Ameriški vladi lahko po opozorilih finančne ministrice Janet Yellen že 1. junija zmanjka denarja za plačevanje dolgov, če kongres ne bo povišal meje dolga. ZDA so v svetu nekaj posebnega, saj druge države nimajo tovrstnih zakonskih zahtev po višanju dovoljene meje javnega dolga. O meji se v ZDA navadno razpravlja, ko je v Beli hiši demokrat, republikanci pa imajo v kongresu možnost blokade, vendar so doslej mejo vedno povišali.
Joe Biden ima sicer še enega asa v rokavu. To je 14. amandma k ameriški ustavi, ki prepoveduje, da bi se kreditna verodostojnost ZDA postavila pod vprašaj. Vendar pa te možnosti noče izkoristiti, ker bo potem sodelovanje z republikanci v kongresu povsem nemogoče, doletele pa bi ga tudi tožbe. Javni dolg ZDA se je približal 32.000 milijardam dolarjev.
"Verjamem, da lahko še vedno dosežemo dogovor. Verjamem, da nam lahko uspe," je dejal Kevin McCarthy in prvič doslej zvenel malce bolj optimistično. Biden se je namreč javno strinjal, da se bo zavzel za zmanjšanje proračunske porabe, kar zahtevajo republikanci. Še vedno pa zavrača njihov predlog zakona, ki bi po njegovem mnenju premočno zmanjšal porabo na račun številnih socialnih programov.
McCarthy je dejal, da sta oba z Bidnom pogajalcem naročila, naj delajo noč in dan, da bodo dosegli dogovor. "Zdi se mi, da je bilo srečanje produktivno zaradi profesionalnosti, medsebojne iskrenosti in želje, da bi poskušali najti skupno stališče," je dejal McCarthy, ki bo moral o dogovoru prepričati še predstavnike z bolj skrajnimi stališči v republikanskih vrstah.
Vodilni demokrati v predstavniškem domu sicer niso bili prisotni na sestanku, vendar so kasneje povedali, da so jim pogajalci njihove stranke povedali, da je bila razprava koristna. Vodja demokratov v predstavniškem domu Hakeem Jeffries je zavrnil določene republikanske zahteve, kot so financiranje zidu na meji in 10-letna zamrznitev porabe. Se je pa strinjal s predlogom, da bi porabo lahko zamrznili na sedanji ravni.
"Optimistična sva, da bova lahko dosegla napredek, saj se oba strinjava, da je potreben dogovor. Posledica neplačila naših računov bi bila, da bi se Američanom resnično poslabšala ekonomska blaginja. Pravzaprav bi se to zgodilo tudi preostalemu svetu. Strinjamo se tudi, da moramo zmanjšati primanjkljaj. Dodal bi, da sem ga v prvih dveh letih mandata zmanjšal za 1700 milijard dolarjev. To je pomembno," je še pred srečanjem poudaril Biden.
Bela hiša je po srečanju objavila Bidnovo izjavo za javnost, v kateri med drugim piše, da sta se z McCarthyjem strinjala, da plačilna nesposobnost ne pride v poštev in da je edini način za napredek dvostrankarski sporazum. "Čeprav obstajajo področja, na katerih se ne strinjamo, bomo še naprej razpravljali o nadaljnji poti," je še sporočil Biden.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.