Peščen vihar je zajel šest iraških provinc, vključno z glavnim mestom Bagdadom in svetim mestom Nadžaf. V bolnišnicah je pomoč zaradi dihalnih težav poiskalo najmanj 5000 ljudi. Najbolj ogroženi so tisti s kroničnimi obolenji dihal in starejši, večina primerov pa naj bi bila blagih.
Na Bližnjem vzhodu so peščene viharje poznali že v preteklosti, vendar se je njihova intenziteta v zadnjih letih povečala. Prekomerno izkoriščanje rek, gradnja jezov in izsekavanje gozdov naj bi bili glavni krivci za pogostejše in bolj uničujoče peščene viharje, znanstveniki pa predvidevajo, da bodo podnebne spremembe ta trend še zaostrile. Višje temperature in redkejše padavine namreč hitreje izsušujejo zemljo in pospešujejo širjenje puščave.
Peščeni viharji povzročajo tudi hudo gospodarsko škodo. Močno zmanjšujejo vidljivost, zato morajo oblasti zapreti letališča in avtoceste, pesek pa povzroča škodo na stavbah, sončnih celicah ter rastlinstvu in živalstvu.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.