Tujina

Po osmih mesecih Machu Picchu slavnostno odprli za turiste

Lima, 02. 11. 2020 12.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Maruša Slana, STA
Komentarji
4

Ponos Peruja in eno od svetovnih čudeš Machu Picchu bo po osmih mesecih zaprtja zaradi pandemije covida-19 znova sprejel turiste. Dnevnih obiskovalcev bo sicer lahko le 675, kar je približno 30 odstotkov dovoljenega števila v običajnih pogojih. Kljub temu so prebivalci okoliških mest presrečni, saj so njihovi prihodki v veliki večini odvisni ravno od turistov.

Perujske oblasti so v nedeljo organizirale inkovski obred, s katerim so se bogovom zahvalili za ponovno odprtje ruševin inkovske trdnjave Machu Picchu, ki jo je Unesco leta 1983 razglasil za svetovno dediščino. 

Prvi vlak z obiskovalci je v kraj Machu Picchu Pueblo, ki je najbližji starodavnemu inkovskemu mestu, prispel v nedeljo dopoldne, prve turiste pa v Machu Picchuju pričakujejo danes. V nedeljo so sicer naredili izjemo in ogled dovolili francoski družini, ki je zaradi pandemije že od marca ujeta v Peruju. Pred njimi so perujske oblasti starodavno inkovsko trdnjavo sredi oktobra izjemoma odprle tudi za japonskega turista, ki je zaradi novega koronavirusa v Peruju obtičal za skoraj sedem mesecev.

Ponovnega odprtja so se razveselili predvsem v bližnjem mestu Cusco, ki živi zlasti od turizma in ga je upad dohodka med pandemijo hudo prizadel. V Peruju je zaradi pandemije več kot 100 dni veljala karantena, zaradi česar so morali zapreti svoja vrata številni hoteli in restavracije.

Iz varnostnih razlogov bo sicer število obiskovalcev v Machu Picchuju omejeno. Na dan ga bo lahko obiskalo le 675 turistov, kar je približno 30 odstotkov dovoljenega števila pred pandemijo. 

Machu Picchu je verjetno najslavnejši simbol inkonvskega kraljestva, znan pa je zaradi svoje edinstvene lege, geoloških posebnosti in poznega odkritja leta 1911. Čeprav so domačini zanj vedeli že ves čas, je znamenito inkovsko trdnjavo svetu predstavil šele ameriški raziskovalec Hiram Bingham

Arheologi verjamemo, da je bil Machu Picchu (v jeziku kečua 'stara gora') zgrajen okoli leta 1450, na vrhuncu inkovskega imperija, in sicer kot posestvo inkovskega vladarja Pachacutija. Trdnjava je bila zapuščena stoletje kasneje, ko so te kraje osvojili Španci in jih kolonizirali. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
02. 11. 2020 17.44
. a gor prideš z vlakom ? gondolo ? Hvala . če mi ne bo, in mi ne bo nikoli več uspelo priti gor peš... ej . Neizpolnjena želja pač.
Zmaga Ukrajini ......
02. 11. 2020 12.45
+3
Noro lepo. Fuuuuuul dobra osvetlitev 👌👍👋👋👋
jesenvoyo
02. 11. 2020 13.40
+2
flojdi
02. 11. 2020 17.45