V skladu s postopkovnimi pravili mora namreč predsednik oziroma predsednica Evropskega parlamenta prošnjo za odvzem imunitete najprej predstaviti na plenarnem zasedanju, nato pa jo prevzame pristojni odbor za pravne zadeve (JURI). Ta imenuje poročevalca, skliče zasedanje, namenjeno predstavitvi primera, ter lahko tudi opravi zaslišanje.
Sledi priprava osnutka poročila, o katerem razpravljajo in glasujejo člani JURI. Na osnovi tega odbor celotnemu parlamentu priporoči, naj prošnjo ali potrdi ali zavrne. Priporočilo odbora se posreduje plenarnemu zasedanju in če je potrjeno, predsednik oz. predsednica parlamenta s tem nemudoma seznani poslanca, ki ga to zadeva, in pristojen nacionalni organ.
Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je, kot so sporočili iz parlamenta, vse službe in odbore parlamenta zaprosila, naj zadevo obravnavajo prednostno s ciljem, da bo končna odločitev sprejeta do 13. februarja.
Medtem ko pri parlamentu imen ne omenjajo, belgijski časnik Le Soir danes že poroča, da naj bi izguba poslanske imunitete grozila Italijanu Andrei Cozzolinu in Belgijcu Marcu Tarabelli. Oba se je omenjalo v povezavi s korupcijskim škandalom glede vmešavanja Katarja in Maroka v odločitve Evropskega parlamenta.
V okviru preiskave enega največjih škandalov v zgodovini Evropskega parlamenta so preiskovalci decembra izvedli več kot 20 preiskav, nekatere tudi v Italiji in prostorih parlamenta v Bruslju, zasegli 1,5 milijona evrov ter pridržali več ljudi.
V priporu so trenutno grška evropska poslanka in nekdanja podpredsednica Evropskega parlamenta Eva Kaili, njen partner Francesco Giorgi ter nekdanji evropski poslanec in ustanovitelj bruseljske nevladne organizacije Fight Impunity Antonio Panzeri.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.