Odrejena zapiranja se nanašajo na odvzem pravnega statusa in razpustitev združenj, sta pojasnila Nehammer in Raabova. Kot sta še dodala na novinarski konferenci, je bil napadalec aktiven v dveh dunajskih mošejah. Ena od njiju naj bi bila del Islamske verske skupnosti (IGGÖ), zato jo bodo zaprli na podlagu zakona o islamu, druge pa za zdaj naj še ne bi zaprli, poroča Kronen Zeitung. STA sicer poroča, da bodo slednjo razpustili na podlagi zakona o društvih.
Ob podpori specialnih enot WEGA je avstrijska policija v petek izvedla obsežno akcijo v mošeji v dunajski četrti Meidling. Če so koga aretirali, za zdaj še ni znano, poroča Krone Zeitung.
Po napadu na Dunaju več hišnih preiskav tudi v Nemčiji
Po terorističnem napadu na Dunaju, v katerem so štiri osebe umrle, več kot 20 pa je bilo ranjenih, so več hišnih preiskav izvedli tudi v Nemčiji. Kriminalisti so preiskali stanovanja in poslovne prostore štirih oseb v deželi Spodnja Saška, Hessen in Schleswig-Holstein. Vodja nemške notranje varnostno-obveščevalne službe Thomas Haldenwang medtem vidi nevarnost posnemovalcev tudi drugje po Evropi.
"Glede na trenutno stanje preiskave ni suma, da bi bile te štiri osebe neposredne vpletene v napad," je dejala predstavnica nemškega kriminalističnega urada (BKA) in dodala, da naj bi osebe vseeno bile povezane z napadalcem. Odloke za racije jim je na podlagi ugotovitev posredovalo avstrijsko sodstvo, poroča Kronen Zeitung.
Dva od štirih ljudi naj bi se z dunajskim napadalcem pred nekaj meseci dobila v avstrijski prestolnici. Kot je sporočil tiskovni predstavnik zveznega tožilstva v Karlsruheju, naj bi se srečanje odvilo julija. Tretja oseba naj bi bila z napadalcem neposredno v stiku prek interneta, četrta pa je bila prek interneta v stiku z nekaterimi napadalčevimi stiki.
Da so z napadom na Dunaju povezani tudi nekateri islamski skrajneži iz Nemčije, je dejal tudi nemški notranji minister Horst Seehofer. Gre za ljudi, ki jih spremljajo 24 ur na dan in jih ocenjujejo kot "zelo nevarne".
Vodja nemškega urada za zaščito ustave Thomas Haldenwang po več islamističnih terorističnih napadih v zadnjih tednih vidi nevarnost posnemovalcev tudi drugje po Evropi. Dejal je, da je treba islamistični napad pričakovati tudi v Nemčiji, še poroča Kronen Zeitung.
Po terorističnem napadu na Dunaju zamenjave na čelu dunajskih obveščevalcev
Po ponedeljkovem terorističnem napadu prihaja do prvih zamenjav na čelu dunajskih obveščevalcev. Načelnik dunajske policije Gerhard Pürstl je danes sporočil, da je suspendiran vodja deželnega urada za zaščito ustave in protiterorizem.
Načelnik dunajske policije je tudi priznal, da so bile v preteklosti storjene napake pri izdelavi ocene tveganja za kasnejšega napadalca, ki je bil po predhodni obsodbi, povezani s terorizmom, pogojno na prostosti.
Ob tem je pojasnil, da so avstrijski obveščevalci julija letos opazovali srečanje med nemškimi skrajneži in ponedeljkovim napadalcem na Dunaju. Da naj nadzorujejo srečanje, so avstrijske kolege zaprosile nemške oblasti.
Avstrijsko notranje ministrstvo je po ponedeljkovem napadu tudi potrdilo, da so njegovi agenti tedne pred napadom vedeli, da je napadalec julija letos poskušal kupiti strelivo na Slovaškem.
Avstrijski notranji minister Karl Nehammer je v odzivu danes dejal, da gre za "očitne in nedopustne napake". Dodal je, da je odredil preverbo vseh ocen tveganja. Na vprašanje o njegovi politični odgovornosti za napake je minister odgovoril, da svojo odgovornost vidi v tem, da ukrepa, ko izve za nepravilnosti.
Zaradi suma sodelovanja v napadu aretirali že več ljudi
Kot smo že poročali, je na četrtkovem izrednem zasedanju avstrijskega parlamenta kancler Sebastian Kurz dejal, da želi okrepiti pooblastila varnostnih sil. Po njegovem mnenju morajo biti bolje pripravljene na obravnavanje oseb, ki predstavljajo grožnjo nacionalni varnosti.
Zaradi suma sodelovanja v napadu so sicer po poročanju Kronen Zeitung aretirali že 15 oseb, osem naj bi bilo obsojenih - med njimi štirje zaradi suma terorizma in dva zaradi poskusa umora. Nekateri mediji so sicer poročali o 16 aretiranih. Med njimi je tudi moški, s katerim je napadalec leta 2018 skušal potovati v Sirijo. Oba naj bi se tam želela pridružiti Islamski državi, a so ju prijeli v Turčiji.
Napad je v ponedeljek zvečer, tik pred delnim zaprtjem javnega življenja v Avstriji zaradi epidemije covida-19, v središču prestolnice izvedel 20-letni Kujtim Fejzulai. Bil je simpatizer skrajne džihadistične IS, ki je v torek na platformi Naschir News prevzela odgovornost za napad, a pristnost tega sporočila strokovnjaki še preverjajo. Policija je napadalca, oboroženega z avtomatsko puško, pištolo in mačeto, v posredovanju ubila.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.