Tujina

Sirarji nad ponaredke parmezana z mikročipi, vgrajenimi v kolute sira

Ljubljana, 19. 08. 2023 07.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Priljubljenemu italijanskemu trdemu siru parmezan, ki zaradi zaščitene označbe porekla dosega višje cene, na trgu parira vse več njegovih ponaredkov. Vendar so sirarji sedaj našli način, kako se bodo neoriginalnosti zoperstavili: 40-kilogramskim sirovim kolutom bodo vgradili mikročipe s kodo, ki jo bodo dobavitelji in potrošniki lahko skenirali. Lani je trgovina s parmezanom sicer dosegla rekordnih 2,9 milijarde evrov.

Kolut parmezana v povprečju tehta 40 kilogramov, na gorskem območju pa mora zoreti najmanj leto dni.
Kolut parmezana v povprečju tehta 40 kilogramov, na gorskem območju pa mora zoreti najmanj leto dni. FOTO: Profimedia

Proizvodnjo znanega italijanskega sira že stoletja nadzoruje konzorcij Parmigiano Reggiano (PRC), ki je sedaj predstavil še svojo najnovejšo inovacijo, s katero želijo preprečiti proizvodnjo cenejših imitacij sira, ki ne upoštevajo strogih kriterijev. 

Sir, katerega zametki segajo vse do srednjega veka, ko so menihi iskali trajno živilo, v povprečju tehta 40 kilogramov, na gorskem območju pa mora zoreti najmanj leto dni. Po dveh letih izostreni okus strokovnjakov oceni ustreznost sira. 

Sir je leta 1996 pridobil status zaščitene označbe porekla. V skladu s temi pravili mora biti 'parmigiano reggiano' – edini sir, ki se v Evropi lahko imenuje parmezan – proizveden v majhnem delu severne Italije, vključno s pokrajinama Parma in Reggio Emilia.

Zaščitena označba porekla je ena od shem kakovosti, ki jo prejmejo živila, ki so "pridelana, predelana in pripravljena na določenem geografskem območju z uporabo priznanega strokovnega znanja". Med drugim se s to značko lahko pohvali francoski šampanjec, portugalsko vino portovec in grško oljčno olje.

Pred čipi pravi parmezan označili z vtisnjeno kodo in vzorcem pik.
Pred čipi pravi parmezan označili z vtisnjeno kodo in vzorcem pik. FOTO: Profimedia

Dobrote z zaščiteno označbo porekla se po navadi prodajajo prodajajo po višji ceni, kar skušajo izkoristiti tudi preprodajalci ponaredkov. Kitajska celo ocenjuje, da je letna prodaja ponarejenega sira dosegla dve milijardi dolarjev, kar je le malo manj od prodaje pravega parmezana, ki je bila lani z 2,9 milijarde evrov rekordna. 

Čip v velikosti zrna soli 

Sirarji so dobičkarjem ponarejenih sirov napovedali trši boj z najsodobnejšo metodo mikročipov v velikosti zrna soli, ki jih vstavijo v etiketo, ki jo prilepijo na skorjo sira. Mikročipi so sicer varni, vendar jih zaradi njihove lokacije v trdi lupini sira verjetno ne bo mogoče pojesti.

Čipi lahko v živilu ostanejo dlje časa, dobavitelj in potrošnik pa jih lahko skenirata in preverita izvor. Sistem je nastal v sklopu projekta med PRC-jem in podjetjem p-Chip in nizozemsko-francoskimi proizvajalci sirnih znamk Kaasmerk Matec.

Pred mikročipi so imeli vsi kosi sira, proizvedeni iz 550 litrov mleka, vtisnjeno ploščico z edinstveno in zaporedno alfanumerično kodo, ki je delovala kot osebna izkaznica in je sestavljala značilen vzorec pik, ki se je raztezal okoli kolesa, vključevala pa je tudi mesec in leto proizvodnje. Vendar koda ni zadostovala za preprečevanje nekaterih ponaredkov in vse večjega povpraševanja po parmezanu tudi izven italijanskih meja. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ponaredki parmezana so se prvič pojavili po prvi svetovni vojni, ko so italijanski izseljenci v Argentini na trg poslali reggianito. Lani je PRC uspela ameriškemu živilskemu velikanu Kraft Heinz preprečiti, da bi v Ekvadorju registriral blagovno znamko "Kraft parmezan".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

medusa
19. 08. 2023 11.29
-2
Hahahahaha... kar mejte ga...
Ramzess
19. 08. 2023 10.49
+0
"mikročipov v velikosti zrna soli, ki jih vstavijo v etiketo, ki jo prilepijo na skorjo sira. Mikročipi so sicer varni, vendar jih zaradi njihove lokacije v trdi lupini sira verjetno ne bo mogoče pojesti." Niso v skorji, če so na oz. v etiketi, tj. na nalepki nalepljeni na skorjo.
krmeki
19. 08. 2023 08.21
+2
Odloča naj kvaliteta izdelka ne pa ime ali poreklo in ne bo potrebe po nobenih čipih
Truth
19. 08. 2023 08.57
+2
roten
19. 08. 2023 08.20
+1
Le kam smo prišli
Con-vid 1984
19. 08. 2023 08.12
-5
A obljubite, da so ti mikročipi varni in učinkoviti?
Lojze Biber
19. 08. 2023 08.09
+1
Še alu folijo na glavo pa čip poješ in si pravi 😂😂😂
murate
19. 08. 2023 08.02
+10
Morajo imeti strašne zaslužke da si lahko to privoščijo
pekoči paradižnik
19. 08. 2023 12.23
+1
kapital pri donosu do 5% miruje, pri donosih nad 5% se zgane, nad 10% postane živahen,.... za donose nad 100% je kapital pripravljen tudi ubijati. Dr. Ostoj Durjava iz predavanja politične ekonomije.