Britanski premier Rishi Sunak je dejal, da je bila usmrtitev "brezčutno in strahopetno dejanje, ki ga je izvedel barbarski režim". Dodal je, da iranski vladarji "ne spoštujejo človekovih pravic lastnega ljudstva" in družini izrekel sožalje.
Oglasil se je tudi zunanji minister Združenega kraljestva James Cleverly in napovedal, da na sporno usmrtitev ne bodo pozabili.
Pozivom Irana, naj ne usmrti Akbarija, so se pridružile tudi ZDA. Ameriški diplomat Vedant Patel je še pred usmrtitvijo dejal, da bi bila ta brezvestna, obtožbe pa označil za "politično motivirane". Akbarijev primer je zunanje ministrstvo Združenega kraljestva večkrat izpostavilo iranskim oblastem. Zahtevalo je nujen konzularni dostop, vendar iranska vlada Irancem ne priznava dvojnega državljanstva.
V zvočnem posnetku dejal, da so ga v priznanje zločinov prisilili z mučenjem
Da so Alirezo Akbarija obesili, je poročal uradni novičarski portal iranskega pravosodja, ki pa ni navedel datuma usmrtitve.
Iran je že v začetku tega tedna objavil videoposnetek Akbarija, na katerem "prizna" zločine, ki so mu jih očitali, a številni so opozorili, da se zdi priznanje izsiljeno. Državno obveščevalno ministrstvo je medtem Iranca opisalo kot "enega ključnih agentov britanske obveščevalne službe v Iranu".
V sredo pa je nato BBC Persian predvajal zvočni posnetek Akbarija, v katerem naj bi dejal, da so ga mučili in prisilili, da je pred kamero priznal zločine, ki jih ni storil.
Mučili naj bi ga več kot 3500 ur: "Zlomili so me"
V zvočnem posnetku je Akbari dejal, da je pred nekaj leti živel v tujini, ko je bil na obisk v Iran povabljen na zahtevo najvišjega iranskega diplomata, ki je sodeloval v jedrskih pogovorih s svetovnimi silami. Tam so ga nato obtožili, da je "v zameno za stekleničko parfuma in srajco" od sekretarja iranskega vrhovnega sveta za nacionalno varnost Alija Šamkanija pridobil strogo zaupne obveščevalne podatke.
Zatrdil je tudi, da so ga zasliševali in mučili več kot 3500 ur. "Z uporabo fizioloških in psiholoških metod so zlomili mojo voljo, me spravili na mejo norosti in me prisilili, da počnem, kar hočejo," je dejal. "Z orožjem in grožnjami s smrtjo so me prisilili k priznanju lažnih in pokvarjenih trditev." Izjavil je še, da se z njegovo usmrtitvijo želi Iran maščevati Združenemu kraljestvu.
Zaostrovanje razmer med Iranom in Združenim kraljestvom
Združeno kraljestvo je kot odgovor na nasilno zatiranje protivladnih protestnikov v Iranu uvedlo sankcije proti iranski moralni policiji in drugim visokim varnostnim organom, odnosi med državama pa so se tako v zadnjih mesecih poslabšali.
V zadnjih letih je Iran aretiral na desetine Irancev z dvojnim državljanstvom ali stalnim prebivališčem v tujini, večinoma zaradi obtožb vohunjenja in nacionalne varnosti. Lansko leto so sicer izpustili Britansko-iransko državljanko Nazanin Zaghari-Ratcliffe in državljana Anoosheha Ashoorija, potem ko je Združeno kraljestvo poravnalo dolgoletni dolg Iranu.
V priporu medtem še vedno ostajata vsaj še dve osebi z dvojnim državljanstvom, eden od njiju je Morad Tahbaz, ki ima tudi ameriško državljanstvo.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.