Za izvolitev mora dobiti kardinal dve tretjini glasov. Ko se to zgodi, še pred zažigom listkov dekan kardinalskega zbora – trenutno je to kardinal Giovanni Battista Re – pristopi do kandidata in ga v latinščini vpraša, ali je pripravljen postati papež. Če pritrdi, ga vpraša še, katero ime si je izbral. Nato novoizvoljenega papeža odpeljejo v t. i. sobo solz, kjer se preobleče v nova papeška oblačila.

Medtem protodiakon, trenutno je kardinal Dominique Mamberti, stopi na balkon bazilike svetega Petra in izreče znamenite besede Nuntio vobis gaudium magnum: Papam habemus (Z velikim veseljem vam oznanjam: imamo papeža). Novoizvoljeni papež v svojem prvem nastopu pred verniki podeli blagoslov mestu in svetu (urbi et orbi).
Zgodovina papeškega prstana zavita v skrivnost
Vsak novoizvoljeni papež dobi tudi edinstveni papeški prstan, ki ga ob njegovi smrti uničijo, njegove dele pa razstavijo. Ta prstan, znan kot Ribiški prstan, simbolizira vez med Jezusom in Cerkvijo. Nosi ga lahko le papež, ko prevzame službo. Na prstanu je podoba svetega Petra, Jezusovega učenca in ribiča po poklicu, skupaj z imenom sedanjega papeža, izpisanim v latinici. Zgodovina tega prstana je zavita v skrivnost. Kljub temu se domneva, da izvira iz pisma papeža Klemena IV. njegovemu nečaku, v katerem je prstan omenjen kot orodje za pečatenje pisem po uradni dolžnosti.

Tradicija narekuje, da mora biti papežev prstan iz rumenega zlata, ki simbolizira moč in veličastvo. A nekdanji papež Frančišek se je odločil prekiniti tradicijo in se odločil za prstan iz belega zlata. Ta izbira je odražala ponižnost, ki je bila značilna za njegovo papeštvo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.