Tujina

Orban zapušča parlament

Budimpešta, 25. 04. 2026 20.37 2 min branja 91

Viktor Orban

Potem ko je dolgoletni madžarski premier Viktor Orban doživel politični poraz, je napovedal pomemben politični korak: umik iz parlamenta. Novico je razkril po seji vodstva njegove stranke Fidesz, kasneje pa jo potrdil tudi na družbenih omrežjih.

Orban je sporočil, da bo odstopil od svojega poslanskega mandata, ki ga je osvojil kot nosilec liste Fidesz–KDNP. Po njegovih besedah mandat "v resnici pripada stranki", zato ga vrača, saj meni, da ga v parlamentu trenutno ne potrebujejo.

Kot je pojasnil, se želi v prihodnje osredotočiti na reorganizacijo t. i. "madžarske nacionalne strani", poroča focus.de. V praksi to pomeni, da namerava iz ozadja voditi temeljito prestrukturiranje političnega prostora, pri čemer želi ohraniti vpliv znotraj stranke.

Viktor Orban
Viktor Orban
FOTO: AP

Kljub umiku iz parlamenta Orbán ne odhaja iz politike. Nasprotno – napovedal je, da želi ostati predsednik Fidesza, če mu bo strankarski kongres junija znova izkazal zaupanje. Prav ta kongres bo ključen za prihodnjo smer stranke. Že prihodnji teden naj bi se sestal tudi strankarski svet, kar kaže na intenzivne priprave na reorganizacijo.

V prvih odzivih poznavalci menijo, da gre za premišljeno taktiko. Takšna poteza bi mu lahko omogočila več manevrskega prostora, brez neposredne parlamentarne odgovornosti, hkrati pa bi ohranil nadzor nad ključnimi procesi v stranki.

Dodatno pozornost vzbujajo informacije madžarskega preiskovalnega novinarja Szabolcsa Panyija, ki poroča, da Orban razmišlja o daljšem poletnem obisku v ZDA. Tam že živita njegova hči in zet. Po njegovih navedbah bi lahko bil namen obiska tudi izogibanje morebitnim pravnim postopkom, čeprav za to ni uradnih potrditev. Gre za neuradne informacije, ki jih oblasti niso komentirale.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI91

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BrezPitt
26. 04. 2026 16.50
Kaj pravijo na to privrženci Janeza večnega? Bodo tudi glede tega protestirali proti korupciji?Magyar lastnika Planet TV označil za "oligarha in kriminalca, povezanega z mafijo".
Jezna Jasna
26. 04. 2026 15.02
Težavno bo dokazovanje izvora premoženja. S tem imajo desni politiki vedno hude težave. Tudi naši. Nekaterim je zradi tega, v preteklosti celo vlada razpadla. Skorumpiran poštenjak je oksimoron.
kunccix
26. 04. 2026 10.25
Janez joče, moleduje, da se Orban vrne…. zgodovina se mu ponavlja, vsi ga zapuščajo, samo on vztraja….. čas pa se mu izteka…. mu bo Rode pomagal, da bo dobro zapisan za tja gor?
Jon Bacek
26. 04. 2026 14.00
kunccix: Povej, ali Alenka tudi med prazniki krade na 2.tiru?
Jezna Jasna
26. 04. 2026 15.05
Alenki bo potrebno najprej dokazati, da je kradla. Še ne živimo v nacizmu, da bi se ljudi obsojalo brez dokazov.
brabusednet
26. 04. 2026 10.00
Se bo vrnil,ko Magjar Avstroogarsko ustanovi.Takrat se mu še Naš prekmurec Kučan pridruži,saj je njihove krvi.
cirenij
26. 04. 2026 10.18
A Kučan je Madžar? Prvič slišim.
poper00
26. 04. 2026 17.30
Kučan je čistokrvni Slovenec za razliko od tvojega Jufke.
lusma00
26. 04. 2026 09.58
Direktno v zapor in nikamor drugam..zapleniti vse kar je nakradel v vseh letih
Drugič blokiran 3 dni
26. 04. 2026 09.54
Vidim da je ta plavi v službi.
galeon
26. 04. 2026 09.30
In postal bo stric iz ozadja. Tako kot naš Kučan in ostali.
murate
26. 04. 2026 09.16
Sem bil prepričan da bo šel v bovško republiko,tam Madžari zgledno sodelujejo z našimi vikendaši. A nova 24 bo še naprej al ne ,kdo jo defacto financira.Da ni patrija financer...
Rudar
26. 04. 2026 09.14
Hvala bogu. obro za Madžarsko in dobro za EU.
Komentatorskijunky
26. 04. 2026 08.52
Sicer ga ne maram ampak to ni neumno. Šel bo na počitnice (morda v Miami k svojemu bestiču) in si odpočil. Narod se bo 100 dni trepjlal in trkal po prsih kako "da je zmagal". No, potem, ko bo konec evforije, pa se bodo začele  težave v raju. Videno že 10000x. Si pa želim, da bi nov premier dobro delal. Verjetno sta se pa s Petrom dobila na  kavi in si jasno povedala kje so meje in zakaj.
Posteni
26. 04. 2026 08.18
Eden najvecjih oligarhov v eu.. hm.. bo ze nekako 🙈🤣
Rde?a pesa in hren
25. 04. 2026 21.57
Ta si je v 15 letih toliko nakradel, da bo imeli Intrepol in Eurpol kaj za delat.
Jon Bacek
26. 04. 2026 08.42
Še vedno manj, kot naša ljubljanska kraljica in v isti osebi g.10%!
Drugič blokiran 3 dni
26. 04. 2026 09.46
Bacek, osnovnošolska matematika...
Jon Bacek
26. 04. 2026 13.59
Več je nakradel naš Zoki g. 10%.
BrezPitt
26. 04. 2026 16.59
Bacek matematika, matematika, če sešteješ vsa dela v Lj in vzameš teh 10%, je le kaplja v morje kar so pokradli jajotovi prijatelji, ki pa je bil deležen tudi on nekega deleža iz tega kriminalnega denarja v obliki donacij stranki in financiranju slovenskih norih tv.
Vinotoč
25. 04. 2026 21.55
A Robi je že prišel v pristan.?
jank
25. 04. 2026 21.55
Preden ga pošljejo v zapor se mu je potrebno zahvaliti, ker je financiral najbolj elitno in butično pri nas Novo 24 TV, ki pa kmalu ne bo več potrebovala njegove finančne pomoči, saj bo postala osrednja nacionalna TV z elitno oddajo Kdo vam laže v izedbi standap komikom Tomašičem.
Groucho Marx
26. 04. 2026 08.07
Naš penzič jank je opustil neproduktivno kariero fiktivnega podjetnika in se raje posvetil vlogi komedijanta. Dobra izbira.
proofreader
25. 04. 2026 21.52
Ko se je Orban srečal z Golobom sta se gledala kot dva zaljubljenca.
jank
25. 04. 2026 21.59
A si pozabil, da sta se z Orban in Janša kazala kot topla bratca???
ivan res grozni
26. 04. 2026 08.12
Nujno obiščite okulista. Gledala sta se kot mačka in pes.
Jon Bacek
26. 04. 2026 08.45
Robi ga je zaljubljeno gledal, Orban pa ne, ker ne mara, da se mu kdorkoli uriva pri izhodu.
BrezPitt
26. 04. 2026 16.53
Neprecenljivo, ko desnuharjad preusmerja pozornost, da bi ja čim boljzakrili sramotno dolgoletno prijateljstvo med jajotom in orbanom.
poper00
26. 04. 2026 17.33
O začei smo takoj obračat hrbet dolgoletnim podpornikom ,ki so te hranili skupaj z tvojim jufkačem.Izdajstvo v krvi.
proofreader
25. 04. 2026 21.51
Golob je tudi to napovedoval, pa zaenkrat še vztraja.
ivan res grozni
26. 04. 2026 08.13
Nikoli ni kaj takega napovedal.
Korija ni več
25. 04. 2026 21.50
Pri nas je pa velika večina Slovencev volila leve stranke .Imamo 40 glasov.
fljfo
25. 04. 2026 21.55
Dejstvo...V nasprotnem Golob ne bi odpiral šampanjca in tudi Macron mu ne bi čestital...V naslednjem mandatu bo Robi končno vzpostavil dolgotrajno oskrbo...
ivan res grozni
26. 04. 2026 08.14
Janša jo bo najprej ukinil. Njega skrbijo samo bogataši. Če bodo še bolj bogati bo to, po njegovem, dobro za vse.
ivan res grozni
26. 04. 2026 08.16
Desničarje pri nas, enako kot drugje, voli podeželje, manj izobraženi in verni.
Groucho Marx
26. 04. 2026 08.47
Lewace pri nas volijo brezdelneži, nasilneži, kvazi umetniki, lenuhi ter kvazi izobraženci brez uporabnih znanj, prepričani, da jim pripadajo vse dobrote tega sveta.
Drugič blokiran 3 dni
26. 04. 2026 09.47
Grunć, tipična, napadalna desna komunikacija.
Zmaga_Ukrajini .
25. 04. 2026 21.48
Ah ne...😮😭😭😭
fljfo
25. 04. 2026 21.48
No...Sedaj lahko mirno odide k svojemu gospodarju in ideološkemu somišlkeniku v Moskvo...
Bombardirc1
25. 04. 2026 21.45
Kaj pa jufka čaka?
Netajkun
25. 04. 2026 21.47
Pravi da najprej Golob.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763