Tujina

Osem tem, ki bi lahko vodile v konflikt med Milanovićem in Plenkovićem

Zagreb, 06. 01. 2020 13.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Če bi na hrvaških predsedniških volitvah ponovno zmagala Kolinda Grabar-Kitarović, to v sodelovanju z vlado Andreja Plenkovića, ki je tudi njen strankarski kolega, ne bi pomenilo bistvenih sprememb, z zmago Zorana Milanovića pa se odpira osem potencialnih front, kjer si moža, ki bosta morala sodelovati, nista enotna.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Za boljše odnose s Slovenijo
    02:56
    Iz 24UR: Za boljše odnose s Slovenijo
  • Iz 24UR: Zoran Milanović na čelu Hrvaške
    04:29
    Iz 24UR: Zoran Milanović na čelu Hrvaške
  • Iz 24UR: Kdo je Zoran Milanović?
    03:12
    Iz 24UR: Kdo je Zoran Milanović?

Novi hrvaški predsednik Zoran Milanović je večkrat napovedal, da bo v predsedniškem mandatu, če ga dobi, spoštoval zakone in Ustavo. Prav to pa mu na področju zunanje, varnostne in obrambne politike daje moč, da predsedniku vlade Andreju Plenkoviću zagreni zadnje leto njegovega mandata.

Jutarnji list je še pred drugim krogom volitev zbral osem tem, ki bi lahko bile predmet spora med njima.

1. Kdo bo nasledil načelnika generalštaba hrvaških oboroženih sil Mirka Šundova?

Ena prvih kadrovskih odločitev predsednika države bi morala biti imenovanje načelnika generalštaba hrvaških oboroženih sil. Aktualnemu Mirku Šundovu mandat poteče 1. marca, do še enega ni upravičen. Po zakonu predsednik Republike Hrvaške načelnika imenuje na predlog vlade. Za zdaj se glede tega omenjata dve imeni visokih častnikov in Milanović bi – če bi želel izkoristiti priložnost za izvajanje svojih pooblastil – lahko že takoj zavzel stališče, nasprotno Plenkovićevemu.

2. Imenovanje ’svojega’ človeka na vrh obveščevalne službe

Približno dva meseca po načelniku generalštaba se morata premier in predsednik dogovoriti o imenu vodje Hrvaške obveščevalne službe (SOA) Trenutnemu šefu Danielu Markiću mandat poteče maja, lahko pa ga ponovno imenujejo. V preteklosti sta predsednik in premier glede tega le stežka prišla skupaj, celo takrat, ko so kandidati plavali v skupnem političnem bazenu. Milanović ima sedaj dovolj časa, da se pozanima o sistemu in se odloči, ali se bo v tej zadevi strinjal s Plenkovićem. Zgodovina nas uči, da predsedniki držav nikoli niso izpustili priložnosti trdoglavega vztrajanja pri "svojem človeku" na čelu SOA.

Hrvaški mediji ocenjujejo, da Milanovićeva zmaga ne prinaša sprememb v hrvaško zunanjo politiko, a s premierom Plenkovićem bosta glede določenih tem morala najti skupni jezik.
Hrvaški mediji ocenjujejo, da Milanovićeva zmaga ne prinaša sprememb v hrvaško zunanjo politiko, a s premierom Plenkovićem bosta glede določenih tem morala najti skupni jezik. FOTO: AP

3. Imenovanje veleposlanikov

To je še eno področje, ki predsedniku republike daje visoka pooblastila. Predsednik na predlog vlade sprejme odločitev o imenovanju veleposlanikov. V tem trenutku je v diplomatski mreži prazno mesto veleposlanika v Nemčiji. Ker je prav Nemčija tista, ki nadzira hrvaško predsedovanje Svetu EU in za njo prevzema predsedovanje, je Berlin za Hrvaško zelo pomemben, zato je izredno pomembno, da tja čim prej pošljejo veleposlanika. Ni treba posebej poudarjati, da bosta tako Plenković kot Milanović tam želela "svojega človeka". Po mnenju analitikov Milanović tam ne bi prenesel Igorja Pokaza, veleposlanika v Veliki Britaniji, s katerim se ne marata še iz časov, ko sta skupaj delala na ministrstvu za zunanje zadeve, dejstvo, da je Pokaz Plenkovićev kum, pa pa še dodatno zaplete stvar. To bi torej lahko bila še ena točka spora.

4. Umik hrvaških vojakov iz Afganistana

Potem ko je poleti v Afganistanu umrl hrvaški vojak, je Milanović dejal: "To ni naša vojna, to ni niti več Natova vojna! Umik hrvaške vojske iz Afganistana je tema, o kateri je treba govoriti!" Da tega ne govori samo zaradi padlega vojaka, je dokazal že mesec prej, ko je dejal: "Bil sem med tistimi, ki so sodelovali pri sprejetju politične odločitve, da hrvaška vojska leta 2003 odide v Afganistan. 16 let pozneje je to vojsko treba umakniti. Tja več ne spadamo. Tako zaradi varnostnih kot gospodarskih razlogov, to je nevarno." Če bi Milanović vztrajal pri umiku hrvaških vojakov iz Afganistana, bi to zagotovo izzvalo konflikt tako s premierom, kot tudi ZDA in Natom.

5. Milanović želi nabaviti bojna letala, a ne prek razpisa

Milanović podpira obnovo bojne eskadrilje, vendar se ne strinja z načinom Plenkovićeve vlade, ki letala kupuje prek javnega razpisa. Meni, da bi bilo treba sesti za mizo s predstavniki ameriške vlade kot strateškimi partnerji in se neposredno dogovoriti o nakupu letal. Ne bi bilo nenavadno, če bi Milanović na enem od srečanj Sveta za nacionalno varnost zahteval spremembo v postopku nabave in se zavzel za direkten dogovor z Američani. Tudi v tem primeru bi bil konflikt s premierjem neizogiben.

6. Za Milanovića je Madžarska 'majhna država brez značaja'

"Prijateljstvo med Madžarsko in Hrvaško je zgled za vso Evropo," je pred dnevi dejal zunanji minister Gordan Grlić Radman. Takšna izjava Milanoviću ne bi padla na pamet. Zgodovina spora z Viktorjem Orbanom sega še v njegov premierski mandat. Milanović je Orbana označil za majhnega diktatorja, Orban pa je v govoru svojemu narodu izjavil, da so nekateri politiki, med njimi tudi Milanović, vanje hoteli zariti zobe, a so jih namesto tega polomili. V odgovoru na vprašanje, kako bi se proti Madžarski in Orbanu vedel kot predsednik, je bil Milanović nedavno jasen: "Niti malo razumevanja nimam za Orbana. K sreči je Madžarska majhna država brez karakterja. To ne bo moja družba, ko bom predsednik, moja družba bo v Parizu!"

7. Izstop Hrvaške iz Pobude treh morij

Pobudo treh morij sta pred tremi leti formalno sprožila hrvaška predsednica in poljski predsednik, predsednik vlade Plenković pa je ni sprejel z navdušenjem in tudi ni bila ni bila njegova zunanjepolitična prioriteta. Na presenečenje vseh pa se je ta pobuda znašla v programu hrvaškega predsedovanja Svetu Evropske unije, podprl pa jo je tudi predsednik vlade. Milanović tudi tu stoji na nasprotnem bregu. "Gre za brezglavo in nesmiselno ter potencialno nevarno pobudo," je prepričan. Pričakovati gre, da bo vztrajal, da Hrvaška od nje odstopi.

8. Poskus ponovnega problematiziranja sprejetja evra

Čeprav to ni v predsednikovi pristojnosti, je sprejetje evra še eno področje, kjer bi Milanović lahko povzročal težave Plenkoviću. V nasprotju s predsednikom vlade in Lizbonsko pogodbo Milanović namreč nasprotuje brezpogojni uvedbi evra. "Pred sprejetjem evra bi bilo treba dobro razmisliti, saj bomo tako za vedno ostali brez svoje nacionalne valute, ta pa, kakršnakoli že je, je naša!" je dejal pred dnevi. Je pa res, da je še julija dejal, da je evro na Hrvaškem v roku petih let povsem mogoč, a le, če bo šlo za "skupno odločitev ljudi, ki razmišljajo in sprejemajo odločitve o svoji usodi."

Milanović je Grabar-Kitarovićevo premagal za skoraj 105.000 glasov.
Milanović je Grabar-Kitarovićevo premagal za skoraj 105.000 glasov. FOTO: Bobo

Hrvaški mediji: Milanovićeva zmaga ne prinaša sprememb v hrvaško zunanjo politiko

Vse našteto so sicer resda teme, kjer bi Plenković in Milanović lahko zavzela nasprotna stališča, realno gledano pa Milanovićeva zmaga ne bo vplivala na politiko Zagreba do Evropske unije, danes ocenjujejo hrvaški mediji, ki jih navaja STA.

Jutarnji list tako piše, da Milanović nikoli ni pod vprašaj postavljal članstva Hrvaške v EU in zvezi Nato, čeprav je med kampanjo dejal, da bi umaknil hrvaške vojake iz Natove misije v Afganistanu. Tako pri tem kot pri izjavi, da bi razmislil o uvajanju evra kot hrvaške valute je šlo po mnenju časnika za njegovo oceno, da bosta obe sporočili dobro odmevali v javnosti, saj dobro ve, da ni tako enostavno enostransko umakniti vojakov iz zavezniške misije. In Hrvaška, tudi če bi hotela, ne more vstopiti v območje evra, če ni dobro pripravljena. Milanović tudi ve, da so argumenti za uvedbo evra močnejši kot nasprotni.

Peta sprememba na Pantovčaku doslej je nova etapa v razvoju hrvaške demokracije. Zdaj sta na vrsti Milanović in Plenković, pa ocenjuje Večernji list. Predsedovanje Svetu EU, kriza v odnosih med ZDA in Iranom ter brexit so samo nekateri od zunanjepolitičnih izzivov, v katerih bosta morala premier in predsednik pokazati politično in človeško zrelost. Potem ju čaka še en izpit - konec mandata vodje varnostno-obveščevalne službe, agencije, ki se je popolnoma po nepotrebnem znašla v središču predsedniške predvolilne kampanje, dodaja zagrebški časnik.

Da bo Plenković precej lažje sodeloval s predsednikom države iz druge politične opcije, pa ocenjuje novičarski tportal.hr. V dinamiki napetosti med Banskimi dvori in Pantovčakom, ki nista enakih političnih barv, je lažje doseči kompromis in boljše rešitve od tistih, ki temeljijo na ideologiji, kot se nekajkrat zgodilo v času predsednika države Stjepana Mesića in premierja Iva Sanaderja, portal navaja mnenje profesorja z zagrebške fakultete za politične vede Višeslava Raosa.

SDP bo zagotovo pričakovala, da bo Milanović kot neformalni vodja opozicije vodil čiščenje poti proti spremembi vlade, a pomembnejša naloga novega predsednika republike bo sanirati posledice vladavine Grabar-Kitarovićeve, poudarja časnik 24 sata. Okrevanje družbe, zaščita ustave in zakonov, krepitev institucij, promocija liberalne demokracije naj bi bile glavne Milanovićeve naloge vsaj v prvem letu mandata. Potem ko je Kolinda delila družbo, jo mora Milanović zdaj združiti v različnosti. Sliši se kot nemogoča misija, še meni komentator.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (102)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

vicente
06. 01. 2020 19.24
+6
ne verjemi hrvatu,dvem hrvatom verjemi dvakrat manj
kolbek460
06. 01. 2020 19.05
+1
Vemo samo to da znotraj države bodo delovali konfuzno na vzven enotno ,sprenevedanje in negiranje,bahatost ,hinavsko in podlo ,
Golobek
06. 01. 2020 18.38
+1
Bumerang se vrača
klaarn
06. 01. 2020 18.24
+5
Ne se bat za Hrvate. Znotraj neenotni na zunaj povezani, mi Slovenceljni bomo pa še vedno njihovi lakaji.
reakcionar
06. 01. 2020 18.22
+1
Milanović bo manevriral med stenami, ki predstavljajo dogmate na katerih stoji Hrvaška. Mit o brezmadežni domovinski vojni, mit o velikemu Franji Tuđmanu, zlobni Jugoslaviji in velikosrbski agresiji. Če bi dregal v te temelje, bi bil kmalu politično mrtev. Leta 2014 ali leta 2015 (ne spomnem se točno) so hrvaški škofje v svoji poslanici takratno levo-sredinsko "kukuriku koalicijo" označili za "anti-narodno" in dejansko pozvali na državni udar zoper Milanovičevo vlado (takrat je bil premijer). Potem so se vrstile demonstracije braniteljev, ki so v centru Zagreba postavili šotor in z plinskimi jeklenkami (potencialnimi bombami) blokirali protmetnice. Policija si ni upala proti njim uporabiti sile. Na koncu so branitelji dosegli svoje zahteve in takratni minister za branitelje je odstopil, kmalu zatem pa se je v predčasnih volitvah zamenjala vlada in prišla je Kolinda kot predsednica in HDZ vlada. To je potrebno razumet, saj noben politik v Hrvaški ne more mimo teh treh dejavnikov: RKC Cerkev, branitelji in HDZ (ki je zelo močna politična mašinerija), vsi skupaj so dobro usklajeni. Če si bi Milanović preveč upal, riskira da se mu spet ponovi isto kot takrat, ko je bil premijer.
pogledd
06. 01. 2020 17.35
+8
Milanović je produkt partije z vsemi privilegiji, ki jih je imel skozi življenje. Pri nas mu je stranka SD najbližja... Kdor je v 21. stoletju naslednik in simpatizer totalitarnega režima, komunistične partije, Udbe je "posebne vrste človek".
RupniK
06. 01. 2020 18.01
+3
Če jih pa označiš za komunjare, so pa zelo hudi!
Mauzahecmauzares
06. 01. 2020 18.46
-3
Volk dlako memja nrave nikoli. Spreobrnjenci ostajajo oportunisti, nič boljši, nič slabši kot v starem režimu.
serumresnice
06. 01. 2020 17.05
+12
Še Plenkoviču je treba pokazati vrata in bo tudi Hrvaška lažje dihala!
BožjiSvetovalecPolde
06. 01. 2020 17.02
+7
Milanoviću bodo pomagali njegovi Bavarski zavezniki z vrst CSU. Markus Soder in Milanović skupaj preživljajo komunistične počitnice v Venezueli v Madurovi residenci.
Brakedirt
06. 01. 2020 17.09
-5
BožjiSvetovalecPolde 06.01.2020, 10:38:04 Markus Soder danes na konferenci CSU... hahahahahahaha,model sploh ne ve, da imamo danes na bavarskem cerkveni praznik, zato ni nobenih konferenc. ziv dokaz kako podtikajo in lazejo. izvolite dokaz na pladnju.
Brakedirt
06. 01. 2020 17.10
-12
se ko komunajzla usekas po prstih mu ni zadosti.
Brakedirt
06. 01. 2020 17.12
-14
Brakedirt
06. 01. 2020 17.26
-10
ho?emVšolo
06. 01. 2020 17.00
-1
Arbitraža bo uveljavljena, ko soseda dobi pametne politike. Čokolinda pač to ni.
0OO7
06. 01. 2020 16.55
+14
Plenkovič in Milanovič sta oba "svojega dnarja vredna"...
Rookoko
06. 01. 2020 16.51
+4
Trump ne skriva, daje morilec...24ur ne skriva, da so jih prevzeli hrvati.
Kruh+sol!
06. 01. 2020 16.36
+15
Milanovic je nevroticna seronja. Nic dobrega za hrcke.
Brakedirt
06. 01. 2020 16.55
-7
torej ne boste zahtevali nobene izredne seje za hrvate vec?
0OO7
06. 01. 2020 16.55
+2
RupniK
06. 01. 2020 16.34
-7
Tako nepomenbna novica, pa še se bodo našle leve in desne komunjare skregale med sabo. Nič čudnega, da vas Šarec ne mara preveč, če ste pa tako zelo konfliktni! 😂 Pa taka partijska šola! Pfej! 😂
korintos23
06. 01. 2020 16.35
+2
korintos23
06. 01. 2020 16.36
+1
Tvoj dedi je tudi drugače delal pa se mu ni izšlo! So ga komunisti popedinali, zato jih pa v vsakem postu omenjaš. Hahaha
RupniK
06. 01. 2020 16.40
+6
Moj dedi ni imel nič s komunisti. Ni bil v partiji. Vas ni preveč maral. Sicer vas pa noben ne mara več. Se sami med sabo se ne morete. Patetiki!
poneumljanje
06. 01. 2020 16.44
-10
Sigurno ni imel nič z komunisti, a je bil v sorodu z Leonom ?
Brakedirt
06. 01. 2020 16.47
-7
ni imel nic, samo bezal je kakor so ga noge nesle. ta jim pa sedaj se ploska. kakor zinejo, tako se zlazejo.
RupniK
06. 01. 2020 16.48
-1
Zakaj takoj u luft skočite, če pljunem po komunistih? Se je morda kdo prepoznal?
Brakedirt
06. 01. 2020 16.49
-10
RupniK
06. 01. 2020 16.49
+0
Poneumljanje... Ni bil v sorodu z Leonom. Ob koncu vojne je bil star 13 let. Brigalo je njega takrat za bele in rdeče.
Brakedirt
06. 01. 2020 16.50
-10
izdajalci imate toliko obrazov, da se tudi prepoznati vec ne znate.
fafajonka
06. 01. 2020 17.12
+0
Moj dedi je tudi bil velik borec, je veliko pomagal partizanom, pa ni dobil nikoli borčevske pokojnine,.......so rekli na ZB, res je partizanom pošiljal municijo, ....samo narobe je bilo, da jo je pošiljal skozi puškino cev........... ;-D
korintos23
06. 01. 2020 18.35
-2
korintos23
06. 01. 2020 16.30
-4
Naš 100 nickni je križanec, a zato tako s Hrvati drži in nam minuse nabija?
peresni
06. 01. 2020 16.24
-3
Ima zlato priložnost, da potegne hrvaški voz iz gnojnice in se zgodovinsko vpiše kot eden redkih "normalnih" Hrvatov, ki bo uredil meje s SLO po pameti in sodnih odločitvah. Ne toliko kot v SLo - v Hrvaški bi dobil zgodovinsko figuro civiliziranega neustaškega človeka.
korintos23
06. 01. 2020 16.26
-2
Predsednik lahko samo gleda kaj bo delal Plenkovič s svojo vlado.
Karantanija
06. 01. 2020 16.11
+10
Kaj pa arbitraža? Težko verjamem, da bo sedaj kaj bolje.
korintos23
06. 01. 2020 16.27
-2
AS velja za Slovenijo in EU, za Hrvate pa ne! Schengen pa za vse. Hahaha
korintos23
06. 01. 2020 18.36
-1
mariomandzukic
06. 01. 2020 16.04
-17
Slovenci ki pravite da bojkotirate Hrvaške izdelke a to pomen da tud kravate ne noste in da zvecer namest elektrike svece gorijo..
Brakedirt
06. 01. 2020 16.07
+6
poneumljanje
06. 01. 2020 16.14
-2
Mario, prej si napisal, da si ponosen Hrvat. Daj napiši prosim, koliko pa vas je čistokrvnih hrvatov. Če odštejemo Srbe, Bosance, Madžare, celotno Dalmacijo, kjer živijo Italijani, ter Istro, do reke Mirne, kjer živijo Slovenci vas ostane zelo malo, skoraj nič. Enih par Purgerjev v Zagrebu in to je vse !
Karantanija
06. 01. 2020 16.15
+6
vertex
06. 01. 2020 16.16
+4
kravata nepotrebna navlaka...kaj imate hrvati z elektriko?
poneumljanje
06. 01. 2020 16.19
-9
Vertex: Nič nimajo z elektriko, Krško jim izklopimo, pa bodo res imeli svečke !
Crotop
06. 01. 2020 16.51
+3
Zato obstają popis prebivališta,po zadnjem popisu na Hrvaškem živi 90 %Hrvatov,v Sloveniji pa popisa po nacionalnosti ni več.
Crotop
06. 01. 2020 16.52
+0
jugatneme
06. 01. 2020 16.00
+6
Čokolinda se poslavlja, poslovil se je pijani Juncker, ostaja samo še Plehković - ljubi ga mama.... :(
BožjiSvetovalecPolde
06. 01. 2020 15.45
+11
9 Točka - Milanović bo hotel spet odpreti meje medtem, ko jih Plenković vrača nazaj v Bosno.
srebrnibreg
06. 01. 2020 15.48
-20
O pa si tu. Kar na polno kot v enem drugem članku o Milanoviču.
Brakedirt
06. 01. 2020 15.49
-14
njegov drugi nick dörk je sedaj izkljucil, da se mu napolnejo zmaj baterije.
Brakedirt
06. 01. 2020 15.50
-12
murinar
06. 01. 2020 15.32
+24
hrvat je prevarant ,ne verjemi mu !