Na tiskovni konferenci je predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi napovedala, da ustavne obtožbe ameriškega predsednika Donalda Trumpa še ne bodo poslali naprej v senat, kjer se bo po ustavi začelo dejansko sojenje Trumpu. Želijo si namreč, da bi bilo sojenje vsaj nekoliko pošteno, je dejala Pelosijeva.
Republikanci so demokratsko vodenje postopka ustavne obtožbe v predstavniškem domu označevali za "kengurujsko sodišče", torej lažno sodišče. Postopek v predstavniškem domu sicer sploh ni sojenje, temveč preiskovalni postopek in sestavljanje obtožnice.
Demokrati trdijo, da je šolska definicija kengurujskega sodišča v prid obtoženca, saj je vodja republikanske večine v senatu Mitch McConnell skupaj z nekaterimi kolegi že napovedal, da ni niti najmanjše možnosti za obsodbo Trumpa, da ni niti najmanj nepristranski in da se sproti usklajuje s Trumpom o poteku sojenja. Predsednik Trump je sicer po ustavni obtožbi dejal, da se ne počuti kot obtoženec in da ga to ni prestrašilo.
Ustava pooblašča predstavniški dom, da sestavi ustavno obtožbo in jo preda senatu, kamor pošlje še "tožilce", ki jim pravijo upravitelji ustavne obtožbe. Obtoženec ima svoje zagovornike, procesu predseduje predsednik vrhovnega sodišča, senatorji pa imajo vlogo porote. McConnell ima vso pravico, da razglaša svojo pristranskost, saj pri ustavni obtožbi oziroma impeachmentu ne gre za sodni, temveč politični proces, ki deluje kot sodni.
Republikanci imajo v 100-članskem senatu 53 glasov, za potrditev obtožbe in odstavitev predsednika s položaja pa je potrebna dvotretjinska večina senata, česar demokrati ne morejo zagotoviti. Ustava ne določa, kdaj mora predstavniški dom potrjeno ustavno obtožbo predati senatu in Pelosijeva se je odločila, da še malce bolj jezi Trumpa, ki nestrpno pričakuje hitro oprostilno sodbo v senatu.
Predsednik, ki je doslej tudi vulgarno in žaljivo napadal proces in udeležence, se sedaj pritožuje, ker se proces ne nadaljuje. "Sedaj demokrati, ki nič ne delajo, nočejo nič narediti z ustavno obtožbo in je nočejo poslati v senat," je tvitnil Trump in si izmislil, da je nadaljevanje postopka v pristojnosti senata, ter izrazil mnenje, da če demokrati obtožnice nemudoma ne pošljejo v senat, potem bodo izgubili, ker da so tekmo predali.
Demokrat iz Južne Karoline James Clyburn je zjutraj za CNN dejal, da ne bodo ničesar pošiljali naprej, dokler ne dobijo zagotovila od McConnella, da bo sojenje pošteno in nepristransko. "Bili bi nori, če bi šli naprej na kengurujsko sodišče," je dejal Clyburn in pribil, da je pripravljen čakati v neskončnost.
Pelosijeva ni govorila o neskončnosti, ampak je prav tako dejala, da želi neka zagotovila, da bo šlo za pošten postopek. "Želimo si sojenja, kjer se bodo lahko senatorji odločali po svoji vesti in morda slišali priče, ki nam jih je predsednik zanikal," je dejala.
Trump je vladnim uradnikom prepovedal pričanje v kongresu, vodja demokratske manjšine v senatu Chuck Schummer pa je McConnellu že poslal predlog, da zaslišijo štiri priče, med njimi nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost Johna Boltona in vršilca dolžnosti Trumpovega šefa kabineta Micka Mulvaneyja. Bolton naj bi si opral roke pred rovarjenjem Trumpovega odvetnika Rudyja Giulianija po Ukrajini, nesrečni Mulvaney pa je celo javno priznal, da je izsiljevanje tujih vlad nekaj povsem običajnega.
Spomnimo, Trump je obtožen zlorabe oblasti, ker je izsiljeval Ukrajino naj uvede preiskavo njegovih političnih nasprotnikov v ZDA in pri tem zadrževal nakazilo kongresno potrjene vojaške pomoči. Obtožen je tudi oviranja kongresa, ki je ta dejanja preiskoval.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.