V torek dopoldne je več deset oboroženih španskih policistov vdrlo v prostore Univerze Lleida na severovzhodu države, kamor se je zatekel in se skupaj s privrženci zabarikadiral Pablo Hasel. Kontroverzni raper, sicer znan po svojih levičarskih stališčih, bi se na prestajanje devetmesečne zaporne kazni zaradi kritiziranja oblasti moral zglasiti v petek, a se je obsodbi uprl. Včeraj pa ga je španski policiji le uspelo spraviti na plano in odpeljati v zapor.
Hip hop izvajalec je bil obsojen, ker je v svojih pesmih in na družbenih omrežjih (predvsem Twitterju) žalil policijo, sodstvo in špansko monarhijo. V besedilih je prav tako omenjal baskovske separatistične paravojaške organizacije ETA, španske sodnike je primerjal z nacisti, nekdanjega kralja Juana Carlosa pa je označil za mafijskega šefa. Ob aretaciji je na družbenih omrežjih znova poobjavil sporna besedila. "Jutri si lahko na vrsti ti," je ob tem zapisal.
Obsodba zaradi njegovih izjav je v Španiji naletela na številne kritike in sprožila val ogorčenja, češ da je bil raper obsojen zaradi svojega umetniškega izražanja, navaja Reuters. Vlada je sicer pred časom obljubila, da bo omilila zakone glede svobode izražanja, vendar to ne bo vplivalo na odločitev sodišča v primeru raperja.
Protestniki so se na ulice podali v torek, nekaj ur po aretaciji Hasela. V katalonski prestolnici se jih je zbralo okoli 1700, zahtevali so "svobodo za Pabla Hasela".
Demonstranti so se nato spopadli s policijo, zažigali so smetnjake, razbili več izložb trgovin ter policiste obmetavali s kamenjem in drugimi predmeti. Policija je odgovorila s plastičnimi naboji in solzivcem. Regionalna katalonska policija Mossos d’Escuadra je sporočila, da so protestniki zablokirali več barcelonskih ulic.
O podobnih prizorih so poročali tudi iz Leride, v mestu Vic pa so protestniki napadli policijsko postajo in ranili 11 policistov.
Skupno so aretirali 15 protestnikov, 33 ljudi pa je bilo ranjenih, od tega 19 policistov.
Peticijo za izpustitev Hasela in njegovo oprostitev je podpisalo več kot 200 umetnikov, kulturnih delavcev in ustvarjalcev, med njimi tudi filmski režiser Pedro Almodovar, hollywoodski igralec Javier Bardem in pevec Joan Manuel Serrat. V Madridu in Barceloni pa je prišlo tudi do množičnih protestov.
Španska levosredinska vlada je prejšnji teden v odzivu na dogajanje v zvezi z Haselovo obsodbo sporočila, da bo reformirala zakon, ki prepoveduje poveličevanje oboroženih skupin, kot je ETA, ter tudi žalitve zoper vero in monarhijo. Vlada predlaga milejše kazni, hkrati pa se zavzema za večjo strpnost do umetniških, kulturnih in intelektualnih oblik izražanja.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.