Tujina

Pentagon objavil dokumente o NLP-jih

Washington, 08. 05. 2026 18.19 2 min branja 85

Neznani objekti nad zahodom ZDA septembra 2025. Fotografijo je objavilo ameriško obrambno ministrstvo.

Ameriško ministrstvo za obrambo je začelo objavljati informacije o neznanih letečih predmetih (NLP) s trditvijo, da so prejšnje vlade javnosti te podatke prikrivale, vlada Donalda Trumpa pa je odkrita, poročajo ameriški mediji. Trumpovi kritiki trdijo, da gre za odvračanje pozornosti od vojne z Iranom.

V objavi na omrežju X Pentagon navaja, da so pretekle vlade poskušale diskreditirati ali odvrniti pozornost ameriške javnosti od NLP, predsednik Trump pa se osredotoča na zagotavljanje čim večje preglednosti. Sporočilo navaja, da se bodo sproti postopoma objavljali še drugi dokumenti.

Poleg Pentagona pri tem prizadevanju sodelujejo tudi Bela hiša, urad nacionalnega direktorja za obveščevalne dejavnosti, ministrstvo za energijo, vesoljska agencija Nasa in zvezna policija FBI. Vlada je odprla novo spletno stran, na kateri so objavljeni dokumenti o NLP, med njimi stare fotografije iz časov hladne vojne.

Prva objava vključuje 162 datotek, kot so stari telegrami zunanjega ministrstva, dokumenti FBI in prepisi Nase o poletih v vesolje s posadko, poroča televizija ABC.

 Fotografija domnevnega incidenta z NLP v Roswellu v Novi Mehiki, ki je bila objavljena v poročilu ameriškega letalstva 24. junija 1997.
Fotografija domnevnega incidenta z NLP v Roswellu v Novi Mehiki, ki je bila objavljena v poročilu ameriškega letalstva 24. junija 1997.
FOTO: AP

Tri pike v trikotni formaciji

V enem od dokumentov je podrobno opisano zaslišanje FBI z osebo, identificirano kot pilot drona, ki je septembra 2023 poročal, da je na nebu videl linearni objekt s svetlobo, ki je bila dovolj močna, da je v njej videl proge. "Objekt je bil viden od pet do deset sekund, nato pa je svetloba ugasnila in je izginil," je dejal.

Drugi dokument je fotografija Nase iz misije Apollo 17 iz leta 1972, na kateri so vidne tri pike v trikotni formaciji. Pentagon v spremnem opisu navaja, da ni soglasja o naravi te anomalije, vendar pa nova, predhodna analiza kaže, da bi lahko šlo za fizični objekt.

Neznani objekti nad zahodom ZDA septembra 2025. Fotografijo je objavilo ameriško obrambno ministrstvo.
Neznani objekti nad zahodom ZDA septembra 2025. Fotografijo je objavilo ameriško obrambno ministrstvo.
FOTO: Profimedia

Ustanovili tudi urad za razvrščanje gradiva

Trump objavo dokumentacije o NLP napoveduje že od svojega prvega mandata in nekaj objav je doslej že dovolil, čeprav objavljeno ni prineslo nič novega. Pentagon že več let dela na objavi, kongres pa je leta 2022 ustanovil urad za razvrščanje gradiva. V svojem prvem poročilu iz leta 2024 je kongres razkril več sto novih primerov pojavov NLP, vendar ni nobenih dokazov, da bi šlo za bitja izven Zemlje.

Do objav dokumentov o NLP niso kritični le demokrati, ampak celo nekdanja zvesta pripadnica Trumpovega gibanja Maga Marjorie Taylor Greene, ki je znana po trditvi, da Judi iz vesolja z laserji vplivajo na ljudi na Zemlji.

Nekdanja kongresnica iz Georgie, ki se je s Trumpom razšla zaradi oviranja objav informacij o Jeffreyju Epsteinu, je na omrežju X objavila, da gre za propagando odvračanja pozornosti.

"Resnično mi ni mar za to. Zelo sem naveličana propagande, medtem ko vodijo vojne v tujini, pustijo, da posiljevalci in pedofili prosto hodijo po svetu, in uničujejo vrednost našega dolarja," je zapisala in zatrdila, da je to ne bo zanimalo, dokler ji ne predstavijo živih vesoljcev ali priznajo, za kaj gre v resnici.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI85

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PEACEMAKER
09. 05. 2026 10.38
Sedaj vsaj vemo da marija ni brezmadezno spocela
Observatore kita
09. 05. 2026 10.14
UFO bedarija
Wolfman
09. 05. 2026 09.41
Kot so američani stopili na luno!
2mt8
09. 05. 2026 09.27
Pri tako nepredstavljivo velikem vesolju je matematično nemogoče, da bi mi bili sami. Morda so kakšne civilizacije stare milijon let in več. Veste, kaj v tem času vse lahko ugotoviš in izumiš?!
Ramzess
09. 05. 2026 09.41
Res je, pa še gledati je treba večdimenzionalno, ne le enodimenzionalno, se pravi le našo dimezijo. Skoraj vse se napačno predstavlja ljudem.
kakorkoliže
09. 05. 2026 09.13
NLP tako kot hoja po luni so pravljice za naivne.
Ramzess
09. 05. 2026 09.47
NLP je širok izraz, za opis, namensko ali nenamensko, neznanega, čeprav bi lahko opisali na pravilen način, podobno kot duhove, kar je enako širok izraz za kao neznane nefizične entitete. Pravilno opisovanje in navajanje bi privedlo do novih in določenih vprašanj, česar pa določeni ne želijo, ker se potem njihov svet nadzora ruši. Zato pa se manipulira in ljudi drži v neznanju.
mentorhercul
09. 05. 2026 08.54
Ja , v SLO parlamentu imajo kar velik vpliv, prejšnja oblast je bila zelo dojemljiva.
NeXadileC
09. 05. 2026 08.39
Spet nič. Le pravljice O objavah.
kritika1
09. 05. 2026 08.34
Evo, sedaj je vse jasno. Golob je iz vesolja!
osiveli_ritmični_gimnastik
09. 05. 2026 08.09
Na povšetovi je polno vesoljcev a dee
mentorhercul
09. 05. 2026 08.52
A se niso nekam preselili?
oježeš
08. 05. 2026 21.59
Dejstvo je, da tako kot mi v povojih glede vesolja, so verjetno nekje bolj napredni in obletavajo v raziskovanju vesolja. Mi smo pa pač pionirčki, ki se vsemu čudimo.
slohren
08. 05. 2026 21.59
A nimajo agencijo za zunajzemeljsko izmenjavo že 20 let in več, vprašanje je kakšen je promet in ali je namen samo črpati denar iz proračuna. Naj pokažejo promet zunajzemeljske izmenjave.
Ramzess
09. 05. 2026 09.49
Po tolikšnem prikrivanju je to težko, ker se jim zruši sistem, s tem tudi sistem moči.
Spijuniro Golubiro
08. 05. 2026 21.56
Mojs soseda je med njimi
First Last
08. 05. 2026 21.54
Ne vrjamem nic. Nedolgo po tem ko so startal seti, ko se niti niso mel tolk razvitega sistema so zaznal WOW signal, kater se danes ni pojasnjen, AMPAK nikoli vec kao niso odkril nicesar od tedaj.. kao..Mors bit pa res da nasedas. Sistem je enostsvno tak, da se ne smete ozirat izven vasih sihtov da podpirate kapitalistocn stroj in futrate elite. Efektiva je sla v nebo pa se vedn tolk delate, navadl ste se na sranje, ce jes drek dolgo okus postane ok, zapomnte si to
Cervantes Saavedra
08. 05. 2026 21.53
Prav ima Marjorie, ki ve, da da Judi iz vesolja z laserji vplivajo na ljudi na Zemlji. Že v bibliji piše, kako so prihajali na Zemljo, soliti nam pamet, diktirali nam 10 zapovedi... Enega so celo zaplodili na Zemlji, da nas je iz Azije indoktriniral, smešil naše stare dobre vere, na koncu odletel nazaj gor med svoje Jude.
PEACEMAKER
08. 05. 2026 21.55
Itak sej rkc je center vesolja...
nora_ovca
08. 05. 2026 21.52
Če se potrdi obstoj baze s-4, je to zame dovolj
MasteRbee
08. 05. 2026 21.57
Zgodba o S-4 je samo vpliven del ufološke folklore, ki je k popularizaciji Area 51 prispevala veliko več kot kateri koli drug dogodek . Za njene trditve ni nobenih zanesljivih, neodvisnih ali uradnih dokazov. Vse, kar vemo, temelji izključno na Lazarjevih izjavah, ki so jih številni preiskovalci skozi leta označili za neverodostojne.
Spijuniro Golubiro
08. 05. 2026 21.51
CyberWorm00000
08. 05. 2026 21.51
ukriwljenost časa in prostora oz. teorija relatiwnosti od einstaina prau da hitrejš se giblješ počasnejš ti čas laufa in masa ti narašča proti neskončnosti in čas proti ničli : )) če mi rabmo pr teh hitrostih trenutno 1000 let do najbljižje zwezde oni lohka rabijo sam 1 leto glede na njihowo hitrost itd : ))) to ni znanstwena fantastika sam srednješolska fizika ki so jo dokazali itd : )))
kakorkoliže
09. 05. 2026 09.16
Vesolje je velikooo večje in čas velikooo daljši kot si predstavlja človeška muha enodnevnica.
PEACEMAKER
08. 05. 2026 21.48
Industrial militaren kompleks jih sestreljuje.. Saj greyi so na čist drugem nivoju zavedanja zato se nikoli ne maščujejo ker tudi orožja ne uporabljajo.
PEACEMAKER
08. 05. 2026 21.45
Vse podatke katere so dali ven smo že vedeli..(razen slepcev) Drgač je pa iran dober nabrisal američane in izrael in je sedaj treba skelniti premirje (:
Betuul
08. 05. 2026 21.02
Ja in! Zdaj so tiste znamenite vesoljske “dežnike -padala”; spustil iz naftovoda v naftnih hlapih v vesolje Iranci! Bog pomagi no
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763