Za vstop na Hrvaško velja omejitev, da morajo vsi potniki, ki prihajajo iz držav članic EU, ki trenutno niso na t. i. zelenem seznamu Evropskega centra za nadzor in preprečevanje bolezni (Slovenija je trenutno na rdečem) predložiti negativni PCR-test za SARS-CoV-2, ki ne sme biti starejši od 48 ur.
Tega pravila so se držali tudi vsi slovenski državljani, toda ubrali so bližnjico in policistom na mejnem prehodu Plovanija predložili ponarejena potrdila o negativnem izvidu na novi koronavirus.
Prvi, ki je poskusil srečo, je bil 43-letni slovenski državljan, ki je v Sečovljah prečkal slovensko mejo, na hrvaški strani pa so policisti ugotovili, da je bil PCR-test na novi koronavirus ponarejen in da ga je možakar kupil v Ljubljani.
Čez dobro uro in pol sta na mejni prehod prispeli dve mladoletni osebi in kot velevajo pravila, sta tudi ti predložili rezultate testiranja. Tudi o pristnosti njunih potrdil so policisti podvomili in njuno verodostojnost preverili pri zdravstvenem domu, ki je dokument izdal. Ugotovili so, da sta potrdili ponarejeni in da sta ju mladoletnika doma sama izdelala na računalniku.
Podobna ideja se je utrnila tudi 78-letniku in 64-letnici, ki sta mejni prehod želela prečkati okoli 13.30. Tudi onadva sta rezultate testiranja ponaredila. Doma sta priredila potrdilo o negativnem testu, ga natisnila in predložila policistu.
Hrvaška policija je sporočila, da bo proti vsem osumljencem vložila kazenske ovadbe zaradi suma storitve kaznivega dejanja ponarejanja listin.
Kot smo že poročali, pa ti primeri niso osamljeni, saj so prejšnji konec tedna policisti Policijske uprave Koper na mejnem prehodu Dragonja zaznali 15 primerov izkazovanja s ponarejenimi PCR-testi, vseh primerih pa so ponarejene teste uporabili državljani Slovenije.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.