, ki se bodo porabili za boj proti opioidni krizi.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.