Tujina

Pelješki most: štiri leta po odprtju prva sanacija razpok

Pelješac, 12. 05. 2026 13.50 2 min branja 44

Pelješki most

Na Hrvaškem bodo predvidoma oktobra začeli sanacijo Pelješkega mostu, ki naj bi trajala do naslednjega poletja. Med prvo sanacijo mostu po odprtju sredi leta 2022 bodo odpravili razpoke na stebrih in nekatere druge pomanjkljivosti, promet pa bo v tem času potekal nemoteno.

Prve razpoke na betonskih stebrih mostu so opazili konec leta 2024, iz podjetja Hrvatske ceste, ki upravlja ta infrastrukturni objekt na jugu Hrvaške, pa so zagotovili, da je most kljub temu stabilen in ni nevaren za udeležence v prometu.

Predsednik uprave družbe Hrvatske ceste Ivica Budimir je v ponedeljek za televizijo Nova TV ponovil, da razpoke ne ogrožajo stabilnosti mostu, a da jih je treba odpraviti zdaj, da čez približno 20 let ne bi nastale večje težave.

"Odvisno od velikosti razpok bo treba odstraniti površinski sloj betona do glavne armature, nato pa ta sloj obnoviti in dodatno zaščititi," je dejal. Pojasnil je, da morajo sanacijo izvesti, ker skozi razpoke prodirata sol in vlaga, ki bi v naslednjih 20 do 30 letih uničili glavno armaturo stebrov. Ponekod na jekleni konstrukciji se je pojavila tudi rja, kar bo prav tako treba sanirati.

Sanacijo bodo po Budimirjevih besedah začeli predvidoma oktobra, končali pa do začetka naslednje poletne turistične sezone. Mostu med sanacijo ne bodo zapirali za promet.

Glavni projektant Slovenec, gradili Kitajci

Glavni projektant mostu je bil slovenski inženir Marjan Pipenbaher, zgradila pa ga je kitajska družba China Road and Bridge Corporation. Ta je za most izdala desetletno garancijo in bo pokrila stroške odprave pomanjkljivosti.

Pelješki most so uradno odprli julija 2022. Dolg je 2,4 kilometra in zagotavlja cestno povezavo skrajnega juga Hrvaške s preostalim delom države ter tako zaobide ozek pas ozemlja, kjer ima Bosna in Hercegovina dostop do Jadranskega morja. Most je občutno skrajšal pot na jug Hrvaške, do Pelješca na primer tudi za do ene ure.

Celoten projekt gradnje mostu in 30 kilometrov dostopnih cest s kopenske in pelješke strani je bil vreden nekaj več kot 525 milijonov evrov. K temu je EU prispevala 357 milijonov evrov.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI44

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik1921539
12. 05. 2026 19.32
zakaj bo promet potekal nemoteno?Kaj bido imeli turisti od tega?Tako se to ne dela!VvSlo eniji bi most zaprli,tja pidlali enega Indijca s copicem in bi naslednja 3 leta malo barval po razpokucah s cementom.Kolone bi stale na obeh straneh,kot se spofobi
Golobji ples
12. 05. 2026 19.27
Tist ko je bil na mešalcu naj odgovarja
Golobji ples
12. 05. 2026 19.26
To je slovenec imel komando čez?
pa saj bo vredu
12. 05. 2026 18.37
Niso bili zastonj tako poceni.
Petur
12. 05. 2026 18.16
z nekimi korektorja,ki ne pustijo zraven svetovno znanih gradbenikov Kitajcev ne bomo nikoli napredovali z objekti kakor hrvaška..
Petur
12. 05. 2026 18.17
z nekimi ko Lek tor ji...
Prelepa Soča
12. 05. 2026 18.14
Še nikoli šel preko in nikoli ne bom šel.
VladaJePadla
12. 05. 2026 17.56
Zdaj k9 je bratuskova pred volitvami odprla 2 tir so kolone na avtocestah in zamude vlakov nekoliko višje kar pa je zanemarljivo in čisto dovolj da je spet skozi okno prilezla nazaj v parlament. Butast narod pa rečte kar zelite.
Kimberley Echo
12. 05. 2026 17.12
Hrvato so pa res čudni. Zakaj ne popravljajo mostu sredi poletne sezone kot to delajo v Sloveniji na AC? Tako bi lahko delali lepe dolge kolone.
pingvinislo5
12. 05. 2026 16.32
vsak beton razpoka. tako da gre tu samo za navadna vzdrževalna dela.
August Landmesser
12. 05. 2026 16.28
"poznavalci" že navdušeno krulijo ...da so krivi Kitajci ...kar je seveda mega neumnost...za primer eu kvalitete...Morandi, Genova...2018..m.Zrušilo se je okoli 100 do 200 metrov konstrukcije avtocestnega viadukta, pri čemer je več kot 30 vozil zgrmelo 45 metrov v globino.Žrtve: V nesreči je umrlo 43 ljudi.Vzrok: Kot verjetni vzrok je bila navedena močna korozija jeklenih kablov v konstrukciji,....za omenjene poznavalce je lep primer nižje naveden šentviški predor...ali konstanta sanacija Tauernautobahna / Turska avtocesta A10...Avstrija ...itd itd....
ne rabimo predsednika
18. 06. 2026 11.39
viadukt Polcevera (Morandi) je bil zgrajen od 63-67.
Vera in Bog
12. 05. 2026 16.04
Evo Kitajci kako znajo 🤣🤣
boslo
12. 05. 2026 16.55
Če ga letos ne sanirajo, se naslednjo sezono podre
lili88
12. 05. 2026 17.27
Avtocesta Novo mesto - LJ, odkar je bila postavljena, je redno ampak redno v popravilu. Pa ni bilo Kitajcev zraven.
kakorkoliže
12. 05. 2026 15.56
Naša Alenka je toliko denarja razmetala samo za obnovo nekih zakotnih železniških postaj in za nagrado dobila mesto vodje komisije za nadzor javnih financ.
BrezPitt
12. 05. 2026 16.46
Seveda to je desnuharska matematika 1=1000
biggbrader
12. 05. 2026 15.52
Pri nas bo Alenkin peron na Jesenicah dražji od Karavanškega tunela. Ampak res !
Albert Konečnik
12. 05. 2026 15.48
Že večkrat videno: in most se je.nenadoma zrušil....glavno, da je bil zgrajen v rekordnem času.
bodi
12. 05. 2026 17.39
pri nas se ne more zrušiti ker ga sploh ni
Puško v koruzo
12. 05. 2026 15.43
Hitro hvalite Kitajce kako bi oni v 1 mesecu zrihtali vsa dela na naših avtocestah. Sej so zrihtali Pelješački most v 4 letih. Zdaj ga pa že morajo popravljat.
Perovskia
12. 05. 2026 15.46
Tvoja bratuskova postavi ceste, ki se potem obnavljajo ze po 2 letih. in se to 200m se dela 3 mesece v top sezoni in zaprejo polovico ceste
anatomija
12. 05. 2026 16.00
Ktero cesto to . Napiši
lili88
12. 05. 2026 17.29
Nm - Lj, različne lokacije, nikoli konca.
a.kralj1994
12. 05. 2026 17.52
katero cesto pa je bratuškova postavila?????????????
Stojadina-sportiva
12. 05. 2026 15.31
A pri nas tudi kaj EU prispeva za gradnjo cest?
Jack Herer
12. 05. 2026 15.30
Pri nas je v tunelu šentvid odpadel omet s stropa že en teden po odprtju.
Panter 63
12. 05. 2026 15.43
Pa tudi neustrezni beton v predorih, pa še marsikaj,ampak je o tem tukaj bilo prepovedano pisat. Ukvarjamo se pa s sosedi, ne vidimo pa kaj se dogaja pred našim vhodom.
a.kralj1994
12. 05. 2026 17.53
a da je bilo prepovedano o tem pisat, so ti na Nori24TV povedal???hahahahahahahaha...omb...
Delavec_Slo
12. 05. 2026 14.58
In kake veze ima to s slovenijo!!!
Buča hokaido
12. 05. 2026 15.41
Pipenbaher je Slovenec. Kitajci, ki jih tako hvalite, pa so gradili most.
Panter 63
12. 05. 2026 15.54
Buča, kaj razlagas to temu lopataru? On nikoli ni slišal za Pipenbahera. Naredil popoldansko osnovno šolo in je zdaj pameten 100/h.
Valkidžija
12. 05. 2026 16.00
Kaj ima Pipenbaher z tem, če je izvajalec nekvaliteten.
2mt8
12. 05. 2026 14.45
Pri nas so popravljali AC križ pol leta po odprtju 🤣
Iqos
12. 05. 2026 14.34
Noben most ni za večno,tudi hiša po 4ih lwtih že pokaže svoje. Treba je začet vzdrževat pravi čas pa bo vredu. Pr nas so pa mostovi še iz Brozovih časov,pa se jih še nobeden ni dotaknil.
itsju
12. 05. 2026 14.58
Sploh ne iz Brozovih, ampak iz časov Marije Terezije... Broz po Sloveniji ni veliko gradil je raje gradil Željavo pa bunker v Konjicu k zdej ne od enga ne od drugega ni nobene koristi...
Jezna Jasna
12. 05. 2026 16.00
Zgradil je nekaj malenkosti. Velenje, Novo Gorico, UKC Lj, Jek Krško, bloke v katerih še vedno polovica zabitih Slovenčkov živi, pa šolo in vrtec v vsaki vasi, pa verjetno še kakšno malenkost.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763