Šahistka je iz svoje države prejemala številne grožnje, zato se je odločila za bolj varno rešitev ter odšla v Španijo. Prejela naj bi več telefonskih klicev, v katerih so jo svarili, naj se ne vrne domov, nekateri pa naj bi ji obljubljali, da bodo "zadevo rešili" v primeru, da se odloči vrniti. Grožnje je prejela tudi njena družina. Khademova, njen mož, filmski režiser Ardešir Ahmadi, ter njun otrok se bodo preselili v neznano špansko mesto.
Zaenkrat še ni znano, ali je družina že dobila dovoljenje za prebivanje ali nameravajo zaprositi za azil.
Njeno relokacijo v Španijo so potrdili številni časopisi, vključno s španskim El Paisom. Zaradi groženj so organizatorji turnirja v Kazahstanu za šahistko priskrbeli tudi štiri telesne stražarje, ki so noč in dan bedeli pred njeno hotelsko sobo, poroča Guardian.
Za isto potezo kot njena soigralka se je odločila tudi šahistka Atusa Purkašijan.
25-letna igralka je zadnja v nizu športnic, ki javno nasprotujejo iranskemu strogemu kodeksu oblačenja za ženske, odkar so septembra izbruhnili protivladni protesti. Demonstracije so zavzele skoraj celoten Iran, potem ko je Mahsa Amini umrla v priporu moralne policije. Aretirali so jo na podlagi neupoštevanja državnih predpisov o nošenju hidžaba.
Meseca oktobra so iransko plezalko Elnaz Rekabi ob vrnitvi sprejeli kot junakinjo, potem ko je v Južni Koreji tekmovala brez hidžaba, a je hitro prišlo do sprememb v njenih izjavah. Javno se je namreč opravičila zaradi "spodrsljaja" in vztrajala, da ji je hidžab pomotoma zdrsnil. Aktivisti so izrazili zaskrbljenost, da je izjavo podala pod pritiskom iranskih oblasti.
Le nekaj tednov pozneje se je pojavil videoposnetek lokostrelke Parmide Ghasemi, na katerem ji je med podelitvijo nagrad v Teheranu hidžab zdrsnil z glave, gledalci pa so jo z vzkliki in ploskanjem spodbujali. Pozneje je tudi ona dejala, da ni opazila zdrsa.
Več nacionalnih športnih ekip se je vzdržalo petja državne himne, zlasti pred uvodno tekmo Irana na nogometnem svetovnem prvenstvu. Ekipa je pela le pred drugo in tretjo igro. Upokojeni iranski nogometni kapetan, Ali Daei je javno izrazil svojo podporo protestnikom in bil zaradi tega deležen strogih posledic. Njegovi družini namreč niso dovolili zapustiti države. Ko so že bili na letalu na poti v Dubaj in skoraj stran od nevarnosti, je bilo njihovo letalo preusmerjeno in vrnjeno v Teheran.
Po navedbah skupine Iran Human Rights s sedežem v Oslu se vsaj 100 od aretiranih protestnikov v Iranu sooča s smrtno kaznijo. Skupina je ta teden sporočila, da naj bi bilo ubitih skoraj 500 protestnikov, ZN pa so novembra sporočili, da je bilo aretiranih najmanj 14.000 ljudi.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.